Haftanın Özeti: 144

24 – 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

İstanbul’da akşam saatlerine doğru bulutlanmaya bağlı ani hava kararması ardından başlayan fırtına, dolu ve sağanak yağmur şehri tarihinde az rastlanan bir kaosa sürükledi. 20 dakika sürmesine rağmen 1,2 milyar TL tutarında hasara yol açtığı tahmin edilen ‘doğa olayı’nın ardından geriye ibretlik görüntüler kaldı.

https://www.youtube.com/watch?v=aPNVclNkEH4

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının ‘terör örgütüne üye olmakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek’ iddiasıyla yargılandığı dava 24 Temmuz’da başladı. 12’si tutuklu 19 kişinin yargılandığı davada tutuklu gazeteci Ahmet Şık’ın savunması dikkat çekti. Şık ifadesinde, Fethullah Gülen Cemaati ve Hükümet arasında uzun yıllar devam ilişkiye vurgu yaptı, söylediklerinin ‘savunma değil itham olduğunu’ belirtti. Duruşmaların sonunda 7 kişi tahliye edilirken Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel ve Ahmet Şık’ın tutukluluklarına devam edilmesine karar verildi.

Team Sky‘ın başarılı bisikletçisi Chris Froome, Pazar günü Fransa Bisiklet Turu’nun (Tour de France) 21. ve son etabını da lider tamamlayarak Paris’te galibiyet turu attı. İngiliz bisikletçi, parkur boyu birçok önemli rakibini yarış dışı bırakan kazaları başarıyla atlatarak galibiyete uzandı. Bu birincilik Froome’un üst üste üçüncü, toplamda dördüncü Fransa Bisiklet Turu galibiyeti oldu. Team Sky‘ın 2014 yılında Twitter hesabından paylaştığı bir ‘Froome’ fotoğrafı da ’emek olmadan yemek olmadığını’ hatırlattı. 

Alaçatı’da iki işletme arasında alevlenen kavgaya karışarak sonrasında medyanın gündemine oturan Türkiye Futbol Direktörü [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Fatih Terim, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yönetimi ile anlaşarak görevinden ayrıldı.[/inlinetweet] TFF tarafından yapılan açıklamada kamuoyuna yansıyan olayların iki tarafa da zarar vereceği göz önünde bulundurularak yolları ayırma kararı alındığı belirtildi. Terim’in tazminat olarak 3,5 milyon Avro alacağı öğrenildi.

Bu arada Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın  olayın ardından söz konusu mekanda görüldüğü iddia edildi.

E-ticaret devi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon’un kurucusu Jeff Bezos zenginlikte Bill Gates’i sollamak üzere.[/inlinetweet] Bezos’un şirketteki hisseleri son iki yılda yüzde 200’den fazla artarak geçtiğimiz Perşembe günü 86,5 milyar Dolar’a ulaştı. Dünyanın en zengin 5 insanı arasında yer alan ve listenin ‘net serveti’ en çok büyüyen kişisi Bezos şu anda 2. sırada yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta BBC’nin ilk kez ekran yüzlerinin maaşlarını açıklaması kamuoyunda büyük bir dikkat çekmişti. Ancak bunun tersi olarak, maaş listelerinin herkese açık olduğu bir ülke var: Norveç. Norveçliler kimlik numaraları ile vergi dairesinin internet sitesine girerek istedikleri kişinin maaşını, mal varlığını ve ödediği vergi miktarını öğrenebiliyor. Aramalar anonim şekilde yapılamıyor, bilgilerine kimin ulaştığından kişinin haberi oluyor (e, o kadar da olsun).

Verdens Gang gazetesinin eski editörlerinden Tom Staavi gelir vergisinin oldukça yüksek olduğu ülkede (yüzde 40,2) şeffaflığın önemli olduğunu, maaş listelerinin yayımlanması ile herkesin vergilerini gerekli şekilde ödediğinin gösterildiğini söyledi.

comScore adlı şirketin yaptığı bir araştırma, yeni neslin reklam sabır eşiğinin 5-6 saniye arasında olduğunu ve onlara ulaşmayı hedefleyen reklamcıların reklamlarını kısa tutmaları gerektiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre yeni nesil zamanının yüzde 61’ini akıllı telefon uygulamalarıyla, yüzde 8’ini telefondan web sitelerine bakarak geçiriyor. Bu yüzden, televizyonda gösterilen geleneksel otuz saniyelik reklamların aksine, gençlerin dikkatini canlı tutmak isteyen reklamcıların ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

Güney Afrika’da doğuştan (AIDS hastalığına yol açan) HIV taşıyıcısı 9 yaşındaki bir çocuk 8,5 yıldır ilaç kullanmadan ve hiçbir semptom göstermeden sağlıklı bir şekilde hayatına devam ediyor. 9 haftalıkken klinik bir deneme dahilinde antiretroviral terapi gören ve vücudundaki virüsler tespit edilebilir seviyenin altına düşünce (40 haftalıkken) tedavisi kesilen çocuğun vücudunda bir daha virüse rastlanmadı. Mucize çocuğun virüsten nasıl korunduğunun anlaşılması ile HIV’yi durduracak yeni ilaç ve aşılar geliştirilebilecek. Bu arada Sağlık Uzmanı Hans Rosling’in hastalığın yanlış bilinenlerine değindiği TED konuşması, önerimizdir, aşağıdan izlenebilir.

Der Spiegel’in geçtiğimiz hafta yayımladığı rapor, aralarında Volkswagen (VW), Audi, BMW, Porsche ve Daimler’ın da bulunduğu Alman otomotiv devlerinin 1990’larda dizel motor emisyonları ile ilgili gizli bir birlik kurduğunu ortaya çıkardı. Şirketlerin gizlice buluşarak teknoloji, maliyet, tedarikçiler ve dizel araçların egzoz gazlarının arıtılması ile ilgili bilgileri tartıştıkları öğrenildi. Toplantılar Alman rekabet yetkililerine VW ve Daimler tarafından mektupla itiraf edildi.

AB, tekel karşıtı yasa kapsamında konuyla ilgili soruşturma başlayacağını açıkladı, bu da şirketler ağır para cezaları ile karşı karşıya kalabilir demek oluyor.

Silikon Vadisi ve Detroit, otonom araçları yollarda kullanmaya başlamak için yarışırken, Hindistan bu konuda diğerlerinin tam tersi bir duruş sergiliyor. Ülkenin otonom araçlara karşı tutumu net: bu teknolojiye izin verilmeyecek. Hindistan Karayolu Taşımacılığı Karayolları Bakanı Nitin Gadkariİşsizlik olan bir ülkede, insanların işini yapan bir teknolojiyi kullanamazsınız.” ifadelerini kullandı.

Üzgünüz Hindistan, gazeteni başka zaman okursun.

Fransa’nın ardından [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Britanya da hava kirliliğini azaltmak için 2040 yılından itibaren petrol yakıtlı araçları yasaklayacak.[/inlinetweet] Paris, Madrid, Meksiko ve Atina ise 2025’e kadar dizel araçların şehir merkezlerinde kullanılmasının yasaklanacağını duyurdu.

Bu adımların diğer ülkeler tarafından takip edilmesi sonucunda elektrikli araçların yaygınlaşması, otomobil pazarını dönüştüreceği gibi petrol üreticilerinin zenginliğine de darbe vurabilir.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Vatikan hafta başından itibaren ülkedeki 100 adet fıskiye ve çeşmenin suyunu kesme kararı aldı.[/inlinetweet] Bu eserlere St. Peter’s Meydanı‘ndaki iki barok şaheser de dahil. Karar, uzun süredir küçük şehir devleti Vatikan’ı çevreleyen Roma’yı etkileyen kuraklık sebebiyle alındı. Yetkililer suyun karne ile dağıtılması fikrini göz önünde bulunduruyor.

Fışkiyeler her ülkede ayrı türden dertlere sebep oluyor.

2001-2015 yılları arasında yapılan popülasyon çalışmalarından faydalanan yeni [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]bir araştırma, elektronik sigara kullananların sigarayı bırakmakta daha başarılı olduğunu ortaya koydu.[/inlinetweet] Sonuçlara göre elektronik sigara kullananların yüzde 65’inin sigarayı bırakmayı denediği, sigara içen fakat hiç elektronik sigara kullanmayanların oranının yüzde 40 olduğu kaydedildi. Toplamda, sigarayı bırakanların sayısı 2011’den 2015’e kadar yüzde 1,1 oranında arttı.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


5 yanıt

 1. Bahadır Yılmaz avatarı

  Amirim “İnternet hızımızı artırabilirsek…” cümlesinde minik bir yazım yanlışı olmuş. Görüp arttırabilir misiniz? İçerik her zamanki gibi çok iyi. Zihninize sağlık.

  1. Bolâhenk avatarı
   Bolâhenk

   doğrusu ”artırmak” Bahadır Bey . Tek ”t” ile. Sıklıkla karıştırılır.

 2. Fırat Üstün avatarı
  Fırat Üstün

  Amirim siteye gelenlerin yüzde kaçı diğer sayfalara geçmiyor, yada diğer sayfaları farketmiyor? Her hafta uyarı koymaya devam ediyorsunuz. Elinize sağlık.

 3. Hakan Ünay avatarı
  Hakan Ünay

  -Niye amirim diyoruz bilmiyorum ama- amirim hiç bu içeriklerin hepsini bi android uygulamasında toplamayı düşündünüz mü? İçerik gayet güzel çünkü

 4. masitaaaaaaa avatarı
  masitaaaaaaa

  Bence app şeklinde bir uygulamaya dönmeli bu site, hayat telaşından tıklamayı unutuyorum ama sürekli ileti şeklinde gelse hepimiz hızlıca okuyabiliriz.

Yorumunuz: