Fransa Bisiklet Turu tamamlandı

Team Sky'ın başarılı bisikletçisi Chris Froome, pazar günü Fransa Bisiklet Turu'nun 21. ve son etabını da lider tamamlayarak Paris'te galibiyet turu attı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Team Sky‘ın başarılı bisikletçisi Chris Froome, pazar günü Fransa Bisiklet Turu’nun (Tour de France) 21. ve son etabını da lider tamamlayarak Paris’te galibiyet turu attı. İngiliz bisikletçi, yarış boyunca yaşanan ve bir çok önemli yarışçıyı yarış dışı bırakan kazaları atlatarak galibiyete uzandı. Bu birincilik Froome’un üst üste üçüncü, toplamda dördüncü Fransa Bisiklet Turu galibiyeti oldu.

Pazar günü gerçekleşen 103 kilometrelik son etapta podyumdaki son sıra halen belirlenmiş değildi. Üçüncü sıradaki Romain Bardet, hemen ardından gelen Mikel Landa’nın sadece 1 saniye önündeydi. Ancak pazar günü bu fark kapanmadı ve Bardet bronz madalyanın sahibi oldu.

Froome efsaneler arasına katılabilir

Froome’un galibiyetinin tarihi bir anlamı da bulunuyor. Bugüne kadar Fransa Bisiklet Turu’nu 5 kez kazanan efsane bisikletçiler Jacque Anquetil, Eddie Merckx, Bernard Hinaut ve Miguel Indurain’in yanına ismini yazdırmak için Froome’un artık sadece bir galibiyete ihtiyacı var. Daha önce bu yarışı 7 kez kazanarak rekoru elde eden Amerika bisikletçi Lance Armstrong daha sonra doping yaptığını açıklamış ve bu galibiyetleri elinden alınmıştı.

Froome bu yılki yarışı, kendi takımının en iyi bisikletçilerinden Geraint Thomas olmadan kazanmak zorunda kaldı çünkü Thomas yarışın 9. etabında yaşanan bir kazada yarış dışı kalmıştı. Aynı gün Froome’un rakibi ve eski takım arkadaşı Richie Porte de büyük bir kazaya karışıp yarış dışı kaldı. Kaza sırasında Porte 5. sıradaydı.

Froome, liderliğinin göstergesi olan sarı formayı yarışın ortalarına denk gelen Pireneler’deki etapta kaybetmiş ancak 14. etapta başarılı takım taktikleri ve son sprintteki bölünmüş peloton sayesinde liderliği tekrar ele geçirdi.

Kaynak: NPR

Team Sky'ın başarılı bisikletçisi Chris Froome, pazar günü Fransa Bisiklet Turu'nun (Tour de France) 21. ve son etabını da lider tamamlayarak Paris'te galibiyet turu attı. İngiliz bisikletçi, yarış boyunca yaşanan ve bir çok önemli yarışçıyı yarış dışı bırakan kazaları atlatarak galibiyete uzandı. Bu birincilik Froome'un üst üste üçüncü, toplamda dördüncü Fransa Bisiklet Turu galibiyeti oldu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği