Gazze’de öğrenciler tarafından yeniden tasarlanan okul

Gazze'deki çatışmalarda zarar gören Cemal Abdülnasır Okulu yeniden inşa edilirken, okul tasarımı üzerinde en fazla söz hakkına sahip olması gereken kişilere, çocuklara, danışıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gazze’de yer alan ve 2014 yılında İsrail bombaları tarafından zarar gören bir okulun yeniden inşa edilmesi planları gündeme gelince, yeni okulu finanse eden kuruluş alışılmadık bir tasarımcı grubuyla, çocuklarla, çalışmaya karar verdi.

Her şeyden Önce Eğitim Vakfı’nın (Education Above All Foundation) çatışma bölgelerindeki eğitim hakkını desteklemek için çalışan Al Fakhoora adlı programının Yönetici Müdürü Farooq Burney “Halkın, özellikle de okulu her gün kullanacak olan çocukların fikrini almak istedik.” diyor.

11-16 yaş arası çocukların öğrenim gördüğü Cemal Abdülnasır Okulu, 2014’te İsrail ile yaşanan çatışmalar sırasında zarar gören ya da tamamen yıkılan 538 okuldan biriydi. Bütün binaları kullanılmaz hale gelen okulun 800 öğrencisi yakındaki başka bir okula gönderilmek zorunda kalınmıştı. Sınıf mevcudu arttıkça da okula katılım azaldı.

Çocuklar güvenli bir bina istedi

Atölye çalışmaları sırasında öğrencilerden yeni okulları için tavsiyeler alındı. Burney “Gazze’de süren çatışmanın üzücü ve haklı bir yansıması olarak, çocukların en çok istediği şey güvenli hissedebilecekleri bir binaydı.” diyor. Bunun için ekip, patlama basıncına dirençli, parçalanmaz ve aynı zamanda acil durum sığınağı görevi gören bir okul inşa etti.

O bölgedeki okulların dış kısmında genellikle sınıfları birbirine bağlayan dış yollar bulunuyor ancak bu okulda yok. Burney bu durumu şöyle açıklıyor:

“Gazze’deki çocuklar uçak ve drone seslerinden korkuyor. Çünkü onlar için bu sesler saldırı ve tehlike anlamına geliyor. Çocuklar okulda güvende hissetmek istediklerini net şekilde ifade etti. Dışarı çıkmak zorunda kalmadan, sınıflar arasında hareket edebilmelerini sağlayarak çocukların okula gelmekle ilgili en büyük korkusunu ortadan kaldırmış olduk.”

Aydınlık ve rahat bir ortam yaratacak biçimde tasarlanan okula, yazın sınıfların fazla ısınmasını ya da kışın fazla soğumasını engellemek için ısı yalıtımı yapıldı. Binanın üstündeki güneş panelleri yenilenebilir enerji sağlıyor. Okulun halk için bir acil durum sığınağına dönüştürülmesi halinde de güneş panelleri güç kaynağı görevi görecektir Okulda bir de ruh sağlığı desteği sağlayan sağlık tesisi var. Burney, tasarım sürecine bölge halkını da dahil etmenin projenin en önemli parçalarından birini oluşturduğunu düşünüyor. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve UNICEF, Katar Geliştirme Fonu tarafından finanse edilen bu projenin uygulanmasına yardımcı oldu.

Kaynak: Fast Company

Gazze'deki Cemal Abdülnasır Okulu, 2014'te İsrail ile yaşanan çatışmalar sırasında zarar gören ya da yıkılan 538 okuldan sadece biriydi. Çatışma bölgelerindeki eğitim hakkını desteklemek için çalışan bir proje, okulu yeniden inşa etmeye karar verince, bölge halkının, özellikle de okul üzerinde en fazla söz hakkında sahip olması gereken çocukların fikri alınmak istendi. Gazze'de süren çatışmanın üzücü ve haklı bir yansıması olarak, çocuklar her şeyden önce güvenli bir bina istedi. Mimarlar da patlama basıncına dirençli, parçalanmaz ve aynı zamanda acil durum sığınağı görevi gören bir okul inşa etti. İçinde ruh sağlığı desteği sağlayan bir sağlık tesisi de bulunan okulun üstündeki güneş panelleri yenilenebilir enerji sağlıyor. Binanın halk için bir acil durum sığınağına dönüştürülmesi gerekirse, güneş panelleri güç kaynağı görevi görecektir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği