Instagramcıların futbol aşkı

Instagram'ın 700 milyon kullanıcısı arasından 146 milyon kadarı futbol taraftarı. Bu rakam, basketbol taraftarlarının toplamının üç katından bile daha fazla

Haber Özeti

Tam Sürüm

Instagramcılar futbola bayılıyor. Bunun sebebi futbolcuların Instagram’ı çok sık kullanması, futbolun küresel bir spor olması ya da yıl boyunca oynanıyor olması olabilir. Sebebi ne olursa olsun, Instagram’ın spor ortaklıklarından sorumlu yöneticisi Brandan Gayle futbolun Instagram üzerindeki açık ara en popüler spor olduğunu söylüyor. Instagram’ın 700 milyon kullanıcısı arasından 146 milyon kadarı futbol taraftarı. Bu rakam, basketbol taraftarlarının toplamının üç katından bile daha fazla.

Instagram’daki en popüler sporlar şu şekilde:

1-Futbol  2-Basketbol  3-Dövüş Sporları  4-Aksiyon Sporları  5-Amerikan Futbolu

Facebook’un bir ürünü olan Instagram’ın ‘taraftar’ tanımı ise biraz geniş ölçekli. Eğer Instagram’da sadece futbolla ilgili paylaşım yapan herhangi bir hesabı takip ediyorsanız, bir futbol hayranısınız demektir.

Bu bilgiler gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Instagram’da hangi sporların popüler olduğunu bilmek Facebook için faydalı olabilir. Çünkü Instagram’daki popüler sporlar büyük ihtimalle Facebook’ta da popüler. Facebook da spor yayını endüstrisine dahil olmak istiyor. Uzun süredir televizyonların tekelinde olan spor yayını son yıllarda Twitter ve Amazon gibi şirketler aracılığıyla dijital ortama taşınıyor.

Facebook geçmişte birkaç spor yayını yapmıştı. Amerikan beysbol liginden bazı maçların yanı sıra NBA takımlarının uluslararası takımlarla yaptıkları bazı maçlar da Facebook’tan yayınlanmıştı. Ancak bu yayınlar beklenen ilgiyi görmedi. Facebook’un son anlaşması ise daha mantıklı görünüyor. Fox ile anlaşan şirket, bir dizi Şampiyonlar Ligi maçını canlı yayınlayacak.

Instagram’ın ise canlı yayın planları bulunmuyor. Gayle “Spor yayını konusunda bir çalışmamız yok” şeklinde konuştu. Ancak Facebook, özellikle reklam verenlere, televizyonda olduğu gibi spor yayını sunabildiğini göstermek istiyor. Futbol bu konuda yardımcı olabilir.

Kaynak: Recode

Instagramcılar futbola bayılıyor. Bunun sebebi futbolcuların Instagram'ı çok sık kullanması, futbolun küresel bir spor olması ya da yıl boyunca oynanıyor olması olabilir. Sebebi ne olursa olsun, Instagram'ın spor ortaklıklarından sorumlu yöneticisi Brandan Gayle futbolun Instagram üzerindeki açık ara en popüler spor olduğunu söylüyor. Instagram'ın 700 milyon kullanıcısı arasından 146 milyon kadarı futbol taraftarı. Bu rakam, basketbol taraftarlarının toplamının üç katından bile daha fazla. Instagram'ın sahibi olan Facebook, bu bilgiyi gelecekte Facebook üzerinden gerçekleştireceği spor yayınlarının içeriğini belirlemek için kullanabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği