Radiohead’den kayıtlarını çalan hacker’a cevap

Grup, kendilerinden 150 bin Dolar isteyen hacker’a para vermek yerine, çalınan 18 saatlik demo kayıtlarını internete koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Radiohead, geçtiğimiz hafta Facebook ve Twitter’dan yaptığı bir duyuruda, Thom Yorke’un mini disk arşivlerinin çalındığını, hacker’ın diskte yer alan kayıtları internete sızdırmama karşılığında 150 bin Dolar istediğini yazmıştı. Gitarist Jonny Greenwood imzasıyla paylaşılan duyuruda, Reddit kullanıcısı olduğunu söyleyen hacker’ın çaldığı kayıtların 1995-1998 yılları arasında, ‘’Ok Computer’’ albümü yapımı esnasındaki demo kayıtları olduğu açıklanmıştı.

Çalınan kayıtlar Bandcamp’te

Grup, hacker’ın istediği parayı ödemek yerine, bu kayıtları hayırlı bir iş için kullanmaya karar verdiğini söyledi: 18 saatlik demo kayıtlarına 18 gün boyunca Radiohead’in bandcamp hesabından ulaşılabilecek. İsteyenin ücretsiz dinleyebileceği 1,8 gb büyüklüğündeki kayıtları, isteyen 18 Pound karşılığında bilgisayarına indirebilecek. Elde edilen gelirin tamamı ise iklim değişikliğiyle mücadele eden aktivist grup Extinction Rebellion’a (Yokoluş İsyanı) bağışlanacak.

Greenwood kayıtların hiçbir zaman paylaşılma niyetiyle yapılmadığını, içlerinde pek de ilginç bir şey bulunmadığını, ayrıca çok da uzun olduklarını söyledi ve bütün kaydı indirmek isteyenlerin iyi bir internet bağlantısına sahip olduklarından emin olmalarını istedi. MINIDISCS [HACKED] ismini taşıyan kayıtlara şuradan ulaşmak mümkün.

Kaynak: Open Culture

Radiohead, geçtiğimiz hafta Facebook ve Twitter’dan yaptığı bir duyuruda, Thom Yorke’un mini disk arşivlerinin çalındığını, hacker'ın diskte yer alan kayıtları internete sızdırmama karşılığında 150 bin Dolar para istediğini yazmıştı. Grup, bu parayı ödemek yerine, bu kayıtları hayırlı bir iş için kullanmaya karar verdiğini açıkladı: 18 saatlik demo kayıtlarına 18 gün boyunca Radiohead’in bandcamp hesabından ulaşılabilecek. İsteyenin ücretsiz dinleyebileceği 1,8 gb büyüklüğündeki kayıtları isteyen 18 Pound karşılığında bilgisayarına indirebilecek. Elde edilen gelirin tamamı ise, iklim değişikliğiyle mücadele eden aktivist grup Extinction Rebellion’a (Yokoluş İsyanı) bağışlanacak.

1 Yorum

  • Galiba bir kısmı yanlış anlamışsınız. Hacker gruba şantaj yapmadı ki kaldı ki 150 bin dolar Radiohead gibi bir grup için oldukça önemsiz bir meblağ. Hacker 150 bin dolara bu demoları grubun fanlarına satmaya çalıştı. Thom Yorke’ta demoları 18 sterlin’den satışa koyup 150 bin dolar edip etmediğine kendiniz karar verin dedi

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği