‘Stres çarkı’ yaratıcısına yaramadı

Stres çarklarının mucidi Catherine Hettinger'ın şu anda çok zengin olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak mucit, bu icadından tek bir kuruş bile kazanmıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son günlerde her yerde bulunabilen stres çarklarının mucidi Catherine Hettinger’ın şu anda çok zengin olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Floridalı mucit, bu icadından tek bir kuruş bile kazanmıyor. Yaklaşık 20 yıl önce, kızını eğlendirmek için ürettiği stres çarkı, bugün on milyonlarca adet satılırken Hettinger evinin masraflarını karşılayamadığı için daha küçük bir eve taşınıyor.

Aslında 62 yaşındaki Hettinger zamanında bu icadının patentini almıştı. Ancak 2005 yılında süresi biterken yenileyecek parası bulunmayan mucit, patentinden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Hettinger’ın o tarihte ödemesi gereken para sadece 400 Dolar‘dı (yaklaşık bin 415 lira).

“Kızgın değilim”

O parayı ödemiş olsa bugün büyük ihtimalle küçük bir servet sahibi olacaktı. Oysa Hettinger bu günlerde bulabildiği tek seferlik mühendislik ve danışmanlık işleri ile geçimini sağlıyor. Bazen aile üyelerinden de yardım almak zorunda kaldığını belirten Hettinger, icadı üzerinden para kazananlara kızgın olmadığının altını çiziyor. “O dönem param yoktu ben de patenti yenilemedim. Bu kadar basit.” diyen mucit “Bazen insanlar bana soruyor ‘kızgın değil misin?’ diye. Ben sadece insanlar benim ürettiğim bir şeyi anladığı ve kullanmaktan hoşlandığı için memnunum. Modern hayatta, insan bazen kendini köşeye sıkışmış hissedebiliyor. Bu gibi zamanlarda bu tarz stres azaltıcı şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Kültür de böyle bir şey, herkes yapmaya başladığında artık sorun olmaktan çıkıyor.” diye konuştu.

Hettinger ve elinde orijinal stres çarkını tutan torunu.

Ortada bir disk ve etrafında dönen üç koldan oluşan basit cihaz parmakla döndürülerek kullanılıyor. ABD ve Birleşik Krallık’ta bazı okullar bu cihazın çocukların dikkatini dağıttığı gerekçesiyle stres çarkını yasaklasa da bazı öğretmenler aksine çocukların stres çarkı sayesinde daha iyi konsantre olduğunu söylüyor. Özellikle dikkat dağınıklığı olan öğrencilerde etkili olduğu belirtilen cihazın otizmli çocukları da sakinleştirmek için kullanıldığı belirtiliyor.

Kızı için tasarlamıştı

1997 yazında yaşadığı bir rahatsızlık sebebiyle çocuğuyla ilgilenmekte güçlük çeken Hettinger, bir mucit olarak yeni bir oyuncak geliştirmeye karar vermiş. O sırada evde bulduğu parçaları bir araya getirerek ilk stres çarkı prototipini oluşturan kadın daha sonra kızıyla birlikte bu cihazı geliştirmiş. O dönem 10 yaşında olan kızıyla birlikte çalışan Hettinger cihazı son haline getirdikten sonra bazı yerel etkinliklere katılıp yeni oyuncağını tanıtmış ve o dönemde sattığı stres çarklarından da bir miktar gelir elde etmiş.

Daha sonra ünlü oyuncak üreticisi Hasbro ile anlaşan Hettinger, üretimden kısa bir süre önce sözleşmenin feshedildiğini öğrenmiş. Tek başına bir mucit olarak başka bir şey yapamadığını belirten Hettinger, o dönemde yanında bir yatırımcı ya da ürünün pazarlamasını yapacak bir eleman olsaydı durumun çok daha farklı olabileceğini söylüyor.

Mucitlik zor zanaat

Mucit olmanın zor bir iş olduğunu belirten Hettinger, icatların sadece yüzde 3’ünün para kazandırdığını belirtiyor. “Patentim hala elimde olsaydı bugün yaşadığım zorlukları yaşamıyor olurdum. Benim için daha iyi olurdu.” diyen Hettinger, çok popüler olup da mucidine para kazandırmayan icatlar listesine ‘world wide web’ ve ‘hoverboard’ ile birlikte anılabilecek yeni bir ürün eklemiş oldu. Yine de kaçırdığı fırsattan dolayı kızgın olmadığını söyleyen Hettinger, bir icadının birdenbire tüm dünyada popüler olmasının kendisini cesaretlendirdiğini söylüyor.

Orijinal tasarımı bir Kickstarter kampanyası ile satmayı planladığını söyleyen Hettinger, tek pişmanlığının yeterince fazla icat yapmamak olduğunu söylüyor.

Kaynak: The Guardian

Son günlerde her yerde bulunabilen stres çarklarının mucidi Catherine Hettinger'ın şu anda çok zengin olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak Floridalı mucit, bu icadından tek bir kuruş bile kazanmıyor. Yaklaşık 20 yıl önce, kızını eğlendirmek için ürettiği stres çarkı, bugün on milyonlarca adet satılırken Hettinger evinin masraflarını karşılayamadığı için daha küçük bir eve taşınıyor. Aslında 62 yaşındaki Hettinger zamanında bu icadının patentini almıştı. Ancak 2005 yılında süresi biten patenti yenilemek için yeterli parası bulunmayan mucit, patentinden vazgeçmek zorunda kalmıştı. O dönemde Hettinger'ın ödemesi gereken para sadece 400 Dolar'dı (yaklaşık bin 415 lira).

3 Yorum

  • Oyuncak şirketi de tevazu gösterip, kendisine para kazandıran nesnenin bu mucidine en azından bir ev satın alıp hediye edebilir.

  • Kapitalist sistem ne yazık ki mucide değer vermiyor. Bir kampanya başlatılıp orginal tasarım sahibinden alın kampanyası ile zekaya ve değere önem verilmiş olunabilir.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği