2017’nin en hünerli teknolojik aygıtları

Bu yılın en çok ses getiren teknolojik aygıtları arasında, sınırsız seçenekli bir kodlama oyuncağı, Snap Gözlükleri ve hatta stres çarkı var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2017 yılının sonuna doğru yaklaşırken, bu yılın en çok ses getiren teknolojik aygıtlarından oluşan bir liste hazırladık.

Sınırsız seçenekli kodlama oyuncağı

Vernie gibi FeTeMM oyuncaklarının sayesinde, kodlama küçük çocuklar için daha kolay hale geliyor. LEGO Boost sistemi, 7-12 yaş arası çocukların Vernie’yi, Frankie adlı bir kediyi, hatta forklift tarzı bir aracı kontrol edebilecek kadar basit kod programları yazmalarına imkan sağlıyor. Robotik parçalar standart Lego parçalarıyla uyumlu. Böylece, çocuklar yapıları bozarak farklı farklı inşa edebiliyor. Fiyatı ise 160 Dolar.

Gerçek derinlik kamerası

Uçtan uca ekranlı akıllı telefonlar, parmak izi okuyucuları için yer bırakmıyor. Apple da bu yüzden bir yüz tanıma sistemi geliştirdi. FaceID, yüzünüzdeki 30 bin noktayı işaretleyerek yüzünüzün matematiksel bir modelini oluşturuyor. Bu model, telefonunuzun kilidini açmak için kullanılıyor.

Light L16

İki gömülü kameraya sahip kamera, bir telefon gibi görünüyor fakat 16 adet görüntüleme sensörü var. Her bir görüntüleme sensörünün kendi lensi var ve kamera, bir ceket cebine sığabilecek büyüklükte. Kameradaki butona her bastığınızda L16‘nın 10 kamerası açılıyor ve çeşitli fotoğraf hileleri (küçük fotoğrafları 52 megapiksel fotoğraflar haline getirmek gibi) yapmanıza imkan sağlıyor. Telefonun fiyatı bin 950 Dolar.

Uyarlanabilen kablosuz bağlantı

Bu Wi-Fi küpleri, evinizin her yerine kablosuz bağlantı sağlıyor. Plume, mekandaki boşluğu analiz edebilen bulut tabanlı bir sistem kullanıyor ve veri akışını en üst seviyeye çıkarıyor. Örneğin; evin bir odasında siz YouTube’dan video izlerken başka birisi aynı odada Netflix’den bir şeyler izliyorsa Plume, sizin verinizi evin başka bir yerinde duran fakat ağ genişliği daha fazla olan bir modüle aktarabiliyor. Ürünün 6’lı paketi 329 Dolar.

Profesyoneller için aynasız kamera

Sony’nin ürettiği kamera, otomatik odaklama sayesinde saniyede 20 adet 24 megapiksellik tam çözünürlüklü fotoğraf çekebiliyor. Fiyatı ise 4 bin 498 Dolar.

Bütün cihazlar için tek güç kaynağı

20 bin mAh’lık taşınabilir güç kaynağının iki adet USB girişi, standart bir prizi, ayarlanabilir voltaj özelliği ve aşırı ısınmayı engelleyen 11 adet ısı sensörü mevcut. Fiyatı 299 Dolar.

Fareyi şarj eden fare altlığı

Logitech G Powerplay adlı fareyi şarj eden fare altlığı, herhangi bir batarya vs. gerektirmiyor. Fare altlığının iki farklı yüzeyi var; biri sert plastik diğeri ise kumaş. Fiyatı 127 Dolar.

Görünmeyen veri aktarımı

Essential’ın ilk akıllı telefonunun arkasında iki adet güç noktası var. Bu iki nokta, telefona bir aksesuar bağlandığında sessizce hem güç hem de veri aktarılmasını sağlıyor. Bu özellik, kullanmak isteyen diğer üreticilere de sunulacak. Ayrıca, telefon değiştirdiğinizde eklentilerin kaybolma ihtimali daha az olacak.

Snap Gözlükleri

Snap Gözlükleri, gömülü bir kamera sayesinde baktığınız yerdeki görüntüyü hikayenize ekleyerek 10 saniyelik videolar oluşturulmasını sağlıyor. Gözlüğün fiyatı 130 Dolar.

Ve yılın en en büyük icadı stres çarkı

Eğer 2017’nin başlarında birisi size stres çarkı gösterdiyse ilginç gelmiş olabilir. Fakat şu anda bütün dünya stres çarklarından bıkmış durumda. Çin’deki fabrikalar, üretimi arttırmak için çok çalıştı. Amazon ve eBay’de binlerce stres çarkı satıldı. Stres çarkını taklit eden bir sürü uygulama yapıldı. Sonuç olarak; 2017 yılında hiçbir ürün stres çarkı kadar ilgi görmedi.

Kaynak: Popular Science

2017 yılının sonuna doğru yaklaşırken, bu yılın en çok ses getiren teknolojik aygıtlarından oluşan bir liste hazırladık;

  • Çocuklara kodlama öğretmeyi kolaylaştıran bir FeTeMM oyuncağı
  • Gerçek derinlik kamerası
  • Light L16 adlı kamera
  • Plume adlı Wi-Fi küpleri
  • Sony'nin ürettiği aynasız fotoğraf makinesi
  • Omnicharge adlı, bütün cihazlar için tek bir güç kaynağı
  • Logitech G Powerplay adlı fareyi şarj edebilen fare altlığı
  • Essential Phone
  • Snap Gözlükleri
  • Stres çarkları

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği