“Intel giyilebilir cihaz birimini kapattı”

Intel'e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şirket, fitness takip cihazları da dahil olmak üzere, giyilebilir cihaz departmanını kapattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Intel’e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şirket, fitness takip cihazları da dahil olmak üzere, giyilebilir cihaz departmanını kapattı. Şirket son yıllarda, giyilebilir teknoloji ürünleri konusuna yaptığı vurguyu yavaş yavaş azaltıyordu. 2014’ten bu yana da giyilebilir teknoloji gelirlerine dair herhangi bir açıklama yapılmıyor.

Kasım ayında TechCrunch’ın yaptığı bir haberde, Intel’in giyilebilir fitness cihazları üreten Basis adlı şirketi aldıktan sonra beklediği gelişmeyi elde edemediği için giyilebilir teknoloji departmanını kapatacağı iddia edilmiş, Intel ise bu iddiayı yalanlamıştı.

Ancak CNBC’nin iddiasına göre çip üreticisi gerçekten de Basis grubunun çalışanlarının yüzde 80’ini Kasım ayında görevinden ayırdı. Çoğu çalışana şirket içinde farklı alanlarda yer alma imkanı verildi. İki hafta önce ise bu grup tamamen kaldırıldı. Intel ise bu iddialara bir yanıt vermiş değil.

Şirketin en son teknoloji alanlarını inceleyen New Technologies (Yeni Teknolojiler) grubunun artık artırılmış gerçeklik alanına yöneldiği belirtildi.

Büyük umutlar suya düştü

Bir zamanlar Intel’in hedefi Apple ve Fitbit gibi şirketlerle birlikte giyilebilir teknoloji alanının liderlerinden birisi olmaktı. 2014’te şirket 50 Cent gibi ünlü isimlerle giyilebilir teknoloji ürünlerinin reklamını yapmış, aynı yıl içerisinde Basis için 100 milyon Dolar ödemişti.

Intel CEO’su Brian Krzanich 2014’ün Ocak ayında Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda yaptığı konuşmada “Telefonumu evde bırakabilmek istiyorum. Gelecekte o noktaya da geleceğiz.” şeklinde konuşmuştu.

Intel’in web sitesinde halen şeylerin interneti cihazları için geliştirilen Curie çip setinin reklamı yapılıyor. Ayrıca Tag Heuer gibi ortaklarla geliştirilen giyilebilir teknoloji ürünleri de halen satışta.

Intel’in bu yılın ikinci çeyreğine dair gelirlerini 27 Temmuz’da açıklaması bekleniyor.

Kaynak: CNBC

Intel'e yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şirket, fitness takip cihazları da dahil olmak üzere, giyilebilir cihaz departmanını kapattı. Şirket son yıllarda, giyilebilir teknoloji ürünleri konusuna yaptığı vurguyu yavaş yavaş azaltıyordu. 2014'ten bu yana da giyilebilir teknoloji gelirlerine dair herhangi bir açıklama yapılmıyor.

2 Yorum

 • Hocam sunu seylerin interneti olarak cevirmeyin artik nesnelerin interneti diyo herkes bi arastirin ya

  • Nesne = Object / Şey = Thing. Internet of Things’in tam karşılığı ‘Şeylerin İnterneti’dir. ‘Şey’ teriminin seçilmiş olmasında özel bir gerekçe var. ‘Nesne’ onu karşılamıyor. Hatta bozuyor.

   Türkiye’de iş dünyası ‘ŞEY’ pazarlayıp, satmayı kendine yediremediğinden ‘Nesnelerin İnterneti’ diye bir kavram uydurdu ve kendini de buna inandırdı.

   Bizim site olarak öyle bir zorunluluğumuz yok.

   Berberlerin ‘Saç Tasarımcısı’ olarak anıldığı bir ortam ve dönemde böyle bir gerçeği kabullenmek zor gelebilir ama konunun özeti kabaca bu.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği