3D yazıcıyla üretilen ilk robot

MIT Yapay Zeka Laboratuvarı'nda, katı ve sıvı bileşenleri kullanan hidrolik sistemli robotlar 3D yazıcı kullanarak üretildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir düğmeye bassanız ve işlerinizi halledecek bir robot yazıcıdan çıkıverse… Kulağa bilim kurgu gibi gelen bu olay Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) laboratuvarlarında gerçek oldu. MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) araştırmacıları, montaja hiç gerek kalmaksızın, üç boyutlu yazıcıda yazdırılabilen ve sıvı ve katı maddelerden oluşan robotlar üretiyor.

Projeyi tasarlayanlardan biri olan CSAIL müdürü Daniela Rus, “Tek yapmanız gereken bir batarya ve motoru bir araya getirmek, sonra da yazıcıdan çıkan bir robotunuz olacak.” diyor. Proje katı ve sıvı bileşenleri bir arada kullanarak hidrolik sistemler üretebilen ilk 3D yazıcıyı geliştirmesi açısından önemli.

Yazdırılabilir Hidrolikler

Araştırmacılar, “yazdırılabilir hidrolikler” konseptini göstermek için sürünerek hareket edebilen ve bunun için bünyesindeki 12 hidrolik pompayı kullanan altı bacaklı küçük bir robotu 3 boyutlu yazıcıda yazdırdı. Robota ayrıca mikrokontrolör, sensör ve cep telefonundan kontrol edilebilen bir kumanda yerleştirildi. Ekibin diğer ürünü, parmakları hareket edebilen silikon bir robot el. Bu el CSAIL’in eski müdürü Rodney Brooks tarafından tasarlanan Baxter araştırma robotu için geliştirildi.

‘Yazdırılabilir hidrolikler’ farklı şekillerde, boyutlarda ve özelliklerde robotlar üretmeyi sağlayan ayarlanabilir tasarım şablonları yaratmaya imkan veriyor. “CSAIL ekibi, sadece farklı polimerlerinin kombinasyonlarını ya da metal karışımlarını üreterek değil bağımsız şekilde çalışan bir hidrolik sistem üreterek çoklu materyal yazdırımını yeni bir boyuta taşıdı.” diyen Columbia Üniversitesi Mühendislik Profesörü Hod Lipson, “Bu üç boyutlu yazıcının geleceği için çok önemli bir aşama.” diye ekliyor.

MIT yapay zeka laboratuvarı, ilk kez bir 3D yazıcıyı katı ve sıvı bileşenleri bir arada kullanarak robot üretmek için kullandı. Montaja gerek kalmadan hidrolik sistemler üretebilen 3D yazıcı, gelecekte robot üretimine yön verebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği