Intel yatırım fonu satacak

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Intel'in 1 milyar dolar değerinde yatırım fonunu piyasaya sürmesi bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden Intel, yatırım fonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. 1 milyar dolara ulaşan piyasa değeri olduğu düşünülen yatırım fonları, Intel’in dünyanın dört bir köşesinden bünyesine kattığı ya da ortağı olduğu girişimlerin hisselerini kapsıyor.

Sadece geçtiğimiz yıl 514 milyon dolar harcayarak 143 şirkete yatırım yapan Intel’in risk sermayesi ünitesi Intel Capital, 1991 yılından bu yana 57 ülkede 11 milyar doların üzerinde yatırım yaptı. Güvenlik, giyilebilir teknoloji, dijital medya gibi pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren 1440 farklı firmaya yatırım yapan teknoloji devi, yatırım fonlarına alıcı bulmak için İsviçreli finans şirketi UBS ile ortak çalışıyor.

Intel’in bu fonları bütün olarak mı yoksa coğrafi bölgelere ya da sektöre göre ayırarak mı satacağı konusu henüz netlik kazanmış değil. Ocak ayında 35 yılın ardından emekli olan Intel Capital Başkanı Arvid Sodhani’nin yerine geçen Wendell Brooks Intel Capital’da yeniden yapılanmaya gitmişti. Bu yenilenmenin sonucu olarak, yatırım fonu satışının yakın zamanda piyasaya duyurulması bekleniyor.

Intel'in yatırım fonu satmaya hazırlandığı iddia edildi. Intel geçtiğimiz Ocak ayında yeniden yapılanmaya gitmişti. 25 yılda 1.440 firmaya yatırım yapan Intel'in piyasaya 1 milyar dolar değerinde yatırım fonu arz etmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği