Arşivciler Soundcloud’u yedeklemeye başladı

Reddit kullanıcısı 'makemakemake' SoundCloud'ın 50 gün içinde kapanacağı iddialarının ardından bütün siteyi bir hafta sonunda indirdiğini söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

SoundCloud hayranları, müzik dinleme servisinin kapanmasını hiç istemiyor. Öyle ki bir kullanıcı toplam 900 terabayt (900 bin GB) boyutundaki halka açık SoundCloud arşivini indirdiğini iddia ediyor. Reddit kullanıcısı ‘makemakemake’ SoundCloud’ın 50 gün içinde kapanacağı iddialarının ardından bütün siteyi bir hafta sonunda indirdiğini söylüyor.

Saniyede 80 Gb aktarım yapabilen bir bağlantı ile sadece iki gün içinde 900 TB boyutundaki arşivi indirdiğini söyleyen ‘makemakemake’ bu iddiasını kanıtlamasını isteyen kişilere 100 GB boyutunda bir kayıt dosyası gönderdi. Business Insider, dosyanın boyutundan dolayı, bu dosyayı indirip doğrulamadı. Ancak Reddit’teki yorumlara bakılırsa kayıt dosyası, iddiayı doğrular nitelikte.

‘Makemakemake’ bu işlemi nasıl gerçekleştirdiğine dair teknik detayları paylaşmadı ancak işlem için evdeki interneti değil Google’ın bulut bilişim hizmetini kullandığını belirtti. SoundCloud ise Amazon’un bulut bilişim platformunu kullanıyor.

Makemakemake SoundCloud’ın bir kopyasını çıkarmayı düşünmüyor. Site kapansa bile kullanmaya devam etmek isteyenlere ise “Kendiniz indirseniz daha kolay olur.” diyor. SoundCloud’ın neden bu aktiviteyi fark edip durdurmadığı ise bilinmiyor. Şirket konu ile ilgili bir yorumda bulunmadı.

The Archive Project de harekete geçti

Girişken Reddit kullanıcısı SoundCloud’ı arşivleme alanında yalnız değil. Kapanan internet sitelerinin yedeklerini almayı amaçlayan The Archive Project adlı site, bu hafta SoundCloud’ın büyük çaplı bir arşivini hazırlamayı planlıyor. Sadece kapanma riski bulunan hizmetleri arşivleyen site geçmişte GeoCities, TwitPic ve Google Video gibi bir zamanların popüler hizmetlerini de arşivlerine eklemişti.

SoundCloud bu ay içinde çalışanlarının yüzde 40’ı ile yollarını ayırma kararı almıştı. Ayrıca bu yıl içinde sitenin nakit sıkıntısı çekebileceği de ifade edilmişti. SoundCloud CEO’su Alex Ljung ise şirketin kapanacağına dair iddiaları yalanladı.

ArcihveTeam ise işten çıkarmaları, nakit sıkıntısını ve daha önce şirkete açılan telif davasını öne sürerek siteyi arşive almaları gerektiğini belirtti.

Kaynak: Business Insider

Reddit kullanıcısı 'makemakemake' SoundCloud'ın 50 gün içinde kapanacağı iddialarının ardından bütün siteyi bir hafta sonunda indirdiğini söylüyor. Saniyede 80 Gb aktarım yapabilen bir bağlantı ile sadece iki gün içinde 900 TB boyutundaki arşivi indirdiğini söyleyen 'makemakemake' bu iddiasını kanıtlamasını isteyen kişilere 100 GB boyutunda bir kayıt dosyası gönderdi. Kapanma tehlikesi bulunan siteleri yedekleyen The Archive Project de SoundCloud'ın son dönemde yaşadığı zorlukları öne sürerek siteyi yedekleme kararı aldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği