Fransa kendi kriptolu haberleşme hizmetini geliştirecek

Fransa, casusluk riskine karşı kendi kriptolu mesajlaşma uygulamasını geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa Dijital İşler Bakanlığı’nın Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Fransa hükümeti, yabancı kuruluşların Fransa’daki üst düzey yetkililer arasında geçen özel görüşmeleri gözetlemesi ihtimaline karşı kendi kriptolu mesajlaşma uygulamasını geliştirecek.

Bakanlık sözcülerinden birinin açıklamasına göre, şu anda 20 civarında yetkili ve üst devlet memuru, yine devlet çalışanı olan bir geliştiricinin tasarladığı uygulamayı test ediyor. Uygulamanın bu yaz bütün hükümet üyeleri için zorunlu hale getirileceği ifade edildi. Bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada şu cümlelere de yer verdi:

ABD veya Rusya tarafından hazırlanmamış bir kriptolu mesajlaşma hizmeti kullanmalıyız. Facebook olayında da gördüğümüz üzere, potansiyel ihlalleri göz önünde bulundurarak hareket etmeliyiz.

Fransa hükümetinin kriptolu uygulaması, internette bulunan bir serbest kullanımlı kod temel alınarak geliştirildi ve uygulamanın ileride bütün vatandaşların kullanımına açılması da mümkün. Bakanlık sözcüsü mesajlaşma uygulamasının adını veya kullanılan kodları paylaşmayı reddetti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve yakın çevresi (hükümet danışmanları veya bakanları), kriptolu bir mesajlaşma uygulaması kullanmak istedikleri için Telegram’ı tercih etmişlerdi. Emmanuel Macron’un yoğun şekilde Telegram kullandığı biliniyor. Ancak bu yılın ilk aylarında gizlilikle ilgili birtakım endişeler oluşmaya başlayınca Fransız güvenlik firması Thales’in güvenlik araçları hükümet yetkililerin akıllı telefonlarına yerleştirildi ve WhatsApp ya da Telegram kullanmaları engellendi.

Kaynak: Reuters

Fransa Dijital İşler Bakanlığı'nın açıklamasına göre hükümet, yabancı kuruluşların Fransa'daki üst düzey yetkililerin görüşmelerini gözetleme ihtimaline karşı kendi kriptolu mesajlaşma uygulamasını geliştiriyor. Şu anda bir grup yetkili ve üst düzey devlet memuru tarafından test edilen uygulama, yine devlet çalışanı olan bir geliştirici tarafından tasarlandı. İsmi açıklanmayan uygulamanın yaz aylarında bütün hükümet üyeleri için zorunlu hale getirileceği ifade edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği