IŞİD’den ‘çocuklara özel’ uygulama

Orta Doğu'da radyo üzerinden IŞİD propagandası yayınlayan Al Bayan haber ajansı, çocuklara cihat terimleriyle alfabe öğreten bir uygulama yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Android uygulaması üstünden propaganda ve iletişim terör örgütlerinin son dönemde sıkça başvurduğu bir yöntem. Ancak ‘popülerleşmeye’ başladığı anda platform yöneticisi şirket tarafından silinme riski yüzünden ‘geliştiriciler’ yeni taktiklere yönelmiş durumda. Yakın geçmişte bu kapsamda Taliban tarafından propaganda amaçlı yayınlanan (ve Google tarafından hemen silinen) mobil uygulamayı ilgili haberimizde işlemiştik.

Bu haftaysa terör örgütü IŞİD’e yakınlığıyla bilinen bir haber ajansı çocuklara Arap alfabesini öğreten, silahlar ve cihat ile ilgili referanslarla dolu yeni bir Android uygulaması yayınladı. Ortadoğu’da radyo yayınlarıyla ve Android uygulamalarıyla IŞİD propagandası yapan Al Bayan radyosu, yeni uygulamayı destekçilerine şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden ve IŞİD’in sıkça kullandığı diğer platformlardan iletti (uygulama yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı Google Play Store’dan indirilemiyor).

isis math problem

IŞİD’in çocuklara yönelik yayınladığı bu yeni uygulama, Ortadoğu’da FM bandı üzerinden radyo yayını yapan ve başka Android uygulamaları da geliştiren Al Bayan’ın daha geniş kitlelere ulaşmak için attığı son adım. The Long War Journal uygulamanın nasıl çalıştığını şu şekilde anlattı:

“Uygulamada hafıza oyunları, çocuklara Arap harfleriyle nasıl yazı yazılacağını öğreten oyunlar ve çocuklara Arap alfabesini öğretmek için hazırlanmış bir neşid (Müziksiz İslami şarkı) bulunuyor. Naşidin sözleri ise cihatçı terminoloji ile dolu. Uygulamadaki diğer oyunlarda ise basit askeri kelimeler sıklıkla bulunuyor. Uygulamada ilk öğretilen kelimeler arasında ‘tank’, ‘silah’ ve ‘roket’ bulunuyor.”

Aşağıdaki ekran görüntüleri oyundan alındı:

Bu uygulama, IŞİD’in sadece çocuklara yönelik olarak geliştirdiği ilk uygulama olarak dikkat çekiyor. Ancak bu IŞİD’in çocukları ‘eğitmek’ amacıyla yaptığı ilk hamle değil. Terör örgütü daha önce de çocuklara silahları ve terörist terimlerini öğreten kitaplar yayınlamıştı.

IŞİD’in propaganda kanalları üzerinden yayınladığı rahatsız edici fotoğraf ve videolarda da sık sık çocukların kullanıldığı görülmüştü. Bu görüntülerde çocuklar eğitim kamplarında ve okullarda gösterilmişti. Uzmanlar, çocukların küçük yaşta terörist ideoloji ile yetiştirilmesinin, IŞİD yenilse bile gelecekte düzeltilmesi çok zor olan problemlere sebep olacağını ifade ediyor.

IŞİD'e yakınlığıyla bilinen haber ajansı Al Bayan, çocuklara Arap alfabesini öğreten bir Android uygulaması yayınladı. Google Play Store'da bulunmayan ancak internetten indirilebilen uygulamada cihat ve teröre dair terimlere sıklıkla yer veriliyor.

2 Yorum

  • Dualingo kullanırken sık sık bira karşıma çıktı. Ne demiş newton, elma düştü.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği