Facebook ücretli içerik modelini deneyecek

Facebook'un haber ortaklıkları yöneticisi Campbell Brown, bir haber abonelik sisteminin Ekim'den itibaren test edilmeye başlayacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook’tan Campbell Brown, dünyanın en büyük sosyal medya platformunun, gazetecilerden gelen çağrıya kulak verdiğini ve yakında harekete geçeceklerini söyledi. Gazeteciler geçtiğimiz hafta Amerikan Kongresi’nden, Facebook ve Google gibi büyük platformlarla pazarlık edebilmek için bir araya gelme izni istemişti. (ABD’de bir şirketle pazarlık etmek için diğer şirketlerin toplu olarak hareket etmesi tekelleşme kurallarına aykırı.) Facebook’un haber ortaklıkları yöneticisi Brown, haber şirketleri için geliştirilecek bir abonelik yönteminin Ekim’den itibaren test edilmeye başlayacağını açıkladı.

Bu özellik Facebook’un ‘Instant Articles’ adlı hizmetinin üzerine kurulacak. Instant Articles, yüzlerce haber kaynağını inceleyerek, gündemdeki haberleri kullanıcılara sunan bir platform. Bu platformda artık 10 haberi okuyan kullanıcılar, haberlerin geri kalanı için abone olmak zorunda olacak.

Talep gazetecilerden geldi

Haber ajanslarından sürekli abonelik sistemi talebi geldiğini belirten Brown, artık bunu hayata geçirdiklerini ifade etti. Ücretli içerik fikrinin bir süredir üzerinde çalışılan bir sistem olduğunu söyleyen Brown, buradaki amacın, Facebook’ta sunulan içerikler üzerinde çok az kontrolü olan haber ajanslarının taleplerini yerine getirmek olduğunu vurguladı. News Media Alliance (Gazeteciler Birliği), Facebook ve Google’ın, yüzlerce gazetenin hazırladığı haberleri kullanıcılarına sunarak buradan haksız gelir elde ettiğini düşünüyor.

Birliğin Başkanı David Chavern, günümüz internet dağıtım sistemlerinin, iyi haberciliğin ekonomik değerinin doğru şekilde dağıtılmasını engellediğini dile getirdi. 2 bin adet gazete ve dijital yayın organını temsil eden birlik, internet devlerinin, ekonomik olarak darboğazda olan bir endüstrinin maliyeti üstlenmesini beklediğini belirterek burada tek çözümün birlikte hareket etmek olduğunu ifade etti.

Sadece ‘Instant Articles’ta geçerli olacak

Bir ay önce, Wall Street Journal, Facebook’un kullanıcıların mobil uygulama üzerinden ücretli abone olabileceği bir sistem üzerinde çalıştığını belirtmiş ve bu özelliğin sadece Facebook tarafından ‘Instant Articles’ hizmeti üzerinden paylaşılan haberlerde geçerli olacağını söylemişti.

Brown yeni abonelik sisteminden elde edilecek gelirlerin haber üreticileri ile paylaşılması konusunda bir yorumda bulunmadı.

Bundan 6 ay kadar önce Facebook’ta görev almaya başlayan Brown, daha önce NBC News adına çalışıyordu. Facebook’ta yayınlanan yalan haberlerin yoğun şekilde tartışıldığı bir dönemde göreve gelen Brown, Facebook’un yayın organlarının birlikte hareket etmesine karşı olmadığını ancak gazeteler ve web siteleri ile bireysel olarak çalışma taraftarı olduğunu ifade etti.

Facebook’un hisseleri bu açıklamaların ardından yüzde 0,2 artışla 164,54 Dolar’dan işlem gördü.

Kaynak: The Street

Facebook'un haber ortaklıkları yöneticisi Campbell Brown, haber şirketleri için geliştirilecek bir abonelik yönteminin Ekim'den itibaren test edilmeye başlayacağını açıkladı. Bu özellik Facebook'un 'Instant Articles' adlı hizmetinin üzerine kurulacak. Instant Articles, yüzlerce haber kaynağını inceleyerek, gündemdeki haberleri kullanıcılara sunan bir platform. Bu platformda artık 10 haberi okuyan kullanıcılar, haberlerin geri kalanı için abone olmak zorunda olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği