Haftanın Özeti: 132

1 - 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR), IKEA’nın ödül kazanan mülteci barınaklarından 10 bin adedini ateşe karşı dayanıklı olmadıkları gerekçesiyle kullanmama kararı aldı. Barınakların üretim sürecinde yürütülen bağımsız analizlere katılan Tasarımcı Cameron Sinclair, raporda durumun bilinmesine rağmen fonun kaybedilmesi endişesiyle bu bölümün raporun dışında bırakıldığını öğrendiklerini açıkladı.

Toplam 15 bin adet üretilen ve 12,5 milyon Dolar’a mal olan barınakların şu an yalnızca üçte biri kullanılıyor.

ABD / Güney Kaliforniya’daki Air Hollywood Film Stüdyosu, bir dönemin efsane havayolu şirketi PanAm’in Boeing 747 (Jumbo Jet) uçağının kopyasında 1970’lerin hava seyahati tecrübesini birebir yeniden yaşatıyor. Her ayrıntının düşünüldüğü bu deneyimin iki kişilik maliyeti 490 ila 690 Dolar arasında değişiyor.

Hindistan Enerji Bakanı Piyush Goyal‘ın açıklamasına göre, 2030’da ülkede satılan HER otomobilin elektrikli olması planlanıyor. Hindistan Sanayi Konfederasyonu Yıllık Toplantısı’nda konuşan Goyal “Elektrikli araçları kendi kendine yetebilecek hale getireceğiz. 2030’a geldiğimizde ülkede tek bir benzinli ya da dizel aracın satılmamasını amaçlıyoruz,” şeklinde konuştu.

Hamlenin amacı, hem yakıt ithalatının hem araç kullanımının maliyetini hem de hava kirliliğini azaltmak.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Köklü sözlük üreticisi Merriam-Webster’ın internet sitesine yeni bir sözcük eklendi.[/inlinetweet] ‘Sheeple’ (koyunsan) sözcüğü, sheep (koyun) ve people (insanlar) sözcüklerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş bir terim. Kelime ‘kolayca etkilenen kişi’ anlamına geliyor.

“Ben bugün bir ‘koyunsan’ gördüm.”

Google’ın CEO’su Sundar Pichai, üç yıl üst üste dokuz haneli maaş alarak ABD’nin en çok kazanan yöneticilerinden biri oldu. Arama motorunun yöneticisi sadece 2016 yılında 199,7 milyon Dolar değerinde maaş ödemesi aldı (prim konusuna moral bozmamak adına girmiyoruz).

Pichai’nin bu ödemeleri başka endüstrilerde alması imkansıza yakın bir ihtimal.

Japonya’daki doğum oranları alarm veriyor. İç İşleri ve İletişim Bakanlıklarından alınan yeni verilere göre çocuk nüfusu geçtiğimiz yıla göre 170 bin civarında azalarak 15,71 milyona düştü. Bu da nüfusun art arda 36 yıl boyunca azaldığı anlamına geliyor. Yaşlı nesiller ölmeye başladıkça ve genç nesiller aile kurmadıkça uzmanlar Japonya ekonomisinin sıkıntı yaşayabileceğini söylüyor.

Japonya’nın doğurganlık krizi yıllardır devam ediyor.

Los Angeles’taki dondurma dükkanı ‘Little Damage‘ alanındaki yeni trendi belirledi: siyah dondurma! Gotik görünümlü bu lezzetin resmi adı badem kömürü ve içinde gerçekten de aktif kömür var. Ayrıca bu aromaya sahip külahlar da mevcut.

https://www.instagram.com/p/BTHhTyHBOcL/

Dünya ile birlikte yemek alışkanlıkları da değişiyor. Artık etsiz hamburger, laboratuvar üretimi tavuk eti, ineksiz süt üretimi mümkün. Elbette bu ürünler biyoloteknolojiye bağlı olarak yaratıldı fakat dünyanın her yerinde nesillere göre yeni denemeler yapılıyor. Bunun yeni bir örneği de Amerikan simidi (bagel) üreticisi Einstein Bros. Bagels tarafından yapıldı. Marka kafeinli bagel üretti. ‘Espresso Buzz Bagel‘ isimli simidin her biri 32 gr veya ortalama 236 mililitrelik bir bardağın üçte biri kadar kafein içeriyor.

Son günlerde her yerde bulunabilen stres çarklarının mucidi Catherine Hettinger’ın şu anda zengin olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Floridalı mucit, bu icadından tek bir kuruş bile kazanmıyor (çünkü yenileme döneminde para denkleştiremediği için patentini kaybetmiş). Yaklaşık 20 yıl önce, kızını eğlendirmek için ürettiği stres çarkı, bugün on milyonlarca adet satılırken Hettinger evinin masraflarını karşılayamadığı için daha küçük bir eve taşınıyor. Adaletin bu mu dünya(!)

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth’in eşi Prens Philip’in sonbaharda emekli olacağını açıkladı.[/inlinetweet] Prens, önümüzdeki ay 96 yaşına giriyor. Ayrıca halihazırda 780’den fazla kuruluşla bağlantısı bulunan Prens, bu bağlantılarını emekliliğinde de sürdüreceğini açıkladıNitekim geçtiğimiz yıl kraliyet ailesinin en aktif 5. üyesi olduğu belirtilmişti. 

Prens Philip’in ‘enine çizgili emekli tişörtü’ alıp almayacağı merakla bekleniyor.

Teknolojiyi ve kişisel otomobil sahipliliğini inceleyen analistler tarafından [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]yayımlanan bir rapora göre, 2030 yılında ABD’de yaşayan hiç kimsenin kişisel bir otomobili olmayabilir.[/inlinetweet] Sonuçlara göre ülkede özel otomobil sahipliliğinin 2030 yılına kadar yüzde 80 düşeceği ve yollardaki araç sayısının 2020’de 247 milyon, 2030’da ise 44 milyon adede gerileyeceği öngörülüyor. RethinkX’in Kurucusu ve Stanford Üniversitesi Görevlisi Tony Seba ve Teknoloji Yatırımcısı James Arbib, geleceğin şehirlerinde özel şirketlerin işlettiği elektrikli otomobil ağları olacağını söylüyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Floransa’da gerçekleşen bir AB konferansında İngilizcenin Avrupa’da önemini kaybettiğini belirterek Fransızca bir konuşma yaptı.

Jean-Claude Juncker.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.[/alert]

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

1 Yorum

 • Selam,
  Bilim, teknoloji, yazılım, donanım başlığı altındaki bir habere farklı kelimelerle iki kere yer verilmiş sanki?
  “Doktora Öğrencisi Marcello Ienca ve meslektaşları” diye başlayan haber ile
  “Araştırmacılar, gelecekte insan beynini bilgisayarlara bağlayabilecek teknolojilerin” diye başlayan haber.
  Kolay gelsin.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği