Kuzey Kore 5. nükleer testini gerçekleştirdi

Kuzey Kore'de bugün tespit edilen sismik hareketliliğin nükleer füze testinden kaynaklandığı açıklandı. Kuzey Kore testin başarıyla sonuçlandığını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kuzey Kore’de bu sabah 5,3 şiddetinde bir yer sarsıntısı ölçüldü. Başta sebebi anlaşılamayan sarsıntı konusunda açıklama yapan Kuzey Kore resmi medya kuruluşu, sarsıntının kaynağının nükleer füze testi olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada testin şimdiye dek yapılan en büyük nükleer test olduğu ve başarıyla tamamlandığı ifade edildi.

Kuzey Kore açıklamasında bu testin, nükleer başlıkları standartlaştırma ve normal füzelerde de kullanılabilmesini sağlama çalışmalarının başarısını ölçmek için gerçekleştirildiğini ve bu alanda başarıya ulaşıldığını belirtti. Daha önce Japon karasularına kadar ulaşan füze deneyleri yapan Kuzey Kore, bölgenin güvenliği adına büyük tehlike oluşturuyor.

Tüm dünyadan tepki yağdı

Kısa sürede Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya gibi komşu ülkelerden tepki alan bu test konusunda ABD Başkanı Barack Obama da  Güney Kore ve Japonya devlet başkanları ile görüşme yaptı.

Güney Kore bu testin şimdiye kadar gerçekleştirilen testler arasında en şiddetlisi olduğunu ve bu testlerin derhal durdurulması gerektiğini ifade ediyor. Başkan Park Geun-hye yurt dışı gezisini derhal iptal edip Güney Kore’ye döndü ve gelişmeler konusunda Kuzey Kore’nin kendi sonunu hazırladığını ve lider Kim Jong-un’un ‘çılgınca bir düşüncesizlikle’ hareket ettiğini söyledi.

Çin Dış İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise durumun daha da kötüleşmemesi adına Kuzey Kore’nin bu alandaki çalışmalarını durdurması gerektiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler yasaklamıştı

Kuzey Kore geçmişte yaptığı testlerin ardından Birleşmiş Milletler tarafından nükleer silah geliştirmeden men edilmiş ve ülkeye çeşitli yaptırımlar uygulanmıştı. Bu gelişmenin ardından yaptırımlar daha da sıkılaştırılabilir. Örneğin ülkeye gönderilen akaryakıtlar durdurulabilir. Ancak böyle bir yaptırımın ülke halkına çok ciddi etkileri olabilir.

Kuzey Kore’ye yapılacak herhangi bir askeri müdahale ile mevcut yönetimin düşürülmesine sıcak bakmayan Çin, böyle bir durumda bölgeye ABD destekli bir yönetim yerleşmesinden endişe ediyor.

Hiroşima’daki bombadan daha güçlü olabilir

Bugün denenen bombanın kapasitesi hakkında da çeşitli iddialar var. Güney Kore’den yapılan tahmin bombanın 10 kiloton ağırlığında olduğu yönünde. Diğer uzmanlar ise bu şiddette sarsıntı yaratan bir nükleer bombanın en az 20 kiloton ağırlığında olduğunu düşünüyor. 1945’te ABD’nin Japonya’nın Hiroşima şehrine attığı nükleer bomba 15 kiloton ağırlığındaydı.

Haberi sunan spikerin neşeli tavırları dikkat çekti
Haberi sunan spikerin neşeli tavırları dikkat çekti

Testin bugün yapılmış olması da manidar. Kuzey Kore’nin ulusal günü olan 9 Eylül tarihi tüm ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Kuzey Kore yönetimi bu gibi önemli tarihleri gövde gösterisi yapmak için kullanıyor. Yapılan testin haberini veren spikerin oldukça neşeli olması da yönetimin hedeflediği gözdağını verdiğini gösteriyor.

Kaynak: BBC

Kuzey Kore'de bu sabah 5,3 şiddetinde bir yer sarsıntısı ölçüldü. Başta sebebi anlaşılamayan sarsıntı konusunda açıklama yapan Kuzey Kore resmi medya kuruluşu, sarsıntının kaynağının nükleer füze testi olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada testin şimdiye dek ülkede yapılan en büyük nükleer test olduğu ve testin başarıyla tamamlandığı ifade edildi. Kısa sürede Güney Kore, Japonya, Çin ve Rusya gibi komşu ülkelerden tepki alan bu test konusunda ABD Başkanı Barack Obama da Güney Kore ve Japonya devlet başkanları ile görüşme yaptı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği