Taliban Android uygulaması geliştirdi

IŞİD'in Afganistan'da yayılmasından endişe eden Taliban, destekçilerini kaybetmemek ve daha geniş kitlelere ulaşmak adına bir Android uygulaması geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Terör örgütü Taliban geliştirdiği akıllı telefon uygulamasıyla dijital mecrada varlığını korumaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Alemarah adlı uygulama, Taliban tarafından, Afganistan’da konuşulan Peştuca dilinde videolar ve bildiriler yayınlamak için kullanılıyor. Militan gruplar aslında uzun süredir sosyal medyayı takipçileri ile iletişim kurmak için kullanıyor. Bir Taliban sözcüsü, propaganda yapmak amacıyla Twitter’da yazıyor. Ayrıca başka bir grup da Afgan hükumeti ile ilgili, çoğu asılsız haberleri Twitter üzerinden yayarak yönetimi yıpratmaya çalışıyor. Taliban’ın ayrıca şifreli mesajlaşma servisi Telegram üzerinde yürüttüğü bir hesabı ve İngilizce de dahil olmak üzere beş dilde yayın yaptığı bir websitesi bulunuyor.

IŞİD’e karşı hamle

Android uygulamasının Taliban’ın IŞİD ile kızışan rekabetinin bir sonucu olduğunu düşünen Militan İslamcılık Araştırmacısı Tore Hamming “Uygulamanın Peştuca dilinde yayınlanmış olması, yerel Peştu halkına hitap ettiğini gösteriyor. Bu da Afganistan’ın doğusunda, IŞİD’in kontrolü ele geçirmek için çalıştığı bölgelerde Taliban’a olan desteği artırmaya yönelik bir hamle olarak yorumlanabilir” diye konuştu.

Dijital platformları etkili olarak kullanması ile bilinen IŞİD’ bağlı gruplar Afganistan’ın doğusunda bazı bölgelerde ortaya çıkmış ve örgüte destek sağlamak için radyo yayını yapmaya başlamıştı. IŞİD ayrıca, kolayca hedef alınabilen Facebook ve Twitter hesaplarına alternatif olarak geçtiğimiz yıl bir Android uygulaması geliştirmişti.

Alemarah adlı uygulama kısa süre içerisinde Play Store‘dan kaldırıldı. Google yetkilileri konu ile ilgili detay vermezken “Google Play Store’un kullanım koşulları tüm kullanıcılara kaliteli hizmet verebilmek için tasarlandı. Eğer bir uygulama bu şartlara uymuyorsa bu sebeple Play Store’dan kaldırılabilir” diye konuştu. Play Store’un kullanım koşullarında, nefret söylemi, şiddet ve yasa dışı aktiviteler içeren uygulamaları yüklemenin yasak olduğu belirtiliyor.

Konuyla ilgili Taliban’dan bir açıklama gelmedi. Bir Bloomberg muhabirine göre ise uygulama ‘teknik sebepler’ dolayısıyla kaldırıldı ve yakın zamanda düzeltilmesi bekleniyor.

Afganistan'da Taliban, daha geniş kitlelere ulaşabilmek amacıyla Android telefonlar için bir uygulama geliştirdi.  Alemarah adı verilen uygulama Taliban'ın Peştuca dilindeki videoları ve açıklamalarına erişim sağlıyor. Google uygulamayı kısa süre içerisinde Play Store'dan kaldırdı.

2 Yorum

  • Android’in en büyük avantajı aynı zamanda bir dez avantaj. Uygulamayı PlayStore dışında doğrudan dosyayı indirip kurabiliyorsunuz.
    Talibanın uygulaması kaç telefonda yer alacak bakalım.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği