Haftanın Özeti: 98

5 – 11 Eylül 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, günün telaşıyla gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

Yakın tarihimizde azınlıklara yönelik sergilenen ayrımcı hareketlerin en organize ve geniş çaplılarından biri olan 6-7 Eylül Olayları’nın 61. yıldönümünü bu hafta geride bıraktık.

Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin bombaladığına yönelik istihbarat kurumları tarafından sızdırılan bir yalan haberle başlayan ve özellikle Rum vatandaşların ev ve işyerlerinin hedef alındığı bu nefret, tahrip ve yağma hareketine dair istatistikler değil insan hikayeleri duymak isterseniz İstanbul’un son domuz kasabı Parlak Çavuş’un hikayesi tam da aradığınız şey olabilir. ”Ne olursa olsun, biz bu ülkeyi, yaşadığımız yeri çok sevdik.” diyen Lazari Kozmaoğlu ile daha az domuzlara, daha çok İstanbullu olmaya dair bir sohbet sizleri bekliyor.

6-7eylul

Kurban Bayramı’nın manevi anlam ve etkileri malumunuz. Peki bu ritüelin ekonomisi, hayvancılık ve ticaret sektörü için anlamı nedir? Milliyet yazarı Güngör Uras geçtiğimiz yıl kaleme aldığı ‘Nerede o hareketli bereketli bayramlar’ yazısında bayramlık kıyafet ve yeni ev eşyası gibi bir zamanlar bayramların vesile olduğu alışverişlerin yarattığı ekonomik hareketliliğin yerini turizme devrettiğini belirtmiş. Bu hareketlilikte geçtiğimiz seneyi aratan bir düşüş yaşanacak mı bilinmez ancak kurban edilecek hayvan sayısı aşağı yukarı belli: Bayramın ilk 3 günü boyunca yaklaşık 2.3 milyon küçükbaş, 850 bin büyükbaş hayvan kesilecek. (Bonus: Kars’ta büyükbaş hayvan yetiştiricisi bir ailenin bayrama hazırlanmasını konu alan ‘Baba, oğul, kurban’ isimli belgesel.)

 

2014 yılından beri hizmet veren Türkiye’nin komünist belediye başkanına sahip ilk belediyesi (Tunceli) Ovacık, komünist nohut ve fasulyeden sonra ‘komünist bal’ satışına başlıyor. Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu bu balın tadına bakanların komünizmi de tadacaklarını ve komünistleşeceklerini söylüyor. Dünyanın bütün arıları, birleşin!

7633serverbal

Sosyal güvenliğin geliştirilmesi ve bürokrasinin azaltılması amacıyla, Finlandiya’da binlerce vatandaşa –herhangi bir işte çalıştırmadan– aylık 560 avro (yaklaşık 1.900TL) vatandaşlık maaşı verilmesi planlanıyor. Bir yıl boyunca denenecek bu uygulama başarılı olursa istisnasız herkese vatandaşlık maaşının verilmesi planlanıyor. Finlandiya’nın uyguladığı bu deneysel yönetim tarzı, gelecekte diğer devletler tarafından uygulanarak geniş çaplı bir reforma öncülük edebilir.

3054340-poster-p-1-finland-could-finlands-universal-basic-income-ever-work-in-the-us

Doğa korumacıların on yıllar süren çalışmalarının sonunda Çin’in milli değeri pandaların ‘soyu artık tükenme tehlikesi ile karşı karşıya’ değil. Bin 864’e ulaşan yetişkin nüfus ile pandaların durumu Uluslararası Doğa Koruma Birliği Kırmızı Listesi’nde ‘hassas durumda’ olarak güncellendi. Aslında tek değişiklik haberi pandalar için gelmedi. Dünyanın en iri pirimatı olan doğu gorilinin statüsü de ‘tehlike altında’ olarak güncellendi. Umarız panda gibi bir ponçiklik simgesi olarak kabul edilmemesi onun için işleri zorlaştırmaz (pandalar adamsa yok olmasınlar diye verilen çabayı unutmazlar).

panda-gorilla

Çalışan mutsuzluğunun maliyetini anlamak için yapılan bir araştırma gösteriyor ki mutlu çalışanlar yüzde 12 daha fazla verimlilik ve hisse senedi bazında rakiplere karşı yüzde 3,8’e kadar avantaj sağlamak demek. Mutsuz ve entegre olamamış çalışanların ABD ekonomisine yıllık maliyetinin ise 350 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor. Dünyanın önde gelen şirketleri çalışan mutluluğunu (ve dolayısıyla verimliliği) desteklemeye yönelik pek çok teşvik ve ödül uygulamasına yöneliyor. Peki çalışanlar neden mutsuz? Çalışanların yüzde 66’sı çalıştıkları şirket ya da kurumda önlerinin açık olmadığını düşünüyor. Yüzde 64’ü şirketlerinin kurum kültüründen yoksun olduğunu, yüzde 49’u yöneticisinden memnun olmadığını belirtiyor ve yüzde 15’i yeni iş fırsatları için son 3 ayda en az bir başka şirketle görüşmüş.

tinyreport

‘Erteleme’ davranışının ahlaki bir soruna değil gayet sağlıklı ve olağan bir alışkanlığa işaret ettiğini söylesek? Biraz daha iyi hissettiyseniz can alıcı kısmına geçelim: Erteleme davranışı onu nasıl yöneteceğinizi ve lehinize çevireceğinizi bildiğiniz sürece faydalıdır.  Peki bu kontrol edemediğiniz hareketlerle ve onlara sebep olan durumlarla nasıl baş edeceksiniz?

 • Erteleme davranışınızı anlayın. Ertelemek için yaptığınız ‘otomatikleşmiş’ eylemleri tanıyın ve onları otomatik olarak uygulamak yerine beyniniz dinçken bir ‘yapılacaklar listesi’ çıkarın.
 • Bu gerçekçi bir liste olsun. Ne zaman yorulacağınızı ve dinlenmek için alacağınız molada ne yapacağınızı yazın.
 • Yaptığınız şey üzerine düşünün: Molanız keyifli miydi ya da beyninizi tazeledi mi? Bu etkilere sahip olup olmadığını tespit edin. Size iyi gelmediğini anladığınız bir ‘otomatikleşmiş’ davranışı (örneğin Facebook’a bakıp daha da sıkılmak gibi) tekrarlamazsınız. Bunun yerine tatmin edici bir seçenek koyarsınız.

Yorgun ve sıkkın bir beyni ödüllendirirken düşüncesiz davranmayın, özenli olun. Bu şekilde erteleme tiklerini ardından çalışmaya daha istekli hissedebileceğiniz verimli molalara çevirebilirsiniz. – belki (ama belki).

Üşen, ertele, vazgeç ama yap.
Üşen, ertele, vazgeç ama yap.

Dünyayı gezmek isteyen insanlar için hayatlarının piyangosu Star Alliance’tan geliyor. Şirketin web sitesinde bulunan ‘Where in the World’ (Dünya’nın Neresinde) başlıklı mini testte 7 farklı fotoğrafın hangi şehirde çekildiğini doğru tahmin eden kişiler çift kişilik ‘Dünya’nın dört bir yanına’ biletleri ve 7 cihanı business sınıfı uçuş deneyimi ile gezme şansı yakalıyor. Testi yanlışsız tamamlayanlar arasından çekilişle belirlenecek kazananlar yolculuklarını diledikleri zaman yapabilecekler. 30 Eylül son gün! (Katılım için 18 yaş sınırı var)

global-tour-sweeps-web

40,5 metrelik dikey kalkış, 101°’yi aşan dikey düşüş, saatte 104 km’lik hızla geçilen 5 baş aşağı kısma karşın son derece yumuşak bir sürüş hissi verdiği iddia edilen bu ‘Canavar’ hız treni (roller coaster) pek çok iddialı bileşeninden rol çalan bir özelliği ile öne çıkıyor: Işıklandırma. ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan eğlence parkı Adventureland’in üstün Alman teknolojisi Infinity Coaster’a kavuşması 20 yıl sürmüş. Neyse ki siz o kadar beklemek zorunda değilsiniz. Hız treni tutkunları bu sofistike adrenalin makinesinin yaşattığı deneyim hakkında en ön sıradan, POV farkıyla ve hem gece hem gündüz çekimleri ile fikir sahibi olabilirler. (Daha da iyi bir deneyim için ‘Tam Ekran’ öğesine tıklayın. Bantgenişliğinize güveniyorsanız videonun 4K çözünürlüğü desteklediğini hatırlatmış olalım).

Kuzey Kore’de geçtiğimiz günlerde 5,3 şiddetinde bir yer sarsıntısı ölçüldü. Başta sebebi anlaşılamayan sarsıntı konusunda açıklama yapan Kuzey Kore resmi medya kuruluşu, sarsıntının kaynağının nükleer füze testi olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada testin şimdiye dek yapılan en büyük deneme olduğu ve başarıyla tamamlandığı ifade edildi.

Günümüzde çocukların anne ve babaları, arkadaşları ve hayranlık besledikleri kişiler dışında model alarak öğrenmelerinde ve karakter gelişimlerinde son derece etkili olan referans noktalarından biri de medya olarak kabul ediliyor. Dijital bir çağda ‘iyi insan’lar yetiştirmek ve onları takım çalışması, iletişim ve sabır gibi konularda besleyebilmek için faydalı olabilecek bazı günlük rutinler şu şekilde belirtilmiş:

 • Birlikte spor karşılaşmalarını izleyin. Takım çalışmasının ne olduğunu öğrenmenin eğlenceli bir yoludur.
 • Sosyal medya paylaşımlarında bulunun. Güzel ve anlamlı bir video, ileti ya da görsel gördüğünüzde bunu çocuğunuzla paylaşıp üzerine konuşun. Sosyal medyada varlık göstermenin doğuracağı riskleri paylaşmayı da ihmal etmeyin.
 • Farklı hayatlar, hikayeler anlatan, ufkunu genişletebilecek filmler ve belgeseller izleyin. Kendisinin yaşadığı koşullardan ve kültürden çok farklı şekillerde yaşayan insanların olabileceğini görmek çocukların daha anlayışlı olmalarında etkili olabilir.
 • Video oyunları oynayın. Olumlu rekabet ve iletişim için iyi bir fırsat olabilir. Çocuğunuzla cesaretini kıracak şekilde konuşmaktan ya da alay etmekten kaçının.
 • Mola verin. Mesaj ya da bildirim sesi duyduğunuzda, acil olmadığından eminseniz, telefonunuza hemen yönelmeyin. Çocuğunuzun elektronik cihazların kullanımında ölçülü ve kontrollü davranması için bu cihazlarla kurduğunuz ilişkiyi gözden geçirin. Birlikte onların dahil olmadığı şekillerde de zaman geçirin.

familysafety2-1200x800

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

Etiketler:

4 Yorum

 • selam,
  doğrudan demokrasi konusuna değinirseniz sevinirim. mobil bir doğrudan demokrasi uygulaması ile apartman, sendika, meslek odası, belediye gibi kurumların yönetimleri doğrudan demokrasi ile kararlar anlık oylanarak sağlanabilir. Böyle bir mobil uygulama çok zor değil, siz bahsederseniz belki bu uygulamayı yazacak insanlar çıkabilir.

 • Selam,
  “AKN uygulamasına 31.12.2018 tarihi itibarıyla son verilmesi.” durumu söz konusu değil, sadece o tarihe kadar konu hakkında çalışmalar yapılacak, değerlendirilecek. Bence haberin bu kısmını gözden geçirmelisiniz.
  Teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği