Google’a da ‘hikayeler’ özelliği geliyor

Snapchat ile hayatımıza girip Instagram ve Facebook tarafından benimsenen 'hikayeler' furyasına Google da katılıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google ‘AMP Hikayeler’ adını verdiği yeni özelliğinin geliştirici önizlemesini hizmete sunuyor. Öncelikle ‘hikayeler’ kısmıyla başlayalım. Hikaye özelliği Snapchat ile hayatımıza girdi. Daha sonra Instagram ve Facebook tarafından da benimsendi. Şimdi aynı şeyi Google yapıyor. Diyelim ki People, CNN ya da SBSNation gibi yayımcılardan birini Google’da aradınız. O şirket tarafından üretilen içeriklerden oluşan bir dizi slayt göreceksiniz.

Bu bir ilk 10 listesi de olabilir, Google’ın deyimiyle “mobil için özel olarak tasarlanmış görsel açıdan zengin hikaye anlatıcılığı” da olabilir.

Açılımı ‘hızlandırılmış mobil sayfalar’ olan AMP (Accelerated Mobile Pages) ise Google tarafından geliştirilen, mobil web sitelerinin performansını artırmayı amaçlayan açık kaynak kodlu bir girişim. Tıpkı dış kaynaktan sağlanan içerikleri kullanıcılarına daha hızlı şekilde sunabilmeyi amaçlayan Facebook Hızlı Makaleler (Facebook Instant Articles) gibi.

Hakkında birçok tartışma olsa da, AMP özelliği kullanan yayımcıların başlıca trafik kaynağı haline geldi. Bu yüzden ‘AMP Hikayeler’ terimindeki AMP, Google’ın hikayeler versiyonunun HTML temeline dayanacağı anlamına geliyor. AMP Hikayeler, AMP makaleleri üretmede kullanılan araçlarla kodlanıyor ve sunuluyor. Böylece telefonunuzdan bakarken tıklamanıza gerek kalmadan hızlı şekilde yükleniyorlar.

Önizleme versiyonundaki AMP Hikayeler Snapchat’in keşfet kısmında görülen hikayelere benzeyecek.

İsteyen herkes AMP Hikayesi oluşturabilecek ancak Google sıradan bir üreticinin hikayesini üst sıralarda göstermeyecek. Şimdilik sadece CNN, Mic, SBNation, The Washington Post, Cosmopolitan, Wired, People, ve Mashable‘dan oluşan küçük bir grupla çalışılıyor. Google Hikayelerinin de bir süre sonra kaybolup kaybolmayacağı, diğer platformlardaki hikayeler gibi en üstte daire şeklinde görünüp görünmeyeceği ya da özelliğin ne zaman tam anlamıyla hizmete gireceği henüz bilinmiyor.

Eğer ilk AMP Hikayeleri’ne göz atmak isterseniz telefonunuzdan g.co/ampstories. adresine girerek yukarıda adı geçen yayımcılardan birini arayabilirsiniz.

Kaynak: The Verge

Google 'AMP Hikayeler' adını verdiği yeni özelliğinin geliştirici önizlemesini hizmete sunuyor. Diyelim ki People, CNN ya da SBSNation gibi yayımcılardan birini Google'da aradınız. O şirket tarafından üretilen içeriklerden oluşan bir dizi slayt göreceksiniz. Açılımı 'hızlandırılmış mobil sayfalar' olan AMP (Accelerated Mobile Pages)  Google tarafından geliştirilen, mobil web sitelerinin performansını artırmayı amaçlayan açık kaynak kodlu bir girişim. Hakkında birçok tartışma olsa da, AMP özelliği kullanan yayımcıların başlıca trafik kaynağı haline geldi. Bu yüzden 'AMP Hikayeler' terimindeki AMP, Google'ın hikayeler versiyonunun HTML temeline dayanacağı anlamına geliyor. Şimdilik küçük bir grup yayımcının AMP Hikayesi oluşturmasına imkan veriliyor. Eğer ilk AMP Hikayeleri'ne göz atmak isterseniz telefonunuzdan g.co/ampstories. adresine girerek haberde adı geçen yayımcılardan birini arayabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği