Impossible Burger 2022’de normal et fiyatına ulaşacak

Yapay et, Z jenerasyonu için vazgeçilmez bir besin kaynağı olacak gibi duruyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sekiz yıllık bir girişim olan Impossible Foods, geleneksel yöntemlerle elde edilen eti, bitki temelli alternatifleriyle değiştirmek için çalışıyor.

Yatırımcılar, yeni kurulan alternatif et şirketlerine yatırım yapma konusunda son derece hevesli. Vejetaryen burger üreticisi Beyond Meat’in borsa fiyatı Mayıs ayından beri yüzde 600 arttı. Del Taco, Carl’s Jr. ve T.G.I Friday’s gibi fast food zincirleri, Beyond Meat ürünleri satıyor. White Castle, Burger King ve Qdoba da müşterilerine Imposibble Burger sunuyor. Bu yüzden şirket, talebi karşılayamıyor. Peki bu yapay et konusu şişirilmiş bir balon mu?

Impossible Burger’ın protein ve demir miktarı normal burgerle aynı

Impossible Foods, gençlerin önceki jenerasyonlara kıyasla ete alternatif bulma konusunda daha istekli olduğunu gösteren araştırmanın sonuçlarını paylaştığı bir etkinlik düzenledi. Yapılan araştırmanın raporunun ilk cümlesi şu şekilde; “Bitki temelli et, 2019’un en moda trendi. Ancak bu, gelip geçici bir trend değil.” Impossible Foods’un kurucusu ve CEO’su Pat Brown, düzenlenen etkinlikte çocukların sorularını yanıtladı. Gelen sorulardan biri, “Impossible Burger, sıradan bir burgerle aynı protein miktarına mı sahip?” şeklindeydi. Brown’ın soruya cevabı “Evet, demir miktarı da aynı.” oldu.

Daha sonra Brown çocuklara “Kimler sosisli sandviç, hamburger, balık kroket yemeyi seviyor?” sorusunu yöneltti. Bütün çocuklar ellerini kaldırınca “Bütün bu yiyeceklerin ölü hayvanlardan elde edilmesi kimin hoşuna gidiyor?” diye sordu. Çocuklar huzursuzlanarak ellerini indirdi ve ortamda bir sessizlik oldu. Bunun üzerine Brown “Sizlere söz veriyorum, siz yetişkin olduğunuzda yediğiniz et ölü hayvanlardan elde ediliyor olmayacak.” dedi.

Hedefe üç yıl var

Tüketiciler şu an için etik sebeplerle ya da sadece meraktan yapay eti deniyor. Çünkü Impossible Burger şu anda geleneksel etle yapılan burgerlere göre daha pahalı. Ancak Brown’ın etkinlikte söylediği üzere bu durum değişecek çünkü bitki temelli burgerleri üretmek daha az kaynak gerektiriyor. Şirket seri üretime geçince burgerin fiyatı da düşecek. Bunun gerçekleşmesi için biçilen süre ise en fazla üç yıl. Ancak alternatif et şirketlerini bekleyen birtakım zorluklar da yok değil. Geleneksel et endüstrisi, alternatif tıp satıcıları ve bazı çevre grupları, alternatif etin yüksek teknoloji ürünü bir besin olduğunu söyleyerek eleştiriyor. Eğer Impossible Foods bu eleştirileri aşarsa ve üç yıl içinde yapay eti herkesin erişebildiği hale getirirse, Impossible Foods (İmkansız Yiyecekler) olan şirket ismindeki ‘İmkansız’ ifadesini kaldırmaları gerekebilir.

Kaynak: Grist

Geleneksel yöntemlerle elde edilen eti, bitki temelli alternatifleriyle değiştirmek için çalışan Impossible Foods, gençlerin önceki jenerasyonlara kıyasla ete alternatif bulma konusunda daha istekli olduğunu gösteren araştırmanın sonuçlarını paylaştığı bir etkinlik düzenledi. Şirketin kurucusu ve CEO'su Pat Brown, düzenlenen etkinlikte çocukların sorularını yanıtladı. Daha sonra Brown çocuklara "Kimler sosisli sandviç, hamburger, balık kroket yemeyi seviyor?" sorusunu yöneltti. Bütün çocuklar ellerini kaldırınca "Bütün bu yiyeceklerin ölü hayvanlardan elde edilmesi kimin hoşuna gidiyor?" diye sordu. Çocuklar huzursuzlanarak ellerini indirdi ve ortamda bir sessizlik oldu. Bunun üzerine Brown "Sizlere söz veriyorum, siz yetişkin olduğunuzda yediğiniz et ölü hayvanlardan elde ediliyor olmayacak." dedi. Brown, Impossible Burger'in herkesin erişebildiği bir yiyecek olması için en fazla üç yıl gerektiğini söylüyor.

1 Yorum

  • inşaallah bu ürün dünya tarım arazılerinin daha az kullanımına ve su tüketiminin de azalmasına yol açar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği