Snapchat 1,8 milyar dolar topladı

2015 sonundan bu yana fon toplayan Snapchat’in 20 milyar dolar değerle 1,8 milyar dolar fon toplandığı açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dün yapılan bir kamuoyu açıklamasında Snapchat’in son F serisi fon toplama turunda 1,8 milyar dolar yatırım aldığı belirtildi. Los Angeles merkezli şirket gelir kaynağı toplama çabalarına daha geçen sene başlamış ve 2015’te ilk turunda sadece 59 milyon dolar toplamıştı. Son F serisinde toplanan 1,8 milyar doların 1,15 milyar dolarının geçtiğimiz beş ay içerisinde toplandığı ifade edildi.

Bu dönemde Snapchat’e yatırım yapanlar arasında General Atlantic, Sequoia Capital, T. Rowe Price, Lone Pine, Glade Brook Capital, IVP, Coatue Management and Fidelity ve diğerlerinin bulunduğu belirtiliyor.

Değerlendirme 20 milyar doları bulabilir

Snapchat’in açıklamasında şirketin nasıl değerlendirildiği belirtilmiyor ve bu konuda pek çok farklı görüş hakim. Kimi kaynaklar bazı yatırımların 17,5 milyar dolar yatırım öncesi değerlendirme üzerinden hesaplandığını belirtiyor. Bu rakama toplanan 1,8 milyar doları da ekleyince, daha önceden tahmin edilen 20 milyar dolarlık değerlendirmeye yaklaşılmış oluyor. Ancak yine de bu rakamların kesin olmadığını ve daha düşük olma ihtimalinin bulunduğunu gözardı etmemek gerek.

snapchat-2015-rev

Snapchat tarafından 2015 sonunda hazırlanan ve yatırımcılara verilen bir tabloda 2015’te toplanan fonların 59 milyon dolar olduğu görülüyor. Ancak bu rakamlar, gelir kaynağı toplama çabalarının henüz tam olarak başlamadığı döneme, yılın ilk yarısına ait. Şirketin 2016 için 250-350 milyon dolar arası, 2017 için ise 500 milyon ila 1 milyar dolar arası gelir elde etmeyi amaçladığı belirtiliyor.

snapchat-dau

Yine Snapchat’in hazırladığı bir başka tabloya göre ise 2015 Aralık ayı itibarıyla uygulamanın günlük 110 milyon aktif kullanıcısı olduğu ifade ediliyor. Bir yıl önce sadece 74 milyon olan bu rakamın son dönemde hızla büyüdüğü görülüyor.

Geçtiğimiz dönemde Snapchat video hizmetinin son bir yıl içerisinde yüzde 350 büyüyerek günlük 10 milyarın üzerinde video gösterimine ulaştığını ve kullanıcıların üçte ikisinin her gün içerik ürettiğini açıklamıştı.

Yatırımcılar etkileşimden memnun

Yatırımcılar bu tarz etkileşimin bir şirket hakkında en etkileyici şey olduğunu belirtirken bir yatırımcı “Bir haftada sadece 168 saat var. Eğer tüketicilerin internet kullanımına bakarsanız bu sürenin bir kullanıcı için ortalama 5-7 uygulama arasında paylaşıldığını görebilirsiniz. Çünkü daha fazlası için yeterli bant aralığı yok. Snapchat şu anda çoğu aktif kullanıcısı için bu uygulamalardan birisi haline gelmiş durumda ve daha yeni başlıyor” şeklinde konuştu.

 

Son dönemde yaptığı atılımlarla hızla büyüyen Snapchat, yatırımcılarla yaptığı görüşmeler sonrasında 1,8 milyar dolarlık yatırım aldığını açıkladı. Bu yatırımlar sırasında şirketin neye göre değerlendirildiği açıklanmazken bu rakamın 16 ila 20 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor. Şirketin günlük 10 milyarın üzerinde video izlenimi rakamına ulaşması ve kullanıcıların üçte ikisinin düzenli içerik üretmesi yatırımcıları etkileyen faktörler oldu.Yorumunuz: