Göklerde köpekbalığı devriyesi

Köpekbalığı saldırıları yüzünden kötü bir şöhrete sahip Avustralya kıyıları artık drone’lara emanet. Yeni araçlar acil yardım desteği de verecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avustralyalı cankurtaranlar deniz tutkunlarını köpekbalıkları ve ters dalgalara karşı korumak için çok yoğun çalışıyorlar ancak artık işlerini hafifletecek bir yardımcıları var. Westpac Cankurtaran ve Acil Yardım servisi geleneksel helikopterli arama kurtarma devriyesini drone’larla (insansız hava aracı) desteklemeye karar verdi.

Little Ripper adı verilen uzun menzilli drone küçük bir helikopter gibi görünüyor ve bir bataryayla çalışıyor. Westpac’in açıklamasına göre bu testlerde, bu drone hem Avustralya sahillerine uygunluğu hem de ileri görüş teknolojisiyle köpek balıklarını tespit edebilmesi konusunda denenecek.

Ayrıca bu drone’ların denizde gerçekleşebilecek acil durumdalarda insanlara yardım seti ulaştırması da amaçlanıyor. Bu paketlerde su üzerinde kalabilmeyi sağlayacak araçlar, köpekbalığı kovucu ve tıbbi ekipman gibi hayati eşyalar olacak.

Denemeler başarılı olursa başka sahillere de benzer bir hizmetin yürürlüğe girmesi planlanıyor. Bu denemeyi ‘yenilikçi’ olarak tanımlayan bölge Milletvekili Mike Baird “Bu teknoloji ile acil durum servislerimizin ihtiyaç durumundaki insanlara erişimini geliştirme şansımız var” diye konuştu.

Avustralya köpekbalığı saldırılarının en sık göründüğü ülkelerin başında geliyor. Ülkedeki birçok plaj bu tip tehlikelere karşı sürekli gözlem altında tutuluyor.

Ekim 2015’te, artan köpekbalığı saldırılarının ardından Yeni Güney Galler yönetimi, drone’lar,sonar (denizdeki seslerin takibi)  ve 4G dinleme istasyonları içeren yaklaşık 35 milyon liralık bir köpekbalığı stratejisini hayata geçireceğini açıklamıştı.

Avustralya sahillerinde köpekbalığı saldırısı ve boğulma tehlikelerine karşı drone (insansız hava aracı) kullanılması planlanıyor.  Sahile yaklaşan köpekbalıklarını tespit edecek olan drone’lar boğulma tehlikesi geçiren kişilere de yardım ulaştıracak.Bir yanıt

Yorumunuz: