Dünya Halleri’nin 2018 yılı özeti

Dünya Halleri sitesinin kısa bir tarihçesi ve 2018 yılı boyunca hayata geçirdiklerinin dökümü.

Bir zamanlar MediaCat dergisi (şu an yayında olmayan) Power 100 adlı bir liste hayata geçirmişti. Ben bu listeden derginin Yayıncısı Pelin Özkan ile bir sohbet sırasında -hayata geçtikten aylar sonra- haberdar oldum. Bu sayede öğrendim ki kişisel blogum ilk gününden bu yana Türkiye’nin en çok etkileşim ve ziyaret alan bloglarını listeleyen Power 100’ün ilk sırasında yer alıyormuş.

İsimle kayda geçen yazıları fazlasıyla ciddiye alıyorum. Bu yüzden olacak, şu güne kadar 3-4 saatten az bir sürede bitirebildiğim herhangi bir yazım olmadı. Gündelik işlerimin yoğunluğundan dolayı böylesine uzun boşlukları çok az bulabiliyorum. Bu yüzden de (hala) kafamda yazacak çok şey biriktirmeme rağmen çok azını yazıya dökebiliyorum.

Ne var ki geç de olsa haberdar olduğum o liste bende vicdan azabıyla karışık bir sorumluluk doğurdu. Bu kadar ilgi gören bir mecrayı bu kadar boşlamak olmazdı. Bir ara formül olarak ‘vaktim olsaydı yazacağım şeyleri’ en azından başlıkları ve linkleriyle paylaşayım dedim (‘Listacle‘ adlı bu formatın aynı dönemde epey popüler hale geleceğini bilmiyordum). Bugün 218. sayısı yayımlanan Haftanın Özeti adlı seri işte böyle başladı.

Her şey işte böyle başladı.

Mecburiyetten dolayı tercih ettiğim bu seri blogumun en çok ilgi gören yazıları arasına girince bana da keyif vermeye başladı ve ilerledi.

Her hafta biraz daha ilgi görmeye başlayan Haftanın Özeti bir gün sponsorluk teklifi aldı. Ancak kişisel siteme reklam ya da sponsorluk almıyordum. Bu yüzden 41. haftasında şu an içinde yer aldığınız Dünya Halleri sitesi kendi adresinde hayata geçmiş oldu.

Ah o ‘İngiliççe’…

Fakat bu sefer önüme yeni bir engel çıktı. Referans verdiğim kaynakların çoğu İngilizce’ydi. Ve ziyaretçilerin çok azı bu dile hakimdi (Türkiye’de yabancı dil bilenlerin oranının yüzde 8 olduğunu hatırlayalım. 15-24 yaş arası gençlerde dahi bu oran sadece yüzde 11).

Benim internette ne var ne yok Türkçeye çevirecek zaman, imkan ya da kaynağım elbette yoktu. 2016 yılında bir ara formül olarak özetlerde yer vermeyi düşündüğüm haberlerden her gün 5 tanesini Türkçeye çevirmeye karar verdim. Aynı gerekçeyle çeviri ve editöryal konusunda yardımcı olacak bir ekibi toparladım.

Hafta boyu teknoloji ve trendleri kapsamayı hedefleyen Haftanın Özeti zamanla 5 ayrı kategoriyi mercek altına alan bir ‘Pazar Günü Eki’ formatına dönüştü. Yine 2018 yılında Cumartesi günleri yayınlanan Pazarlama İletişimi Özeti ve Pazartesi günleri yayınlanan Spor Özeti hayata geçti.

1.519 gündür yayında olan Dünya Halleri arşivinde bugün başka çok az Türkçe kaynakta rastlayacağınız derinlik ve zenginlikte (bu yazı hariç) tam 5 bin 340 haber yer alıyor.

Geride bırakmak üzere olduğumuz 2018 yılı boyunca 1.922 haber yayınlamışız. Bu içeriğin kategori bazında kırılımıysa şöyle:

Yine 2018 yılı boyunca haberlerimizde en çok kullanılan ilk 10 etiket (anahtar kelime) de yılın gündemini oluşturan konu başlıklarına yönelik ipuçları içeriyor.

2018’in en çok okunan haberleri

 1. Yanıt bulamayacağımız 8 felsefi soru.
 2. “21. yüzyıl ekonomisinin ana ürünleri tekstil, araçlar ve silahlar değil; bedenler, beyinler ve zihinler olacak.”
 3. 2018’in çığır açan teknolojik gelişmeleri.
 4. Blok zincirinde çocuk pornosu izlerine rastlandı.
 5. Zeki insanlara yönelik 13 belirti.
 6. Yuval Noah Harari: “Teknolojik elitlerin yeni hedefi beynimiz”
 7. Whatsapp grupları takip edilebiliyor.
 8. Bill Gates’in tatildeki okuma listesi.
 9. 2017’nin yapay zeka gelişmeleri.
 10. En uzun ve en kısa boylu milletler açıklandı.

2019 yılında Dünya Halleri olarak yaşadığımız çağı anlama ve anlamlandırmaya yönelik çabamızı sürdüreceğiz.

Hepinize sağlıklı, mutlu, huzurlu ve kazançlı bir 2019 yılı dileriz.

12 Yorum

 • Sayfanızda çok değerli bilgilere ulaşıyorum, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yeni yılınızda başarılarınızın devamını diliyorum. İyi ki varsınız :) selamlar…

 • Yukarıda açıkladığınız blog formatı nitelikli bilginin Facebook fotoğrafları veya Instagram fotoğrafları karşısındaki mücadele gücünü arttırdı. Okuyucuyu korkutmadan yanına çekiyor ve ilgisini çeken haberi gördüğünde de daha detaylı bilgiyi hızlıca ona sunuyor. Süper 👍 ellerinize sağlık. Lütfen ara vermeden devam…

 • iyiki başlamışsınız. dünya halleri öncesi eski bloğunuzdan takip ediyordum sizi. 1 kişi bile kalsa okuyan devam lütfen.

 • Merakımı giderdikçe yenilerini uyandıran beni durmaksızın okumaya meylettiren bu harikulade blog için sizlere çok teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık. Eminim yeni yılda da çok iyi işler çıkaracaksınız hiç şüphe yok. Başarı ve mutluluk dolu koca bir yıl sizin olsun. İyi ki varsınız..

 • Site ile yeni tanıştım çok faydalı, ilginç yazılar var. .İnsanların bilmesi ve takip etmesi gereken konuları toparlayıp buralardan paylaşmanız çok güzel ve etkili.BU sitedeki yazıları okudukça ülke gündemi ve tüm hayatı bu gündem üzerinden yorumlayan , planlayan insanlar aklıma geliyor .Hem gülüyorum hem acıyorum hem de kızıyorum sonra size teşekkür ediyorum …

 • Site çok faydalı olmuş yeni keşfettim .Ülke gündemini ve hayatını bu gündem üzerinden yaşayıp neleri kaçırdığımızı bir tokat gibi çarpıyorsunuz suratımıza eyvallah…

 • Keyifle takip ediyorum. Bu ülkede her iyi şeyin başına gelen kötü bir şey geliyor, umarım bunun başına gelmez ve uzunca yıllar herkes keyifle takip eder. Toplumun dışa açılan, nefes aldığı penceresi oldunuz.
  Sevgilerimle,

 • Sayfanıza ulaşmaktan büyük keyif alıyorum.Başarılarınızın devamını diliyorum .

 • Sizi tanımaktan çok mutluyum. Emeğinize sağlık,wep sitesinin içeriği çok ilgi ve muhtaç olduğumuz argümanlarla dolu teşekkürlerimi sunarım.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği