Et kullanmadan üretilen ‘İmkansız Burger’

Impossible Foods adlı şirket, kana kırmızı rengi veren hem maddesini mayalardan üreterek, ete benzeyen ama içinde et olmayan bir hamburger üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gıda bilimcileri bir süredir laboratuvarda hamburger üretmek için çalışıyor ancak ortaya çıkan ürünler ya tatmin edici bir tada sahip değil ya da çok pahalı. Impossible Foods adlı şirket, bu alanda yepyeni bir ürün geliştirdi. Impossible Burger (İmkansız Burger) adı verilen ürün, görüntü, koku ve tat olarak gerçek ete benziyor. Bunu sağlayan içerik ise kana kırmızı rengini veren hem maddesi.

Hem, sıradan et ürünlerinde bolca bulunan ve vücutta kaslara oksijen taşıyan bir bileşen. Ayrıca ete o alışık olduğumuz tadı veren de hem maddesi. Yaşamın temel yapı taşlarından birisi olan bu madde hayvanlarda olduğu gibi bazı bitkilerde de bulunuyor. Yonca, soya fasulyesi kökü ve maya, hayvanlar dışında bu bileşeni barındıran diğer canlı türleri.

Impossible Burger için gerekli olan hem maddesini şirket mayadan elde ediyor. Elde edilen bu ürünün tadı ve görüntüsü kana benziyor. Hamburgere hem dışında, diğer vejetaryen burgerlerde kullanılan Hindistan cevizi sütü, soya proteini gibi bileşenler de ekleniyor.

Pişirildiğinde etten farkı yok

Impossible Burger pişirildiğinde dış kısmı karamelize hale geliyor ve iç kısmının rengi de yavaş yavaş koyulaşıyor. Tamamen pişirildiğinde ürün gerçek etten yapılan hamburgerlerden ayırt edilemeyecek bir görüntüye sahip oluyor. Hatta az pişmiş olarak hazırlandığında tabakta kan izine benzer bir iz bile bırakıyor. Bu durum vejetaryenlerin pek hoşuna gitmeyebilir.

tumblr_oaxlw5w1H91qdp3k1o1_1280

Etsiz hamburger şu anda New York’ta bulunan Momofuku Nishi adlı restoranda, patates kızartması ile birlikte 12 dolara satılıyor. Şirket Impossible Burger’ın fiyatını sıradan hamburgerlerden daha ucuza getirmek için çalışıyor. Şirket ayrıca ürünü diğer şehirlerdeki restoranlarda da sunduktan sonra marketlerde satmayı planlıyor. Şirketin diğer planları arasında balık, domuz ve tavuk eti ile birlikte süt ürünlerine de alternatif bitkisel ürünler üretmek yer alıyor.

Günümüzde et tüketiminin git gide artması sebebiyle hayvancılık endüstrisinin büyümesi çevreye büyük zarar veriyor. Ayrıca et ürünlerini laboratuvarda üretebiliyorsak, sadece öldürüp yemek için hayvan yetiştirmememiz gerektiğini düşünenlerin sayısı da git gide artıyor.

Kaynak: New Atlas

Impossible Foods tarafından üretilen Impossible Burger (İmkansız Burger), hayvan vücudunda kana kırmızı rengi veren ve kaslara oksijen taşıyan hem adlı bileşeni mayalardan elde ediyor. Böylece hamburgeri üretmek için hiçbir hayvana zarar verilmemiş oluyor. Diğer tüm bileşenleri de bitkisel olan Impossible Burger'ın görüntüsü, tadı ve kokusu gerçek etten yapılmışa benziyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği