Haftanın Özeti: 199

Genel Gündem

ABD ve Türkiye arasındaki gerilim devam ediyor. İleride “Rahip Brunson Krizi” olarak anılacak olan dönem iş dünyasını da doğrudan veya dolaylı şekilde etkiliyor. Trump yönetiminin Türkiye’den yapılan çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergisi koyma kararı benzer bir yaptırımla yanıt buldu. Onun da ötesinde bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “Amerikan elektronik ürünlerine boykot uygulayacağız. Onların iPhone’u varsa öbür tarafta Samsung var, kendi ülkemizde Venüs var” ifadeleri kullanıldı. Bu çağrı kısa sürede karşılığını buldu ve yurdun dört bir yanından iPhone parçalama videoları geldi. Ek vergi getirilen ABD ürünleri arasında kuruyemiş, otomobil, tütün mamulleri gibi kalemler var.

Siyasi hafızamızda yer edinen Birleşmiş Milletler’in eski genel sekreteri Kofi Annan 80 yaşında hayatını kaybetti. 1997 – 2006 yılları arasında bu görevi sürdüren Annan 2001 yılında da Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştü.

Norveç Balıkçılık Bakanı Per Sanberg, devletin tahsis ettiği telefonla, izin almadan İran’a tatile gittiği için makamından oldu. Hükümetin güvenlik protokolleri gereği resmi telefonla Norveç’in güvenlik alanında iş birliği yapmadığı ülkelere gitmek yasak. Göçmen karşıtı aşırı sağ partinin yöneticisi olarak, kız arkadaşının yıllar önce ülkesine iltica eden İranlı bir kadın olması da tepkilerin yelpazesini genişletti. Sanberg her iki görevinden de istifa etti.

İsveç‘in Göteborg kentinde ‘siyah giyimli’ birkaç kişi, sokakta park halinde duran 80 arabayı ateşe verdi. Molotof kokteyliyle 5 ayrı bölgede düzenlenen saldırıların nedeni bilinmiyor.

Economist dergisi dünyanın en yaşanılabilir şehirlerini sıraladı. 140 şehirdeki istikrar, sağlık, kültürel çevre, altyapı ve eğitim imkanları değerlendirilerek hazırlanan listenin ilk 5 sırası şöyle: Viyana (Avusturya), Melbourne (Avustralya), Osaka (Japonya), Calgary (Kanada), Sydney (Avustralya). Listede Türkiye’den bir şehir yok.

Cushman & Wakifeld‘in raporuna göre yılın ilk 6 ayında Avrupa’daki toplam alışveriş merkezi alanı 2,4 milyon metrekare arttı. Türkiye 500 bin metrekarelik artışla ilk sıradaki yerini aldı. Çoğunluğu İstanbul ve Ankara‘da olmak üzere yılın ikinci yarısında da AVM alanlarında benzer bir artış bekleniyor.

İtalya‘nın Cenova şehrindeki otoyoldaki Morandi Köprüsü‘nün çökmesi sonucu 41 kişi hayatını kaybetti. 2011’de hazırlanan bir raporda, yaklaşık 100 metre yüksekliğindeki köprünün çürüdüğü ve çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bilgisine yer verilmiş. İktidar ortağı olan ve Avrupa Birliği (AB) karşıtlığıyla bilinen popülist 5 Yıldız Hareketi olayla ilgili olarak otoyol şirketini ve altyapı çalışmalarından sorumlu tuttuğu AB’yi suçladı.

Rekor kıran hava sıcaklıklarının tüm dünyada yarattığı etkiyi görebilmek için buğdayı takip edebiliriz. Dünyada her yıl 170 milyon tondan fazla buğday alınıp satılıyor. Bu yüzden hava şartları sebebiyle bir bölgede hasat verimli geçmediğinde piyasalar ve binlerce kilometre ötedeki ülkelerin ekonomileri bu durumdan etkilenebiliyor. En büyük buğday üreticileri Rusya, Avustralya ve AB yüksek sıcaklıklar ya da kuraklık yüzünden darbe aldı. Sonuç olarak dünya son 6 yılda ilk kez ihtiyacı kadar buğday üretemeyecek durumda. Bu durum, kendi ihtiyacı kadar buğday üretmeyen ülkelerin ithalata daha fazla para ödeyeceği anlamına geliyor. Ekmek fiyatları, özellikle az gelişmiş ülkelerde huzursuzluk çıkarabiliyor. Örneğin 2010 yılında üretimi rekor derecede düşen Rusya buğday ihracatını yasaklamıştı. Rusya şimdilik böyle bir planı olmadığını açıkladı. Elimizde şöyle bir de harita var:

Buğday ihraç eden (yeşil) ve ithal eden ülkeler

Fransa’da Puy Du Fou isimli bir tema parkı, 6 tane kargayı ziyaretçilerin yere attığı sigara izmariti ve çöpleri toplamaları için eğitti. Kuşlar haftada dört saat mesai yapacak ve bir doğan eğitmeni tarafından yakından takip edilecek. Görevliler ayrıca ziyaretçilerin sırf kuşlar toplasın diye yere çöp atmasını de engellemeye çalışacak.

Isparta’da amatör futbol kulübü Gülspor, yetiştirdiği futbolculardan 18’ini satarak elde ettiği 15 bin TL ile 10 keçi satın aldı. Keçilerden ilk bir yılda 4-5 bin TL değerinde süt geliri ve elbette yavru keçiler bekleniyor. Gülspor’un 16 yıllık başkanı Kenan Büyükleblebi temel hedeflerinin futbolcu üretimi olduğunu vurguluyor. Kulüp bünyesinde yaşları 7-19 arasında değişen 150 futbolcu var bulunuyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: