Hollanda’da 3D yazıcılarla konut inşa edilecek

Hollanda’nın Eindhoven kentinde, beş adet evin 3D baskı teknolojisi ile yazdırılması ve kiraya verilmesi planlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hollanda’nın Eindhoven şehri, 3D yazıcı ile inşa edilmiş mimarinin patlama yaşayacağı bir şehir olma yolunda ilerliyor. Şehirde 3D yazıcı ile oluşturulan köprünün ardından şimdi de beş adet evin 3D baskı teknolojisi ile yazdırılması ve kiraya verilmesi planlanıyor. Proje Eindhoven Teknik Üniversitesi ve birkaç şirketin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Daha önce de 3D yazıcı ile hazırlanmış yapılar görmüştük ancak bunlar ya bir prototip olarak üretilmiş ya da araştırma amacıyla kullanılmıştı. Project Milestone, içinde insanların yaşayacağı ilk 3D yazdırılmış binaları hazırlamayı hedefliyor. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan proje, müteahhit Van Wijnen, emlak yöneticisi Vesteda, malzeme sağlayıcısı Saint Gobain-Weber Beamix ve Witteveen+Bos mühendislerinin katkılarıyla gerçekleşecek.

Öğrenilen bilgiler sonraki evlerde uygulanacak

Garip görünümlü evlerin bir alana serpiştirilmiş taşlar gibi görünmesi hedefleniyor. İlk ev tek katlı olacak ve 95 metrekare alana sahip olacak. Evde bir salon, iki yatak odası bir tuvalet, bir banyo, bir mutfak ve bir depo bulunacak. Sonraki 4 ev ise daha karmaşık bir yapıya sahip olacak. İki katlı olması planlanan bu evlerde teras da bulunacak. Ekip ilk evin tamamlanmasının ardından hazırlanan üründen ders çıkarmayı ve öğrenilenleri yeni evlerde uygulamayı hedefliyor.

İnşa süreci, diğer 3D yazdırılmış mimari projelerinde olduğu gibi dev bir 3D yazıcı makinesinden bir çimento karışımı dökülmesi ile katman katman ilerleyecek. 3D yazdırılan köprüde olduğu gibi, arada destek olması amacıyla çelik kablolar kullanılabilir. Ekip ilk dört evi atölyede hazırlayıp daha sonra kullanılacağı alana taşımayı planlıyor. Beşinci ev ise taşınabilir bir 3D yazıcı ile direkt olarak kullanım alanında inşa edilecek. 3D yazıcı ile evin iskeletinin hazırlanmasının ardından camlar, kablolar ve çatı gibi bölümler insan işçiler tarafından tamamlanacak.

İlk evin inşasına bu yıl başlanması, evin de 2019’un başında kiralanmaya hazır hale gelmesi amaçlanıyor. Diğer evler de daha sonra üretilecek. 3D yazdırılacak evlerin kirasının ne kadar olacağı belirtilmesi ancak Eindhoven Teknik Üniversitesinden bir temsilci kiraların makul fiyatlarda olacağını söyledi.

Kaynak: New Atlas

Hollanda’nın Eindoven şehri, 3D yazıcı ile inşa edilmiş mimarinin patlama yaşayacağı bir şehir olma yolunda ilerliyor. Şehirde 3D yazıcı ile oluşturulan köprünün ardından şimdi de beş adet evin 3D baskı teknolojisi ile yazdırılması ve kiraya verilmesi planlanıyor. Proje Eindhoven Teknik Üniversitesi ve birkaç şirketin katkılarıyla gerçekleştirilecek. Ekip önce tek katlı bir ev inşa ettikten sonra 4 adet çift katlı ev inşa etmeyi planlıyor. İlk yapılan evlerden öğrenilen bilgilerden projedeki diğer evlerin inşasında faydalanılacak.Yorumunuz: