3D yazıcıyla üretilen insan korneası

Bilimciler 3D yazıcı kullanarak sadece 6 dakikada biyo-sentetik kornea üretebiliyor. Bu yapay kornealar gelecekte nakil bekleyen hastalara yardımcı olabilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsan korneası bağışı oldukça sınırlı olduğu için dünya üzerinde kornea nakline ihtiyaç duyan 15 milyon kişinin uygun bir kornea bulunması için uzun süre beklemesi gerekiyor. Bu yüzden bilimciler biyo-sentetik kornea geliştirmişlerdi. Şimdi ise bu yapay korneaları üretmek çok daha kolay hale geldi. Bilimciler artık 3D yazıcı kullanarak hızlı bir şekilde biyo-sentetik kornea üretebiliyor.

Newcastle Üniversitesinden Prof. Che Connon önderliğindeki ekip ucuz bir 3D biyo-yazıcı kullanarak kornea üretmeyi başardı. Sadece altı dakikada biyo-mürekkep jelini eşmerkezli çemberler halinde yayarak daha önce ölçüleri alınan göze uygun bir kornea üreten cihaz, gelecekte kornea bekleyenlere hızlı bir şekilde hizmet verebilecek. Araştırmacıların kullandığı jel, sağlıklı bir insandan alınan insan korneası kök hücrelerinin kolajen ve alginit ile birleştirilmesi ile elde edildi. Biyo-mürekkep yapısını koruyacak ve kök hücrelerin hayatta kalmasını sağlayacak bir mikro iskelet oluşturacak kadar kalın, yazıcının ucundan geçebilecek kadar da yumuşaktı.

Kornea yazdırıldıktan sonra hücreler oluşan iskelet üzerinde gelişmeye devam etti ve kornea dokusunu oluşturdu. Prof. Connon “3D basılan kornealarımız daha fazla testten geçecek ve bunların insanlara nakli için birkaç yıllık çalışma gerekiyor. Ancak burada, bir hastanın gözünden alınan ölçüler kullanılarak kornea yazdırmanın mümkün olduğunu ve dünya çapında yaşanan kornea yetersizliğine karşı bu şekilde mücadele verilebileceğini göstermiş olduk.” diyor.

Konu hakkında bir yazı Experimental Eye Research dergisinde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

İnsan korneası bağışı oldukça sınırlı olduğu için kornea nakline ihtiyaç duyan kişilerin uzun süre beklemesi gerekiyor. Bu yüzden bilimciler biyo-sentetik kornea geliştirmişlerdi. Şimdi ise bu yapay korneaları üretmek çok daha kolay hale geldi. Bilimciler artık 3D yazıcı kullanarak sadece 6 dakikada biyo-sentetik kornea üretebiliyor.

2 Yorum

  • Kornea naklinin yanı sıra görüş alanı kötü olan normal insanlara da (miyop, hipermetrop, astigmat vs…) bu tedavi yöntemi uygulanırsa, gözler için lazer ameliyatları da tarihe karışacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği