Temizlik işçisi kargalar

Hollandalı iki girişimci, sigara izmariti getiren kargalara yiyecek veren bir cihaz geliştirdi. Crowbar adlı cihaz sayesinde kargalar şehirleri temizleyecek

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her gün yeni girişimlerle karşılaştığımız bir dünyada, herhangi bir girişimin ön plana çıkması için herkesi etkileyen bir sorunu çözmesi gerekiyor. Hollandalı iki girişimcinin geliştirdiği yeni ürün de tam olarak bu amaca hizmet ediyor. Şehri kirleten sigara izmaritlerinden ilham alan (ya da iğrenen) Ruben van der Vleuten ve Bob Spikman, kargaları izmarit toplamaya teşvik edecek bir cihaz geliştirdi.

Crowbar adı verilen (normalde levye anlamına gelen ‘crowbar’ kelimesi, crow: karga ve bar: bar kelimelerinden oluşuyor) cihaz temel olarak kargalara izmarit karşılığı yiyecek veren bir otomat. Beyin vücut oranı bakımından şempanzelerle eşdeğer bir yüzdeye sahip olan ve alet kullanmayı öğrenebilen kargalar bu işlem için oldukça uygun. Youtube’da yapacağınız kısa bir aramayla kargaların alet kullanımına dair pek çok ilginç videoyla karşılaşmanız mümkün. Örneğin aşağıdaki videoda kargaların bozuk para atarak alışveriş yaptığı bir otomat görülüyor:

Crowbar’ın amacı da yukarıdaki videoyla aynı. Kargalar öncelikle sigara izmaritleri ve yiyeceklerin yan yana bulunduğu cihazla eğitilecek. Böylece kargaların sigara izmaritlerini yiyecekle ilişkilendirmesi sağlanacak. İkinci adımda kargalara, makinenin yiyecek verebildiği gösterilecek. Bu iki bilgiyi birbiriyle eşleştiren kargalar, izmaritleri uygun bölmeye koyduklarında cihazın yemek verdiğini öğrenecek. Son aşamada ise çevreye yeni sigara izmaritleri atılarak kargaların bunları Crowbar’a taşıması ve yiyecek elde etmesi sağlanacak.

Tüm bu aşamaların ardından kargaların çevreden bulduğu sigara izmaritlerini Crowbar’a atıp yemek almayı öğrenmesi hedefleniyor. Böylece kargalar çevreyi temizleme konusunda eğitilmiş olacak. Ayrıca kuşlar kolay bir şekilde beslenebilecek.

Aslında benzer cihazlar insanların çevreyi kirletmesini engellemek için de kullanılıyor. Bir çok şehirde, içine pet şişe atıldığında hayvanlara yem veren cihazlar insanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Aşırı hevesli kargalar sorun yaratabilir

Burada karşımıza çıkabilecek en önemli sorun kargaların gereğinden fazla eğitilmesi ve insanlar daha sigaralarını bitirmeden ellerinden almaya çalışması olabilir. Bu durum, kargaların sigara paketlerine el koyması ile sonuçlanabilir. Alfred Hitchcock’un Kuşlar filmini andıran bu senaryo özellikle dışarıda sigara içen vatandaşlar için bir kabus haline gelebilir. Ancak pek çok hükumetin vatandaşlarına sigarayı bıraktırmak için çeşitli girişimlerde bulunduğu düşünülürse, karga tehdidi de insanlara sigarayı bıraktıran bir etmen olarak kullanılabilir. Böylece bir taşla iki kuş vurulmuş olur.

Kaynak: Design Boom

Hollandalı iki girişimcinin geliştirdiği yeni ürün kargaları temizlik işçisi olarak eğitmeyi planlıyor. Şehri kirleten sigara izmaritlerinden ilham alan (ya da iğrenen) Ruben van der Vleuten ve Bob Spikman, kargaları izmarit toplamaya teşvik edecek bir cihaz geliştirdi. Crowbar adı verilen cihaz temel olarak kargalara izmarit karşılığı yiyecek veren bir otomat görevi görüyor.Bir yanıt

Yorumunuz: