Haftanın Özeti: 143

17 - 23 Temmuz 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

Çin’in Afrika’daki etkisinin artması ile ortaya çıkan ‘Chinafrica’ (Çinafrika) Silikon Vadisi’nden Wall Street’e kadar herkesin etkileneceği bir trend haline geliyor. Afrika, Çinli üreticiler ve inşaat şirketlerine demir, bakır, kobalt ve petrol pazarı sunarken Çin, Afrika’ya teknik eğitim, üretim, emek yönetimi ve altyapı uygulamaları ile birlikte büyüyen bir ticaret ve modernleşme imkanı sunuyor.

Ticaret üzerinden jeopolitik etkilerini artıran Çin, Afrika’yı nüfuzu altına aldığı bir platforma dönüştürerek ekonomisini geliştiriyor ve güç alanını Pasifik’in ötesine genişletiyor.
Geçtiğimiz yıl Android ve iOS uygulamalarını güncelleyen Google getirdiği haber akışı ile kullanıcıları ilgi alanları konusunda güncel tutarken, Google hesapları üzerinden eriştiği kişisel bilgileri kullanarak yaklaşan planları hakkında da kullanıcıları bilgilendiriyor. Haber akışını yeniden güncelleyen şirket artık konuları ya da kişileri takip etme seçeneği sağlayarak kullanıcıların kendi kişisel akışlarını oluşturmalarına izin veriyor. Bu noktada da haberleri kişiselleştirmek için kullanıcıların Youtube aramaları dahil geçmişten bugüne tüm arama geçmişi kullanılıyor (denemek için telefonunuza Google uygulamasını yükleyebilirsiniz).

ABD’de uygulamaya giren güncelleme önümüzdeki haftalarda küresel hale gelecek.
[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google, 1996’dan beri ilk defa ana sayfasını köklü bir değişime sokacak.[/inlinetweet] Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre alıştığımız sade ana sayfanın aksine spor, haber, müzik, video ve okuma tavsiyeleri gibi birçok içeriğin yer alacağı yeni bir Google bizi bekliyor.

Facebook’un Haber Ortaklıkları yöneticisi Campbell Brown, haber şirketleri için geliştirilecek ücretli içerik seçeneğinin Ekim’den itibaren test edileceğini açıkladı. Bu özellik Facebook’un ‘Instant Articles‘ adlı hizmetinin üzerine kurulacak. Instant Articles, yüzlerce haber kaynağını inceleyerek, gündemdeki haberleri kullanıcılara sunan bir platform. Bu platformda 10 haber okuyan kullanıcılar, haberlerin geri kalanı için abone olmak zorunda olacak.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Apple tarihinin ilk blogu ‘Apple Machine Learning Journal’ı açtı.[/inlinetweet] Şirketin mühendisleri tarafından makine öğrenimi konusunda yazılan makalelerin yayımlanacağı blog bu alanda çalışan araştırmacı, öğrenci, geliştirici ve mühendislerin de katkılarına açık.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) görmek sandığımız kadar zor değil. Çünkü artık Google Street View ile istasyonun içinde gezintiye çıkmamız mümkün.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Intel, fitness takip cihazları da dahil olmak üzere, giyilebilir cihaz departmanını kapattı.[/inlinetweet] Şirket son yıllarda, giyilebilir teknoloji ürünleri konusuna yaptığı vurguyu yavaş yavaş azaltıyordu. 2014’ten bu yana da giyilebilir teknoloji gelirlerine dair herhangi bir açıklama yapılmıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Instagram’ın sıkı takipçileri futbola bayılıyor.[/inlinetweet] Bunun sebebi futbolcuların Instagram’ı çok sık kullanması, futbolun küresel bir spor olması ya da yıl boyunca oynanıyor olması olabilir. Sebebi ne olursa olsun, Instagram’ın Spor Ortaklıklarından Sorumlu Yöneticisi Brandan Gayle futbolun Instagram üzerindeki açık ara en popüler spor olduğunu söylüyor.

1-Futbol 2-Basketbol 3-Dövüş Sporları 4-Aksiyon Sporları 5-Amerikan Futbolu
Halka açık kablosuz internet bağlantısı sunan Purple adlı şirket, karmaşık anlaşmaların ne kadar tehlikeli olabileceğini iki hafta önce ‘Kullanım Koşulları’ metninde yaptığı değişikliklerle kanıtlamış oldu. Anlaşmaya ‘Kamu Hizmeti Koşulu’ adlı bir bölüm ekleyen Purple, 22 binden fazla kişinin bu anlaşma ile aldıkları ücretsiz internet hizmetinin karşılığında bin saatlik kamu hizmeti yapmayı kabul ettiğini belirtti. Anlaşmada yer alan kamu hizmetleri şu şekilde:

 • Yerel parklardan hayvan atıklarını toplamak.
 • Sokak hayvanlarına sarılma hizmeti sunmak.
 • Tıkalı lağım giderlerini elle açmak.
 • Yerel festival ve etkinliklerdeki taşınabilir tuvaletleri temizlemek.
 • Salyangozların fark edilmelerini sağlamak için kabuklarını boyamak.
 • Sokaklara yapışmış sakızları temizlemek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon, Anytime adını verdiği yeni bir mesajlaşma uygulamasını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.[/inlinetweet] Muhtemel özellikler konusunda müşterilerinin fikrini almak için anketler düzenleyen şirket bu hizmet ile Whatsapp ve Messenger gibi diğer mesajlaşma uygulamalarına rakip olmayı amaçlıyor. Şirket ayrıca ayrıcalıklı alışveriş seçeneği Prime’ı tercih eden müşterilerine özel Spark adında (Instagram’a benzeyen) bir alışveriş ağı kuruyor.

Şirketin karışmadığı bir alan bilen varsa el atsın. – Jamiryo
Netflix, şifresini başkalarıyla paylaşan kullanıcılar yüzünden sadece ABD’de 391 milyon Dolar potansiyel gelirden mahrum kalıyor. ABD’de internet üzerinden içerik hizmetlerini kullanan yetişkinlerin yüzde 12’si şifrelerini başka kullanıcılarla paylaştığını söylerken, genç yetişkinler arasında bu rakam yüzde 21’e kadar çıkıyor. Bu da birçok kişinin Netflix’i üyelik ücreti ödemeden kullandığı anlamına geliyor.

Reddit kullanıcısı ‘makemakemake‘ SoundCloud’un 50 gün içinde kapanacağı iddialarının ardından bütün siteyi bir hafta sonunda ‘yedekledi’. Saniyede 80 GB aktarım yapabilen bir bağlantı ile sadece iki gün içinde 900 TB boyutundaki arşivi indirdiğini söyleyen ‘makemakemake’ bu iddiasını kanıtlamasını isteyen kişilere 100 GB boyutunda bir kayıt dosyası gönderdi. Soundcloud ise bu gelişmenin ardından içeriğin indirilebilmesini engellemeye karar verdi.

Bir hacker, Coindash adlı şirketin halka arzına (ICO) müdahale ederek yaklaşık 7,4 milyon Dolar değerinde Ether’i çaldı. Coindash’e yatırım yapmak isteyenleri kendi adresine yönlendiren hacker, birkaç dakika içinde milyonlarca Dolar’ın kendi hesabına aktarılmasını sağladı. Fakat hafta böylece bitmedi; başka bir hacker grubu da Ether cüzdanı Parity‘nin bir açığını keşfedip 32 milyon Dolar değerinde Ether çaldı. Hikayenin en ilginç noktası ise White Hat Group (Beyaz Şapka Grubu) adlı bir topluluğun hırsızların daha fazla Ethereum çalmasını engellemek için 85 milyon Dolar değerinde kripto parayı çalması ve bunları sahiplerine iade edeceğini açıklaması oldu.

Trend Micro’daki araştırmacılar GhostCtrl adlı, metinleri ve aramaları gözetleyen, dosyaları değiştirebilen, gizlice ses ve video kaydı yapan ve fidye yazılım üreten kötü amaçlı bir yazılım keşfetti. Bu kötü amaçlı yazılım, Whatsapp ve Pokémon GO için geçerli bir uygulamaymış gibi görünerek yayılıyor. Kullanıcılar, o ögenin sistemin güvenli bir parçası olduğunu düşünerek kanıyor.

Fidye virüsünün üçüncü sürümünün saldırı süreci
Sigorta şirketi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Lloyds of London’a göre, yeni bir siber saldırı ortalama 53 milyar Dolar zarara sebep olabilir.[/inlinetweet] Bu rakam, 2012’de Sandy Kasırgası‘nın ABD’ye verdiği hasara yakın. Risk modelleme şirketi Cyence ile birlikte hazırlanan rapor, bir bulut bilişim servisinin hacklenmesi ya da işletmelerin kullandığı işletim sistemlerine yapılacak varsayımsal saldırı senaryolarını ele alıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google geçen ay yaşanan büyük e-dolandırıcılığın ardından güvenlik duvarını yükseltiyor.[/inlinetweet] Buna göre Google tarafından denetlenip onaylanmamış uygulamaların yetki istemesi durumunda ekrana özel bir uyarı gelecek. Google Chrome kullanıcıları ise saldırıya uğramış ya da kötü niyetli web sitelerine girmek istediklerinde kırmızı bir uyarı ekranıyla karşılaşacak.

Dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip Endonezya, kriptolu mesajlaşma hizmeti Telegram’ı, radikal ve terörist gruplar tarafından kullanıldığı gerekçesi ile engelledi. Telegram’dan yapılan açıklamada, Endonezya hükümetinin kararının ardından terör ile ilgisi olduğu saptanan tüm kanalların kapatılacağı belirtildi.

https://twitter.com/SiBonekaKayu/status/886050307800805376

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Bakanı Anwar Gargash, Katar Haber Ajansı’na yönelik siber saldırı gerçekleştirdikleri iddialarını reddetti. Mayıs ayında ajansın sitesinde Emir Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani’nin İran ve Hamas’ı destekleyen bazı sözleri yayımlanmış ancak ardından bunların gerçek olmadığı ve sitenin bilinmeyen bir kaynak tarafından hack edildiği duyurulmuştu. ABD istihbaratı ise siber saldırının Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından yapıldığını iddia etmişti.

Sahte olduğu açıklanan haberin ardından BAE, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Mısır terörü desteklemekle suçladığı Katar ile bütün ilişkilerini kesmişti.
[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]NATO ve Ukrayna arasında yapılan toplantının ardından siber güvenlik önlemleri artırıldı.[/inlinetweet] Ukrayna ulusal haber ajansı Ukrinform‘un haberine göre ‘NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Ukrayna ile yapılan işbirliğindeki en önemli alanlardan birinin siber güvenlik sektörü olduğunu ve Ukrayna’ya yapılan siber saldırıların ardında kimlerin olduğunun araştırılacağını’ belirtti. Şimdi Rusya düşünsün…

Kişilerin seyahatlerinde konaklayacak yer bulup kiralamasını sağlayan popüler web uygulaması [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Airbnb 100 milyon konaklamaya ulaştı.[/inlinetweet] Yayımlanan bir rapora göre geçen yıl gezginlerin yarısı geleneksel otel konaklamaları yerine Airbnb kullanmayı tercih etti. Bu durumun otel endüstrisini tehdit etmeye başladığı söyleniyor. Airbnb’de yaşanan bu yükselişin sebeplerinden biri de kesinlikle sıradışı yerlerde konaklayabilme şansı. Mesela Airbnb’nin en popüler mekanı ABD/Atlanta’daki ormanlık bölgede yer alan bir ağaç ev.

Yılda 300 bin kişi bu evin bulunduğu sayfayı görüntülerken sadece 147 bin kişi bu hayali gerçekleştirebiliyor.
[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Uzmanlar çevrimiçi öğrenme platformu Skillshare ile yeteneklerini paylaşıyor.[/inlinetweet] Kaliteli eğitime evrensel erişim sağlamak amacıyla kurulan site tasarım, işletme, teknoloji, fotoğrafçılık, sinema, yazarlık, el sanatları ve mutfak kategorilerinde toplam 16 bin derse erişim sağlıyor. İsteyen herkes Skillshare’de öğretmen olabiliyor ve bunun karşılığında bir ücret alıyor. Sitenin 2 milyondan fazla öğrencisi bulunuyor.

Yurtdışına giden tanıdıklardan, sadece orada bulunan ya da o ülkeden daha ucuza alabileceğiniz ürünleri getirmesini istemek modern hayatın geleneklerinden biri haline geldi. Ancak kimi zaman ağzına kadar dolan valizler kimi zaman da boş bir şekilde taşınıyor. Türkiye çıkışlı Glocalzone isimli girişim, seyahat edenlerin valizlerindeki boş alanları fırsata çevirmeyi amaçlıyor.

Emoji üretim endüstrisi, günlük hayata ayak uydurmak için var gücüyle çalışıyor ve yeni emojiler geliştiriyor. Apple, Dünya Emoji Günü şerefine, sistemine eklemeyi planladığı yeni emojileri tanıttı. Yeni emojiler şu şekilde: başörtülü kadın, çocuk emziren kadın, sandviç, zebra, t-rex, zombi, elf, beyni patlamış surat, kusan surat ve sakallı adam.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...