En uzun ve kısa boylu milletler açıklandı

100 yıldan uzun süredir devam eden bir araştırmanın sonucuna göre en uzun erkekler Hollanda'da en uzun kadınlar ise Letonya'da bulunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, dünyanın en uzun erkeklerinin Hollanda’da en uzun kadınlarının da Letonya’da olduğu bulundu. Ortalama bir Hollandalı erkeğin boyu 183 santimetre, ortalama bir Letonyalı kadının boyu ise 170 santimetre olarak ölçüldü.

eLife adlı dergide yayınlanan araştırma, 1914’ten bu yana 187 ülkedeki uzama trendlerini takip ediyor. Araştırmaya göre bu dönemde en fazla uzayan erkekler 16 santimetre ile İranlılar olurken, Güney Koreli kadınlar da 20 santimetre ile en fazla uzayan kadınlar oldu.

İngiltere ve ABD’de kadın ve erkeklerin uzama oranı birbirine yakın seyretti. 1914’ten bu yana ortalama bir İngiliz’in boyu 11 santimetre ortalama bir ABD’linin boyu ise 5 santimetre uzadı.

Türk erkekleri çok uzadı

Türkiye’de ise erkeklerin boyunun kadınlara göre daha fazla uzadığı görüldü. Ortalama bir Türk erkeğinin boyu çalışmanın başından bu yana 14 santimetre civarında arttı. Türk erkekleri bu dönemde dünyanın en hızlı uzayan erkekleri arasında yer aldı. Türk kadınlarının boyu ise yaklaşık 10 santimetrelik uzama göstererek dünya ortalamasına yakın seyretti. Günümüzde Türk erkeklerinin boy ortalaması 174 santimetre civarındayken Türk kadınlarının boy ortalaması ise 161 santimetre olarak ölçüldü.

Araştırmanın sonuçlarına göre dünyada en kısa erkekler, 160 santimetre ortalama ile Doğu Timor’da bulunurken en kısa kadınlar ise (1914’te de olduğu gibi) Guatemala’da bulunuyor. Guatemalalı kadınların ortalama boyu 150’nin altında.

Özellikle Avrupa ve Doğu Asya’da boy ortalamalarında ciddi bir artış olduğu görülüyor. Tarihin her döneminde uzunlukları ile bilinen Kuzey Avrupa toplumları bu özelliğini korurken, Japonya, Çin ve Güney Kore halkları, atalarına göre bugün çok daha uzun.

Güney Asya ve Sahra Altı Afrika kısa kaldı

Araştırma yazısının yazarlarından Londra Imperial Collage araştırma görevlisi James Bentham “Dünyada en az büyümenin olduğu bölgeler Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi Güney Asya ülkeleri ile  Sahra Altı Afrika ülkeleri. Bu bölgelerde sadece 1 ila 6 santimetre arasında bir uzama görülüyor.” şeklinde konuştu.

Hatta Sahra Altı Afrika’nın bazı bölgelerinde 1970’lerden bu yana boy ortalamasında birkaç santimetrelik azalma yaşandığı görüldü. Genetiğin bu konuda bir faktör olduğunu kabul eden araştırmacılar yine de baskın faktör olarak DNA’nın ortaya konulamayacağını söylüyor.

Bir başka araştırmacı Majid Ezzati “Genler bu kadar hızlı değişmiyor ve bölgeye göre çok ciddi farklılıklar göstermiyor. Değişikliklerin asıl sebebinin çevresel faktörler olma ihtimali daha yüksek. Burada ölçülen özellik tüm nüfusu kapsıyor. Bireysel genler bu ölçüme çok fazla etki edemez.” şeklinde konuştu. Araştırmacılar sağlık, temizlik ve beslenme şartlarının iyi olmasının boy ortalamasının artmasını sağlayacağına dikkat çekerken hamilelik sırasında annenin sağlığı ve beslenmesinin de önemli bir faktör olduğunun altını çizdi.

Ortalama boya göre en uzun erkekler listesi şu şekilde:

 1. Hollanda
 2. Belçika
 3. Estonya
 4. Letonya
 5. Danimarka

62. Türkiye

Ortalama boya göre en uzun kadınlar listesi ise şu şekilde:

 1. Letonya
 2. Hollanda
 3. Estonya
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Sırbistan

79. Türkiye

Kaynak: BBC

1914 yılından beri yapılan kayıtlar göz önüne alınarak son 100 yılda en fazla uzayan ülkeler belirlendi. Buna göre en fazla uzayan erkekler ortalama 16 santimetre ile İranlılar olurken en fazla uzayan kadınlar ise ortalama 20 santimetre ile Güney Koreli kadınlar oldu.

Ortalama boya göre en uzun erkekler listesi şu şekilde:

 1. Hollanda
 2. Belçika
 3. Estonya
 4. Letonya
 5. Danimarka
  62. Türkiye

Ortalama boya göre en uzun kadınlar listesi ise şu şekilde:

 1. Letonya
 2. Hollanda
 3. Estonya
 4. Çek Cumhuriyeti
 5. Sırbistan
  79. Türkiye

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği