Hindistan bütün araçlarını elektrikliye çevirecek

Hindistan Enerji Bakanı Piyush Goyal’ın açıklamasına göre, 2030’da ülkede satılan her bir otomobilin elektrikli olması planlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan Enerji Bakanı Piyush Goyal’ın açıklamasına göre, 2030’da ülkede satılan her bir otomobilin elektrikli olması planlanıyor. Hamlenin amacı, hem yakıt ithalatının hem de araç kullanımının maliyetini azaltmak. Hindistan Sanayi Konfederasyonu Yıllık Toplantısı’nda konuşan Goyal “Elektrikli araçları için büyük çapta bir çalışma başlatacağız” diyor.

Bu hamleyi, 2015’te ülkedeki ışıklandırmaları LED ampullerle değiştirme girişimi ile karşılaştıran Goyal “Elektrikli araçları kendi kendine yetebilecek hale getireceğiz. 2030’a geldiğimizde ülkede tek bir benzinli ya da dizel aracın satılmamasını amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Goyal, elektrikli araç endüstrisinin iki ya da üç yıl boyunca devlet desteğine ihtiyaç duyabileceğini dile getirirken, araç üretiminin ise desteklerden ziyade taleplere göre artış göstermesini beklediğini söyledi.

Yılda 2,3 milyon ölüm

Greenpeace tarafından yapılan bir araştırmaya göre Hindistan’da her yıl 2,3 milyon kişi, hava kirliliğine bağlı sebeplerden yaşamını yitiriyor. ‘Airpocalypse’ (hava kıyameti) adı verilen raporda, hava kirliliğinin Hindistan için bir toplum sağlığı krizi ve ekonomik kriz haline geldiği ifade edildi.

Raporda, hava kirliliği kaynaklı ölümlerin, tütün kullanımından kaynaklanan ölümlerden biraz daha az olduğu ve ülkenin gayrisafi yurt içi hasılasının yüzde 3’ünün zehirli dumanlar sebebiyle kaybedildiği belirtildi. Hindistan’ın hava kirliliği trendinin git gide arttığını belirten raporda 2015 yılında hava kirliliği sebepli ölümlerde Hindistan’ın Çin’i geride bıraktığı ifade edildi. Raporda ayrıca ciddi bir takip sisteminin yürürlüğe konmasının aciliyetinden bahsedildi.

Delhi, Hindistan’ın en kirli şehri olarak kayıtlara geçti. Şehirde, Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği hava kirliliği sınırının 13 katına kadar çıkan kirlilik değerler ölçüldü. Goyal, elektrikli araçların öncelikle kirliliğin çok fazla görüldüğü geniş tüketim merkezlerini hedef alacağını belirtti.

Kaynak: Independent

Hindistan Enerji Bakanı Piyush Goyal’ın açıklamasına göre, 2030’da ülkede satılan her bir otomobilin elektrikli olması planlanıyor. Hamlenin amacı, hem yakıt ithalatının hem de araç kullanımının maliyetini azaltmak. Hindistan Sanayi Konfederasyonu Yıllık Toplantısı’nda konuşan Goyal “Elektrikli araçları kendi kendine yetebilecek hale getireceğiz. 2030’a geldiğimizde ülkede tek bir benzinli ya da dizel aracın satılmamasını amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.3 yanıt

Yorumunuz: