Çöp toplamak üzere eğitilen kargalar

Fransız tarihi parkı Puy du Fou altı adet kargayı, ziyaretçilerin yere attığı sigara izmariti ve çöpleri toplamaları için eğitti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransız tarihi parkı Puy du Fou altı adet kargayı, ziyaretçilerin yere attığı sigara izmariti ve çöpleri toplamaları için eğitti. Oldukça zeki oldukları bilinen bu hayvanlar alet kullanabiliyor, geleceğe dair plan yapabiliyor ve yüzleri hatırlayabiliyor. Bazı kargaların yüzleri hatırlamakla kalmayıp, kendilerine kötü davranan insanlara karşı kin tuttuğu bile biliniyor. Bu projede kullanılan teknikte kargalara getirdikleri her çöp için bir adet kuş yemi verildi.

Puy du Fou parkı yöneticisi Nicolas de Villiers, AFP’ye yaptığı açıklamada “Burada amaç sadece temizlik yapmak değil; ziyaretçilerimiz zaten yerleri kirletmemeye özen gösteriyor. Amacımız doğanın bize çevreye özen göstermemiz gerektiğini öğretebileceğini anlatmak.” şeklinde konuştu.

Kuşlar haftada dört saat çalışacak ve bir doğan eğitmeni tarafından yakından takip edilecek. Kuşların bakımlarını yapan görevliler ayrıca ziyaretçilerin sırf kuşlar toplasın diye yere çöp atmasını de engellemeye çalışacak. Belki bu deney insanlığa bir şeyler öğretir.

Uygulama genel olarak olumlu bir yaklaşım gibi görünüyor ancak felaket senaryosu yazmak da zor değil. Daha önce Hollandalı iki girişimci tarafından geliştirilen Crowbar adlı ürün benzer bir yaklaşımla kargalara sigara izmariti toplatıyordu. Ancak girişimciler kargaların aşırı hevesli davranması ve insanların elindeki izmaritleri de almaya çalışması korkusuyla daha geniş bir kullanıma geçmekten çekinmişlerdi. Fransa’daki deneyin de böyle bir akıbete uğrama ihtimali bulunuyor. Parkın birden Alfred Hitchcock’un Kuşlar filmine dönmemesi için denetleyicilerin gözünü dört açmasında fayda var.

Kaynak: Design Boom

Fransız tarihi parkı Puy du Fou altı adet kargayı, ziyaretçilerin yere attığı sigara izmariti ve çöpleri toplamaları için eğitti. Kargalara getirdikleri her çöp parçası için bir kuş yemi verilecek. Projenin amacı sadece parkı temizlemek değil aynı zamanda doğanın bize çevreye nasıl sahip çıkılması gerektiğini göstermesini sağlamak.

2 Yorum

  • Adım gibi eminim, bu uygulamayı bizde yap, ailecek kargaların çalışmasını izlemeye gideriz. Özel olarak atmaya gerek yok, bizim “insan!” zaten sigarayı çöpü yere atıyor, otobüs duraklarindan belli. Dahası var, bizim “insan!”, karga seyretmekle kalmaz, çekirdek de çiter izlerken. Bir aya o karga o çekirdekleri de toplamaya başlamazsa İNSAN degilim :)

  • Biz toprağımıza doğamıza böyle davranırsak kıyamete erken zemin hazırlamış oluruz sonra kaç ama nereye

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği