Haftanın Özeti: 98

5 – 11 Eylül 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Hindistanlı araç sürücüleri artık ehliyet ruhsat taşıma (ve unutma) stresinden muaf olacaklar. [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Hindistan hükümeti sürücülerin ehliyet ve ruhsatlarını kendi güvenli bulut servisi DigiLocker’a yüklemelerine izin verecek[/inlinetweet]. Bu dijital kopyalar başta trafik polisi olmak üzere tüm güvenlik güçleri tarafından geçerli sayılacak.

india

İnsanlık ön ayaklarının boşlukta öylece sallanmasına hala alışamadı. Biriyle konuşurken, çalışırken, bir şey izlerken, ders dinlerken, -artık pek mümkün olmasa da- boş boş otururken elinizde evirip çevirecek, tıklatacak, çıtlatacak, sıkacak, basacak bir şeyler arıyorsanız boş kalan ellerin verdiği rahatsızlık duygusu ile mücadele etmek için tasarlanan vinil masaüstü oyuncağı Fidget Cube ile tanışın. Çoğu zaman etrafınızdaki insanlar için rahatsızlık verici olabilen bu küçük el oyunlarını sessizce halletmeniz artık mümkün.

3 boyutlu yazıcı ile yapılabilecek her şeyi gördük sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İki genç biyomedikal mühendisi tarafından kurulan Perfect Day Foods adlı girişim ‘ineksiz inek sütü’ üretmek için gerekli katkı maddelerinin yapımında 3 boyutlu yazıcı teknolojisinden faydalanıyor. 4 milyon dolar yatırım alan şirketin planı gerçek sütün yapısına ve tadına en yakın laktozsuz bir muadilini oluşturmak.

perfectday_bottle_rendering-1200x800

Genetiği değiştirilmiş organizma denince akla genellikle sağlığa zararlı ya da ucube canlılar gelse de örneğin (Dünya Halleri’nde bahsi sıkça geçenCRISPR– Cas9 genom düzenleme metodu yaşayan bir organizmanın DNA’sında bulunan ve hastalıklara sebep olan genetik mutasyonları ayıklamak için kullanılıyor. Hatta bilimciler bu yöntemi retina dejenerasyonu ve HIV’in tedavisi için test etmekteler. İsveç Umea Üniversitesi araştırmacıları da CRISPR- Cas9 ile genomlarına çekidüzen verilerek yetiştirilmiş ve yenmek üzere sebzeli makarna içinde servis edilmiş ilk lahanayı bu fotoğrafla ilan etti. Böylece CRISPR- Cas9 uygulanmış bir sebze ilk kez insanlar tarafından pişirilmiş, çiğnenmiş, yutulmuş (dördüncü safha malumunuz) oldu. Caiz midir değil midir, biz bilemeyiz.

(Stefan Jansson/Umea University)
(Stefan Jansson/Umea University)

Stanford Üniversitesi’nden bir grup bilimci, giyildiğinde vücudu serin tutabilecek bir kumaş üretmeyi amaçlıyor. Günümüzde kullanılan kumaşlar nemin vücuttan atılması konusunda başarılı olsa da, bu yeni kumaşın diğer farklı özelliği kızılötesi ışınları uzaklaştırabilecek olması. Katı bilimsel kurallar sebebiyle kumaşın insanlar üzerinde denenmesi henüz mümkün değil. Kumaşın satışa çıkmasına ise üç yıl daha var.

gallery-1472921883-cool-clothes-mose

Araştırmalara göre insanlar serinlikte daha kolay uykuya dalıyor ve daha derin uyuyorlar. Kryo adı verilen uyku destekleme cihazı ve tamamlayıcısı olan özel minder bu bilgiden yola çıkılarak tasarlanmış. Her ortamda, her sıcaklıkta uzun ve derin uykuların keyfine varmayı sağlama iddiasının yanı sıra (tabi ki) cep telefonu uygulaması ile uyku performansını takip etme özelliği de sunan bu uyku kiti ile daha iyi bir REM uykusu, daha az metabolik rahatsızlık ve hatta daha genç bir görünüme kavuşma gibi avantajlar vadedilmiş.

Elektrikli battaniye?
Elektrikli battaniye?

Çin merkezli bir girişimcilik çalışması olan Snore Circle, horlama önleyici bir cihaz. Cihazın kullanımı oldukça basit; kullanan kişinin horladığını tespit eden cihaz, kişinin kulağına çeşitli sesler ve titreşimler göndererek uyandırmadan pozisyon değiştirmesini sağlıyor. Cihazı kullanan kişilerin yorumları genellikle olumlu.

snore-circle-1

Seyir keyfinde surround ses kalitesinden feragat etmesi teklif dahi edilemeyecek kişiler için tasarlanan Amp, iPad Air ve 9.7’’ iPad Pro’ya uyumlu, taşınabilir bir sinema sistemi. Sadece film ya da dizi için değil, müzik, video görüşmesi, interaktif öğrenme gibi kullanımlar için de ideal bir çözüm sunan sistemin Bluetooth bağlantısını en fazla 10 saniye içinde kurabildiği, ses ve görüntüde herhangi bir gecikme yaşatmadığı ve bütün sezonu bir günde gömmeye and içtiğinizde keyfinizi bölmeyecek bir pil ömrü sunduğu iddia ediliyor.

Plant Air Purifier, eski bir NASA çalışanı tarafından geliştirilen elektrikli bir saksı. Odadaki havayı temizlemek için bitkinin yaprakları yerine köklerinden faydalanan ürün böylece bir ev bitkisinin hava temizleme kapasitesini 100 kat artırabiliyor. The Plant Air Purifier’ın formaldehit ve benzen gibi zararlı organik bileşenleri ve hatta tozu, alerjenleri ya da dökülen ölü derileri temizleyebildiği belirtilmiş.

Plant_Air_Purifier_Compact

Yemek yapmanın en sıkıcı yanlarından biri ölçme, tartma gibi işler olsa gerek. Drop adlı akıllı mutfak tartısı, hesaplamayı değil yemek pişirmeyi seven kişiler için biçilmiş kaftan. Tartı, kabı üzerine koyduğunuzda ne kadar malzeme eklemeniz gerektiğini hesaplayıp uygulaması aracılığıyla iPhone, iPad ve iPod ekranınıza yansıtabiliyor. Şimdilik sadece kendi tarifleriyle çalışsa da yakın zamanda kullanıcıların kendi tariflerini ekleyebildikleri bir sistem geliştirilebilir. Drop kendi sitesi üzerinden 79,95 dolara satışa sunuluyor.

1415915507-drop-scale-and-app-10-14

Kötü hava koşullarının spor karşılaşmalarını sabote etmesi pek çok spor severin içini yakar. Pek çoğumuz uzun yıllar ‘yok mu şöyle bu stadyumların üstünü açıp kapatabilecek bir sistem?’ diye meraklanıp durdu. Bugüne dek özellikle mevcut malzeme teknolojisinin ve maliyetin engel olduğu bu etkileyici ve devasa stadyum çatılarına sonunda, bütün ihtişamlarıyla, kavuşmuş bulunuyoruz. Daha hafif, ucuz ve esnek malzemeler ile tasarım dehası bir araya gelince neye benzermiş görmek isterseniz 10 adet çılgın stadyum projesinden oluşan bu derlemeye göz atabilirsiniz.

mercedesarena-932x699

Brezilya’nın Santos şehrinde bulunan Memorial Necrópole Ecumênica dünyanın en uzun mezarlık kompleksi. 10 binlerce bedene ‘ebedi istirahatgah’ olan yapı 1983 yılında mütevazı bir boyutta inşa edilmiş ve kent nüfusuyla birlikte büyümeye devam etmiş. Kurucusunun mezarlıkların kasvetli havasına alternatif olacak bir ortam yaratma isteği ile şekillenen Memorial mezarlık kompleksini ve onun üzerinden ölümün mimari ile ilişkisini, 21. yüzyıla has kapitalizm ve sınıf öğelerini özgün bir perspektifle ele alan 7 dakikalık ‘Manzaralı bir Kabir’ belgeselinin galası 2014 yılında Toronto Uluslararası Film Festivali’nde yapılmış. Belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

''Şehirlerde üst üste yaşıyoruz neden üst üste gömülmeyelim?''
”Şehirlerde üst üste yaşıyoruz neden üst üste gömülmeyelim?”

Laeken Kraliyet Serası Brüksel’de bulunan ve şehrin turistik cazibe merkezlerinden biri haline gelen anıtsal bir camekan yapı. 1874 ve 1895 yılları arasında kraliyet mabedi olarak inşa edilen bu sebeple ‘Demir Kilise’ olarak da bilinen kubbeli sera 270 bin metrekarelik alana yayılıyor. Isınması için yıllık 800 bin litre fuel oil kullanılıyor. Bu sırça sarayı yerinde görmek ise sadece yılın 2 haftası, Nisan ve Mayıs ayları arasında, çiçekler tamamen açtığı zaman mümkün. Sera yılın geri kalanında ziyarete kapalı.

GREEN HOUSE OF LAEKEN IN BRUSSELS

Airbus, birçok şirketin uzun zamandır deneyip yapamadığı şeyi başarmaya hazırlanıyor. Dikey iniş kalkış, yüksek hız ve normal bir yolcu uçağını birleştirerek bir uçak tasarlayan Airbus, patent almak üzere başvuru yaptı. Uçağın boyutları drone boyutunda ya da bir askeri birlik taşıyabilecek büyüklükte olabilir. Uçağın ne zaman üretileceği ya da bir prototipi olup olmadığı henüz bilinmiyor.

landscape-1472847397-helipadstill-2

Teslimat drone’u fikri bir süredir ortada dolaşıyor ancak henüz bu alanda gerekli yasal düzenlemeler yapılmadığı için herhangi bir şirket bu hizmeti sunamıyor. Bu engellere rağmen Mercedes Benz konuya yeni bir yaklaşım getirecek bir konsept geliştirdi. Matternet adlı lojistik drone’u üreticisi ile anlaşan ünlü otomobil üreticisi, Vision Van adını verdiği bir araç üretecek. Bu elektrikli araç teslimat yapılacak bölgeleri gezerken drone’lar da paketleri araçtan alıp evlere dağıtacak. Böylece dağıtım işlemi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilecek.

Aracınızla yoldayken evinizin kapısına gelip sizi bulamayan ziyaretçilerinizle konuşmanız DoorBird ile mümkün olacak. Volkswagen’in Berlin’de gerçekleşen IFA’da (tüketici elektroniği fuarı) tanıttığı uygulama kapınızdaki videolu telefon ile aracınızın panelini buluşturuyor. Araçlarda geliştirilmeye çalışan infotainment (bilgi-eğlence) sistemlerine iyi bir örnek olan uygulamanın gelecekte evin ve garajın kapısını açmak için de kullanılması planlanıyor.

Fortum Charge & Drive ile Tesla’nın Norveç’te hizmete giren şarj istasyonu her tip modern elektrikli aracın şarj edilebilmesine imkan veren 28 şarj noktası ile dünyanın en büyük şarj istasyonu olma niteliği taşıyor. İstasyon aynı zamanda Oslo, Lillehammar ve Elverum kentlerini bağlama çalışmalarında hayati bir önem taşıyor.

Charge and Drive, Nebbenes

Yıllardır Bentley, Rolls-Royce, Maybach gibi markaların yaklaşımları ile çizilen lüks araba sınırlarını esneten konsept model Varsovia’dan geldi. Özellike iç dizayn için ufuk açıcı bir bakış açısı sunan marka minimalist tasarım öğeleri ile maksimum lüks ve konfor sunmayı hedefliyor. Peki ne kadar lüks? Yolcunun ısı, masaj ve sertlik gibi özellikleri ayarlayabildiği, kendi ayarlamak istemediğinde dahili alıcıların yolcunun yapısına ve ağırlığına uygun ayarı seçtiği koltuklar, yolcunun keyfini yüz ifadesi tanıma (mood recognition) teknolojisi ile ölçebilen kameralı alıcılar, 19 inç’lik ekran, tablet, klavye ve mouse ile uydu üzerinden kesintisiz internet keyfi, hibrit motor ve tamamen kişiselleştirilebilen iç ve dış tasarım gelmiş geçmiş en gelişmiş arka koltuk ortamı için düşünülen küçük detaylardan bazıları. Siz kaskosu, servisi, parçası pahalı olur; çok yakar diye almayacaksınız, o ayrı.

varsovia-concept-hybrid-car-2-1000x595

Mustang Club of America’nın 40. yılı şerefine klasik 1964½ Ford Mustang’in gerçek boyutlu LEGO modeli yapıldı. LEGOLAND Florida’da binlerce parçanın bir araya getirilmesiyle oluşturulan epik aracı Mustang geçidinde izleyemeyenler Twitter’da #brickpony etiketi altından takip edebilirler.

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

4 Yorum

  • selam,
    doğrudan demokrasi konusuna değinirseniz sevinirim. mobil bir doğrudan demokrasi uygulaması ile apartman, sendika, meslek odası, belediye gibi kurumların yönetimleri doğrudan demokrasi ile kararlar anlık oylanarak sağlanabilir. Böyle bir mobil uygulama çok zor değil, siz bahsederseniz belki bu uygulamayı yazacak insanlar çıkabilir.

  • Selam,
    “AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi.” durumu söz konusu değil, sadece o tarihe kadar konu hakkında çalışmalar yapılacak, değerlendirilecek. Bence haberin bu kısmını gözden geçirmelisiniz.
    Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği