Telefon kilidini açmak için yeni yöntem: 3D yazıcıyla kafa yapmak

Forbes muhabiri Thomas Brewster kendi kafasının üç boyutlu bir modelini yaparak Android telefonların yüz tanıma sistemini kandırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Üç boyutlu yazıcılarla yapabileceğiniz bir sürü şey var: protez uzuvlar, kornea, silahlar hatta olimpik standartlara uygun bir kızak. 3D yazıcılarla bir insanın kafasının gerçek boyutlu bir kopyasını üretmek de mümkün ve bu iş sadece Hollywood yıldızları için yapılmıyor. Forbes muhabiri Thomas Brewster kendi kafasının üç boyutlu bir modelini yaparak, telefonların yüz tanıma sistemlerini test etti. Dört Android modeli ve bir iPhone X’i deneyen Brewster, Android telefonların 3D kafa modeli ile açılabildiğini gördü. Sadece iPhone X bu saldırıya karşı koyabildi.

Pek çok kişi, telefonlarına şifre koymanın çok uğraştırıcı olduğunu düşünüyor -özellikle de telefonunuzu günde düzinelerce kez açıyorsanız. Akıllı telefon üreticileri, parmak izi okuyucular ve yüz tanıma teknolojileri ile bu şifrelerden kurtulmaya çalışıyor. Apple, telefonun ön yüzündeki ekran boyutunu genişletebilmek için parmak izi okuyucusunu tamamen kaldırarak yüz tanıma teknolojisine geçti.

Polisleri bağlayan bir kanun yok

Biyometrik koruma şimdi sorun yaratıyor çünkü 3D yazdırılmış bir modelle telefonunuz bütün sırlarınızı açığa çıkarabilir. Özellikle hackerlar için bu oldukça etkili bir yöntem. Suçlular zaten herhangi bir kurala göre hareket etmiyor. Peki polisler için kurallar ne gösteriyor?

ABD’de biyometrik özellikler (yüz ya da parmak izi taraması) yasayla korunmuyor. Yani polisler size şifrenizi sorduğunda söylemek zorunda değilsiniz ama parmağınızı zorla telefonun parmak izi okuyucusuna bastırabilirler ya da yüzünüzü telefona tutup kilidi açabilirler. Polisler için 3D yazıcı kullanarak biyometrik özelliklerinizi kopyalamak da yasa dışı değil ama biraz masraflı ve çoğu zaman gereksiz bir uğraş. Yine de polis şüphelinin kendisine ulaşamadığı durumlarda bu yönteme başvurmak isteyebilir. Biyometrik veriyi almak için bir mahkeme izni gerekmiyor ama bu veriyi telefonu açmak için kullanacağı zaman polisin mahkemeden izin alması gerekebilir.

FBI yakın zamanda, elinde şifreyle korunan binlerce akıllı telefon olduğunu açıklamıştı. Bu haber o telefonların açılması için yeni bir yöntem olduğu anlamına gelebilir. Telefonlarda biyometrik doğrulama ile birlikte şifrelerin ortadan kalkmaya başlaması birçok kişiyi memnun etmişti. Ama şu anda telefonumuzun izinsiz açılmasını engelleyen tek şey yine dört haneli bir şifre olabilir.

Kaynak: TechCrunch

Forbes muhabiri Thomas Brewster kendi kafasının üç boyutlu bir modelini yaparak, telefonların yüz tanıma sistemlerini test etti. Dört Android modeli ve bir iPhone X'i deneyen Brewster, Android telefonların 3D kafa modeli ile açılabildiğini gördü. Sadece iPhone X bu saldırıya karşı koyabildi. ABD'de bir polisin sizden telefon şifrenizi isteme hakkı yok ama biyometrik verilerinizi kullanmaları kanun tarafından engellenmiyor. Bu yeni yöntem polislerin şüphelendikleri kişilerin verilerini incelemeleri için yeni bir fırsat sunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği