512 yaşında olduğu tahmin edilen bir köpekbalığı bulundu

Kopenhag Üniversitesi'nde çalışan Biyolog Julius Nielsen, yaşı uzun zamandır tespit edilemeyen antik Grönland köpekbalığının sırrını çözdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Atlantik keşifçileri her birkaç yılda bir sadece birkaç santimetre büyüyen fakat boyu beş metreye kadar ulaşabilen gizemli bir köpekbalığı türünün varlığından 50 yıldan fazladır haberdardı. Bu zamana kadar bu türle ilgili bilinen tek bir gerçek vardı; son derecede antik bir tür oldukları. Bilimciler onlarca yıldır bu türün yaşını tespit etmeye çalışıyordu. En sonunda Kopenhag Üniversitesi’nde çalışan Biyolog Julius Nielsen gizemli köpekbalığının sırrını çözdü.

Nielsen, Science dergisinde yazdığı bir makalede, Grönland köpekbalığının yüzlerce yıl yaşayabildiğini hatta bir tanesinin 512 yıla kadar yaşamış olabileceğini söyledi. Nielsen, Grönland köpekbalığının ortalama yaşam süresinin en az 272 olduğunu, 502 santimetre olarak ölçülen en büyük Grönland köpekbalığının yanılma payıyla birlikte 512 yaşında olabileceğini söylüyor.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Nielsen, “Köpekbalığının yaşam süresine dair yaptığımız araştırmada göz merceğini karbon-14 metoduyla inceledik. Diğer omurgalı hayvanlarda olduğu gibi merceklerin metabolik olarak aktif olmayan bir dokudan oluştuğunu gördük. Merceğin orta kısmı köpekbalığının doğumundan beri değişmemişti. Dokunun kimyasal bileşimi köpekbalığının yaşını ortaya çıkardı.” dedi.

Nasıl bu kadar uzun yaşadıkları bilinmiyor

Köpekbalıklarının gözündeki mercekler diğer bütün canlı organizmalardaki dokular gibi bol miktarda karbon içeriyor. Fakat Nielsen ve ekibinin özellikle odaklandığı konu, 1950’lerdeki nükleer denemeler esnasında köpekbalıklarının ne kadar karbon-14’e maruz kaldığıydı. Nielsen, iyi yapılandırılmış radyokarbon metotları kullandık fakat bu metotları farklı bir şekilde kombinledik. Metotlarımız ve köpekbalıklarının dudak uçuklatan yaşı araştırmayı bir hayli sıra dışı kılıyor.” diyor. Grönland köpekbalığının yaşı nihayet anlaşılmış olsa da bu kadar uzun süre yaşamayı nasıl başardıkları hala bilinmiyor.

Kaynak: Inverse

Kopenhag Üniversitesi'nde çalışan Biyolog Julius Nielsen, yaşı uzun zamandır tespit edilemeyen antik Grönland köpekbalığının sırrını çözdü. Nielsen, Grönland köpekbalığının ortalama yaşam süresinin en az 272 olduğunu, 502 santimetre olarak ölçülen en büyük Grönland köpekbalığının yanılma payıyla birlikte 512 yaşında olabileceğini söylüyor. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Nielsen, "Köpekbalığının yaşam süresine dair yaptığımız araştırmada göz merceğini karbon-14 metoduyla inceledik. Diğer omurgalı hayvanlarda olduğu gibi merceklerin metabolik olarak aktif olmayan bir dokudan oluştuğunu gördük. Merceğin orta kısmı köpekbalığının doğumundan beri değişmemişti. Dokunun kimyasal bileşimi köpekbalığının yaşını ortaya çıkardı." dedi. Grönland köpekbalığının yaşı nihayet anlaşılmış olsa da bu kadar uzun süre yaşamayı nasıl başardıkları hala bilinmiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği