Haftanın Özeti: 133

8 - 14 Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

ABD / [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]New York’ta bulunan Solomon R. Guggenheim Müzesi, 200 sanat kitabını herkesin erişimine açtı.[/inlinetweet] Birbirinden farklı sanat yapıtları ve sanatçıları içeren kütüphane, sanatseverler için altın değeri taşıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Kanadalı Mimar ve Tasarımcı Frank Gehry, Masterclass isimli çevrimiçi eğitim platformunda ders verecek.[/inlinetweet] Sanat, tasarım ve mimari üzerine 15’den fazla video ile işlenecek olan dersler için şu anda erken üyelik ücreti 90 Dolar olarak belirtilmiş.

The Art Assignment isimli Youtube kanalı sanatta kopyalama, çalma, esinlenme gibi konular üzerine derin bir dosya sunuyor. Sanat eserlerinden filmlere örnekler ve açıklamalarla desteklenen on dakikalık bu video, Picasso’nun ‘İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar’ sözünü akla getiriyor.

Learningmusic, müzik yapmanın temellerini kullanıcılara öğretmeyi hedefleyen bir platform. Ayrıca bu derslerde başarılı olmanız için daha önce herhangi bir tecrübe ya da ekipmana sahip olmanıza gerek yok. Her şeyi tarayıcınız üzerinden yapıyorsunuz.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Radiohead’in 1997 yapımı OK Computer isimli albümü 20. yılında yeniden yayımlandı.[/inlinetweet] Paranoid Android, Karma Police ve Exit Music gibi efsaneleşmiş şarkıların dışında daha önce yayımlanmamış 3 adet şarkı ile 2 albüm şeklinde satışa çıkacak efsane Temmuz ayından itibaren dağıtılacak.

Spotify, Nisan ayının sonunda, internet üzerinde görselleri bulup veri tabanına eklemek ve hangi görselin kime ait olduğunu belirlemek için kurulmuş olan Mediachain Labs adlı bir girişimi satın aldı. Bu veri tabanını oluşturmak için blok zinciri teknolojisinden yararlanan girişimin Spotify tarafından satın alınması, şirketin de benzer bir sistem uygulayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Gitar Yapımcısı Tony Duggan-Smith korku filmlerinde kullanmak üzere bir müzik aleti üretti.[/inlinetweet] Korku filmi makinesi, laterna benzeri bir mekanizmanın yanı sıra yay ya da Ebow (elektronik yay diyebileceğimiz ufak bir alet) ile kullanılan tel, metal cetvel, çubuk ve mıknatıslardan oluşuyor. Aletin ne kadar başarılı olduğunu görmek için YouTube’daki videosunu izleyebilirsiniz.

Facebook, geçtiğimiz aylarda video içeriğine odaklanmak istediğini defalarca dile getirmişti. Artık şirketin video planlarına dair daha fazla bilgiye sahibiz. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Facebook, Haziran ayından itibaren televizyon kanalı gibi diziler yayınlamaya başlayacak.[/inlinetweet] Herhangi bir dizi ya da oyuncu adı zikredilmediyse de Business Insider’a göre yaklaşık 25 farklı program yayınlanabilir.

Cannes Film Festivali, Fransa’da vizyona girmeyen Netflix filmleri ‘Okja‘ ve ‘The Meyerowitz Stories‘in Fransız yarışmacıların tüm itirazlarına rağmen yarışmada kalmasına izin verdiğini açıkladı. Cannes heyeti, aynı sorunun yeniden yaşanmaması için önümüzdeki yıldan itibaren festivalde yarışmak isteyen tüm filmlerin Fransız sinema salonlarında gösterime girmesinin zorunlu olacağını belirtti.

1982 yapımı kült bilimkurgu filmi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Blade Runner’ın devam hikayesi olan ‘Blade Runner 2049’un fragmanı yayınlandı.[/inlinetweet] Ridley Scott’ın yönettiği, Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? kitabından uyarlanan ilk filmden sonra Ryan Gosling ve Harrison Ford’lu hikayeyi Arrival filmiyle son yıllarda adından oldukça söz ettiren Denis Villeneuve yönetiyor.

Geçtiğimiz hafta Yeşilçam’ın efsane kadın oyuncularını listelemişken sinemanın bir çırpıda akla gelen jönlerini derlememek ayıp olurdu. Dolayısıyla, bu hafta Yeşilçam‘ın karizmatik erkek oyuncularının rol aldığı (ve internetten ücretsiz olarak izleyebileceğiniz) filmlerini derledik.

İyi seyirler ve iyi haftalar!

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği