Sahibine özel, ‘PIN şifreli’ tabanca

Safety First Arms tarafından geliştirilen PIN korumalı tabanca hem başkasının tabancayı kullanmasını engelliyor hem de her zaman kullanılmaya hazır bekliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ebeveynlerinin silahını bulup yanlışlıkla ateş eden ve birilerine zarar veren çocuklarla ilgili haberleri sık sık duyuyoruz. Bunu engellemek için bugüne kadar çeşitli emniyet kilitleri kullanıldı. Bu kilitlerden mekanik olanlar çocuklar tarafından da açılabildiği için koruma konusunda çok başarılı değil. Parmak iziyle kimlik doğrulama teknolojisi de bu amaçla kullanıldı ancak bu da her zaman işe yarayan bir yöntem değil. Parmakların ya da silahın tamamen temiz olmaması bu sistemin çalışmasına engel oluyor. Bir başka yeni teknoloji olan RFID de silahlar için kullanılıyor ancak bunun için de silah dışında bir yüzük ya da saat gibi bir cihaza daha ihtiyaç duyuluyor.

Tüm bu yöntemler silahın küçük bir çocuk tarafından kullanılmasını ya da zorla elinizden alınıp size karşı kullanılmasını engellemiyor. Hem bunu engelleyen hem de silahın her zaman kullanıma hazır olmasını sağlayan bir sistem geçirmek için harekete geçen Safety First Arms adlı şirket, PIN kodu ile korunan, Smart 2 adlı bir silah geliştirdi.

Sahibinden başkası kullanamıyor

Smart 2’nun üzerinde bulunan altı adet rakam butonu ile PIN kodunu giren kullanıcı hem silahı hızlıca kullanabiliyor hem de başkalarının silahı kullanmasını engellemiş oluyor. Silah durduğu yerden alınır ve belirlenen sürede doğru kod girilmezse yüksek bir alarm sesi ile çevreyi uyarıyor.

Ayrıca kullanıcı PIN kodunu girdikten sonra silahı elinden bırakırsa, saniyenin üçte biri kadar kısa bir sürede Smart 2 tekrar kilitleniyor ve yeniden şifre girilmesi gerekiyor. Bu da silahın, kullanıcının elinden alınarak kendisine karşı kullanılmasını engelliyor.

Hacklenmesi mümkün değil

Herhangi bir kablosuz iletişim sistemi bulunmayan silah uzaktan kontrol edilemiyor ve kilidi açılamıyor. Silahın kasasının içine gömülü olan şifre girme bölümüne dışarıdan erişim sağlanamadığı için silahın açılıp şifresinin devre dışı bırakılması da söz konusu değil.

Çocuk bulunan bir evde silah bulunması fikri ne kadar korkutucu olsa da eğer bu durum bir mecburiyetse bu derece güvenli bir silah, sıradan bir silaha göre çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Kaynak: Safety First Arms

Özellikle çocukların yanlışlıkla ateşlediği tabancalar sebebiyle yaşanan trajedilerin önüne geçmek ve evde bulundurulan silahları daha güvenli hale getirmek için Safety First Arms adlı şirket, Smart 2 adında bir tabanca geliştirdi. Kullanmak için PIN kodu gerektiren tabanca, sahibi dışında, PIN kodunu bilmeyen kimse tarafından kullanılamıyor. Sahibi kullanmak istediğinde ise Smart 2 kolayca kullanıma hazır hale geliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği