ABD’de silahla öldürülen çocuk sayısı kanserden ölenlerden fazla

2016 yılında, ABD'de 1 ila 19 yaşlar arasındaki çocukların ölmesinin en büyük sebebi otomobil kazalarıydı. İkinci sırayı ise silahlar aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2016 yılında, ABD’de 1 ila 19 yaşlar arasındaki çocukların ölmesinin en büyük sebebi otomobil kazalarıydı. İkinci sırayı ise silahlar aldı. ABD’de o yıl silahlar sebebiyle hayatını kaybeden çocukların sayısı neredeyse kanser sebebiyle ölenlerden iki kat fazlaydı. Kanser listede üçüncü sırayı aldı.

New England Journal of Medicine dergisinin yaptığı araştırmada silahlar 2016’da toplam 3 bin 143 çocuğun ölümüne sebep oldu. Bu sayı toplam çocuk ölümlerinin yüzde 15,4’üne tekabül ediyor. Kanser yüzünden ölenlerin sayısı 1853 olurken, otomobil kazalarında ise 4 bin 74 çocuk yaşamını kaybetti.

Silahlar kilitsiz ve dolu olarak saklanıyor

ABD’de 18 yaşından küçük çocukların yaşadığı her üç evden birinde silah bulunuyor. Bu silahların yüzde 43’ünün de kilit altında olmadığı ve dolu bir şekilde saklandığı belirtiliyor.

2016’da ABD’deki çocukların silahla ölme ihtimali, diğer en zengin 12 ülkedeki çocukların silahla ölme ihtimalinden 36 kat daha fazlaydı. ABD’nin oranları düşük ve orta gelirli ülkelerden bile daha fazla. ABD’de silahlar sebebiyle ölen çocukların oranı, düşük ve orta gelirli 7 ülkeden daha fazlaydı.

Bilinçli ölümlerin oranı yüzde 95

Araştırmacılar ABD Hastalık Kontrol Merkezlerinden alınan verileri inceledi. 2016’da gerçekleşen 3 bin 143 silahlı çocuk ölümünün 1865’i (yaklaşık yüzde 60’ı) cinayetti. Ölümlerin yüzde 35’i ise intihardı. 126 çocuk ise silah kazası sonucu hayatını kaybetti. 50 silahlı çocuk ölümünde ise ölümün tam olarak nasıl gerçekleştiği belirlenemedi.

New England Journal of Medicine Editörü Edward W. Campion “Amerika’daki çocuklar utanç verici oranlarla öldürülüyor. Üzücü olan, ABD’deki bir çocuk ya da ergenin ölme ihtimalinin diğer 19 zengin ülkedekilere göre yüzde 57 daha fazla olması. Amerika’nın çocukları ve gençleri, İngiltere, İsveç ve Avustralya gibi diğer gelişmiş ülkelerdeki gençlere göre çok daha büyük bir ölüm riski altında.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Quartz

2016 yılında, ABD'de 1 ila 19 yaşlar arasındaki çocukların ölmesinin en büyük sebebi otomobil kazalarıydı. İkinci sırayı ise silahlar aldı. ABD'de o yıl silahlar sebebiyle hayatını kaybeden çocukların sayısı neredeyse kanser sebebiyle ölenlerden iki kat fazlaydı. Kanser listede üçüncü sırayı aldı. Silah sebebiyle gerçekleşen çocuk ölümlerinin yüzde 95'i cinayet ya da intihardı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği