Haftanın Özeti: 143

17 - 23 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Üç senedir prostat kanseri ile mücadele eden [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Harun Kolçak, 19 Temmuz gecesi tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.[/inlinetweet] 62 yaşındaki Kolçak, Teşvikiye Cami’nde kılınan cenaze namazının ardından Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan aile mezarlığına defnedildi. Organlarını bağışlayan ve mezarının üzerine ağaç dikilmesini isteyen sanatçının (sahte) vasiyeti ise epey konuşuldu.

2000’lerin popüler ABD’li nu metal topluluğu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Linkin Park’ın Vokali Chester Bennington 41 yaşında intihar etti.[/inlinetweet] Los Angeles’taki evinde kendini asarak intihar ettiği bildirilen Bennington, 6 çocuk babasıydı. Ayrıca Bennington’ın intihar ettiği tarih olan 20 Temmuz, geçtiğimiz Mayıs ayında intihar eden yakın arkadaşı Chris Cornell‘in doğum günüydü.

Geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrılan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ülkenin en iyi çizgi romancılarından Galip Tekin anısına bir video yayımlandı.[/inlinetweet] Cem Yılmaz’ın açılışını yaptığı bu anlamlı video Çizgi Roman Yolculuğu isimli Youtube kanalı tarafından hazırlandı, merak edenleri de aşağıda bekliyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kanadalı Heykeltıraş Éric Nado, klasik daktilolardan edindiği parçalarla minyatür silahlar üretiyor.[/inlinetweet] Sanatçı ürettiği eserler ile ‘kalem kılıçtan keskindir’ atasözünü bir sonraki aşamaya taşımış gibi duruyor.

Volvo, üç Pulitzer Ödüllü Fotoğrafçı Barbara Davidson ile birlikte dünyada ilk defa bir otomobilin güvenlik kamerası ile çekilen fotoğraflarla bir sergi açtı. Davidson’ın yeni Volvo XC60’nin güvenlik kamerası ile çektiği yaklaşık 30 fotoğraf Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ı yepyeni bir perspektiften yakalıyor. Davidson fotoğraflarının içinde yaşadığımız ortamların karmaşıklığına dikkat çektiğini, arabaların güvenlik kameraları sayesinde yolların yayalar için daha güvenli olduğunu söylüyor.

1995 yılında History albümünün kaydıyla uğraşan Michael Jackson o dönem bağlı olduğu Sony Music yöneticilerine CD’lerin nasıl üretildiğini sormuş. Onlar da fabrikalarındaki üretim sürecini Jackson’a özel bir prodüksiyon ile adım adım anlatmış (verilmiş sadakamız varmış da Dünya’nın nasıl oluştuğunu sormamış) Video her anlamda ilginç.

https://www.youtube.com/watch?v=FfRi7UrizCA&feature=youtu.be

İngiltere/Londra’daki Hyde Park’ta gerçekleştirilen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Green Day konserinde yaklaşık 65 bin kişi tek bir ağızdan Bohemian Rhapsody’yi söyledi.[/inlinetweet] ABD’li punk grubunun yaşattığı atmosfer tam anlamıyla inanılmaz!

Dünya genelinde yüzde 25’lik üstünlüğüyle çevrimiçi müziğin en çok dinlendiği platform olarak bilinen [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Youtube, plak şirketleri ile telif bedelleri konusunda anlaşmazlık içinde.[/inlinetweet] Platform, yasadaki boşluktan yararlanarak çevrimiçi müzik yayını yapan geleneksel sitelerden daha düşük ücret ödemekle suçlanıyor. Avrupa Birliği (AB) bu duruma müdahale ederek Youtube ve benzeri sitelerin müzik yayınları ile ilgili yeni kurallar getirmeye hazırlanıyor.

Dolayısıyla internette dolaşan eserlerin telif haklarının bu kapsamda yükseltilmesi bekleniyor.
[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]BBC, Youtube’a Planet Earth II’dan 40 saatlik bonus görüntü yükledi.[/inlinetweet] Görüntüler, BBC ve Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley ortaklığında yürütülen ve 7 bin 500’den fazla kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Real Happiness Project (Gerçek Mutluluk Projesi) adlı bir projenin parçası. Hazırsanız sizleri Planet Earth II’nun şahane görselleri ve seslerinden oluşan huzur bombalarına alalım.

İşitme engelliler için işaret diliyle rap yapan, [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Fuat Ergin ve Erdem Dilbaz’ın üzerinde çalıştığı Eller Konuşur projesinin ilk videosu yayımlandı.[/inlinetweet] Ergin’in seslendirdiği Eller Konuşur şarkısının asıl yıldızları ise DEF RAP isimli topluluk. DEF RAP sağır ve işitme güçlüğü yaşayan bireyler ile toplumun geri kalan bireyleri arasındaki köprüyü rap müzik ile kurmayı hedefliyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]BBC 150 bin Paund’un üzerinde kazanan ekran yüzlerinin maaşlarını ilk kez açıkladı.[/inlinetweet] Listede yer alan isimlerin 3’te 2’sini erkeklerin oluşturması dikkat çekti. En çok kazanan Chris Evans 2,2-2,5 milyon Paund arasında maaş alırken en çok kazanan kadın unvanıyla Claudia Winkleman’ın 450-500 bin Paund arasında ücret aldığı açıklandı.

Listedeki erkeklerin 12’si, kadınların ise sadece 2’si 400 bin Paund’un üstünde kazanıyor.
dataofthrones.co, HBO’nun fenomen dizisi Game of Thrones (Taht Oyunları) evreninin verilerini derleyen bir platform. Sitede Stark, Lannister gibi seride ön planda görülen ailelerin sezonlara göre durum değerlendirmelerini görüp hangi ailenin kaç kayıp verdiği gibi bilgileri takip edebiliyorsunuz.

Kuzeyin yakışıklısı, mazlum bakışlı Jon Snow.
Game of Thrones dizisinin 7. sezonunun açılışında kış geldiyse de aynı şeyi izleyiciler için söylemek pek mümkün değil. Pornografik video sitesi Pornhub’ın açıkladığı verilere göre, site trafiği dizi yayımlandığı sırada yüzde 4,5 düştü. Korsan yayın araştırma şirketi MUSO ise sezonun ilk bölümünün dünya çapında 90 milyon izlendiğini ekledi.

Neyse ki dizi biter bitmez ‘durum’ normale dönmüş.
Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği