Devletin takip edemediği hayalet silahlar

Evde; silah kontrolünden etkilenmeyen, gizlenebilen, takip edilemeyen ve hiçbir şekilde denetlemeye tabi olmayan metal bir tabanca üretmek mümkün.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cody Wilson adlı aktivist, geçtiğimiz 5 yılda dijital üretim teknolojilerini, ABD yönetiminin silah kontrolü çabalarını baltalamak için kullandı. Öncelikle plastikten üretilen 3D yazdırılmış ölümcül bir silah geliştiren Wilson daha sonra evde kullanıma uygun bir freze makinesi üreterek satmaya başladı. Bilgisayar kontrollü olarak çalışan bu makine, metal parçalarını birer silah gövdesi haline getirmek için kullanılabiliyor. Wilson’ın en son ürünü ise çoğu silah kontrolünden etkilenmeyen, gizlenebilen, takip edilemeyen ve hiçbir şekilde denetlemeye tabi olmayan metal bir tabanca.

Wilson’ın silah hakları takibi grubu Defense Distributed, pazar günü bu silahın yapılmasını sağlayacak yazılımı kullanıma sundu. Yeni kod sayesinde, freze makinesi kullanılarak AR-15 gövdelerinin yanı sıra M1911 tabanca gövdeleri de üretilebilecek. Bu gövde sayesinde Colt 45, Glock gibi popüler tabancaları evde üretmek mümkün olacak.

Evde silah yapımında kullanılan freze makinesi

ABD’nin Kaliforniya eyaleti bu tarz silah üretimini yasakladı ancak ABD genelinde böyle bir yasak bulunmuyor. Bu teknolojinin geliştirilme amacı, silah satın almayı devlet tekelinden çıkarıp insanlara daha fazla özgürlük sunmak. Ancak devletin, silah satın almasına izin vermediği kişiler arasında zihinsel engelliler, sabıkalı kişiler ve 18 yaşın altındaki çocuklar bulunuyor. Bu makine ve yazılım sayesinde, silah bulundurması tehlike yaratabilecek kişiler de herhangi bir denetlemeye maruz kalmadan silah sahibi olabilecek.

Evde üretmek çok kolay

ABD’de silah parçalarının çoğu internet üzerinden sipariş edilebiliyor. Ancak gövdeyi satmak denetlemeye tabi. Bunun da üstesinden gelmek için üreticiler yüzde 80 oranında tamamlanmış ancak henüz kullanıma hazır olmayan silah gövdelerini internet üzerinden satıyor. Evinde freze makinesi bulunan kişiler bu gövdeler üzerinde gerekli oyma işlemlerini yaptıktan sonra internetten sipariş ettikleri diğer silah parçalarını da birleştirerek bir silah elde ediyor. Herhangi bir seri numarası bulunmayan bu silahların varlığından bile haberdar olmak mümkün değil.

Hayalet silah olarak adlandırılan bu silahlardan bir tanesi 2013 yılında zihinsel engelli biri tarafından beş kişiyi öldürmek için kullanılmıştı. Bu olay dışında, hayalet silahların karıştığı başka bir geniş çaplı silahlı saldırı olayı kaydedilmemiş olsa da yeni cihazlar ve yazılımlar sayesinde silahlı çetelerin de bu tarz silah üretimine yönelmesinden endişe ediliyor. Silaha sahip olma hakkının sonuna kadar arkasında duran Cody Wilson bile bu ihtimalin kendisini korkuttuğunu belirtiyor.

Kaynak: Wired

Cody Wilson adlı aktivist, geçtiğimiz 5 yılda dijital üretim teknolojilerini, ABD yönetiminin silah kontrolü çabalarını baltalamak için kullandı. Öncelikle plastikten üretilen 3D yazdırılmış ölümcül bir silah geliştiren Wilson daha sonra evde kullanıma uygun bir freze makinesi üreterek satmaya başladı. Bilgisayar kontrollü olarak çalışan bu makine, metal parçalarını birer silah gövdesi haline getirmek için kullanılabiliyor. Wilson'ın en son ürünü ise çoğu silah kontrolünden etkilenmeyen, gizlenebilen, takip edilemeyen ve hiçbir şekilde denetlemeye tabi olmayan metal bir tabanca. Wilson'ın silah hakları takibi grubu Defense Distributed, pazar günü bu silahın yapılmasını sağlayacak yazılımı kullanıma sundu. Silah sahibi olmanın devlet tekelinden çıkması gerektiğini savunan grup bu hamleyle silahlı çetelere de yeni imkanlar sağlamış olabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği