Haftanın Özeti: 133

8 - 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimi geçtiğimiz Pazar günü sonuçlandı. Emmanuel Macron oyların yüzde 66’sını alarak rakibi Marine le Pen’i geride bıraktı. 39 yaşındaki Macron, Fransa tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak. Seçimin ardından Avro, ABD Doları’na karşı değer kazandı ve son 7 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Ipsos’un düzenlediği ankete göre Macron seçmenlerinin yüzde 43’ü, Le Pen iktidarını engellemek için oy kullandı.

Avrupa güvenlik sorumlularının yaptığı açıklamaya göre Avrupa’dan ABD’ye yapılacak uçuşların tümünde birinci sınıf ya da ekonomi sınıfı farkı gözetilmeden bilgisayar ve tabletlerin kabinde yolcu yanında taşınması yasaklanacak. Yasak ilk olarak Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki 10 havaalanı için geçerliydi. Yasağın sebebi olarak gösterilen gerekçeyse teröristlerin bataryalara bomba özelliği kazandırarak uçak düşürme ihtimali.

Dünyanın en zengin insanı Bill Gates, Microsoft’taki aktif görevini bırakmasının ardından 2000 yılından bu yana Bill ve Melinda Gates Vakfı çerçevesinde dünya sorunlarına çözüm bulmak için çalışmalar yürütüyor. Gates’in bu kapsamda dünyanın geleceğine yönelik tahminleri şöyle:

 • Biyo-terörizm yılda 33 milyon kadar insanı yok edebilir.
 • Afrika gıda konusunda tamamen bağımsız olacak.
 • Mobil bankacılık insanların yaşamını değiştirecek.
 • 2035’te neredeyse hiç fakir ülke kalmayacak.
 • 2030 yılında yeni bir temiz enerji türü bulunacak.
 • Otomasyon birçok mesleğin sonunu getirecek.
 • Çocuk felci 2019’da dünyadan silinecek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Birleşik Arap Emirlikleri 15 yıl içinde susuzluk problemiyle karşı karşıya kalabilir.[/inlinetweet] Abu Dabili Girişimci Abdullah Alshehi bu sorunu küresel ısınmayı fırsata çevirerek çözmenin peşinde. Antarktika’da eriyen buzulların boşa gittiğini düşünen Alshehi bir buzdağının 76 milyar litreye yakın su bulundurduğunu ve bu miktarın 1 milyon kişiye 5 yıl yeteceğini söylüyor. Bu konuda bir kitap bile yazan girişimcinin çılgın planı Antarktika’dan Ortadoğu’ya buz dağı taşıyıp eriterek içme ve sulama suyu olarak kullanmak.

Stres Çarkı’nın mucidi Catherine Hettinger’dan geçen hafta bahsetmiştik. Şimdi de sıra icadına geldi. Nasıl başladı bu çılgınlık? Hettinger, 1997’de ürünün patentini aldı ve 2005’e kadar elinde tuttu. 1997-2015 arasındaki dönem Stres Çarkı için durgun geçti. Bu zaman zarfında küçük üreticiler oyuncağın birçok varyasyonunu piyasaya sürdü. 2016’nın sonlarında, 20’li yaşlarındaki iki kardeş (98. sayımızda yer verdiğimiz) çarkın küp versiyonu için Kickstarter’dan fon topladı. ‘Stres Çarkı çılgınlığı’ tam da buradan yeniden alevlendi. Ürün o kadar popüler oldu ki bazı okullar öğrencilerin dikkatini dağıttığı gerekçesiyle oyuncağı yasakladı.

Mart ayında YouTube ve Reddit oyuncakla ilgili video ve değerlendirmelerle dolup taştı.

Dünyanın en küçük sabır küpü (Rubik’s Cube) 5,6 mm’lik kenar uzunluğuna sahip. Küp o kadar ufak ki cetvel ile doğru şekilde ölçmek mümkün olmadığı için ancak sürmeli kumpas ile ölçülebiliyor. Boyutlarına rağmen küp tamamen işlevsel ancak bunu da bir cımbız yardımı ile yapmak gerekiyor. Küpün üreticisi Tony Fisher aynı zamanda 1,57 metre ölçeğiyle dünyanın en büyük sabır küpü rekorunun da sahibi.

Florida Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışmaya göre çocuklar stresli anlarında en büyük desteği köpeklerden alıyor. Social Development dergisinde yayımlanan araştırma yaklaşık 100 evcil hayvan sahibi aileyle yürütüldü. Sonuçlar, stresli bir deneyim yaşayan çocukların kortizol düzeylerinin köpekleriyle etkileşimlerine bağlı olarak olumlu yönde değiştiğini gösterdi.

Populer Science, geçtiğimiz günlerde kafeinin ağrı dindirmede morfinden daha etkili olabileceğine dair yapılan bir araştırmaya yer verdi. Fareler üzerinde pozitif sonuç veren uygulamanın insanlar üzerinde nasıl bir etki göstereceğini tahmin etmek şimdilik mümkün değil. Ama bazı ağrı kesicilerin üretiminde kafeinin şu an dahi kullanıldığı biliniyor.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği