Haftanın Özeti: 65

18 – 24 Ocak 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Türkiye ve dünyadan güncel haberler.

Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

 • Türkiye’nin en zengin ailesinin üyesi ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç bu hafta Beykoz’daki evinde eğitmeni eşliğinde gerçekleştirdiği sabah sporu sırasında kalp krizi geçirdi. Evinin yakınındaki Beykoz Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Koç, burada gerçekleştirilen ilk müdahalenin ardından Vehbi Koç Vakfı’na ait Amerikan Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak her iki kuruluşta yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etti. 2002’deki bypass ameliyatı sonrasında son 4 ayda 40 kilo vermesine sebep olan mide küçültme ameliyatının Mustafa Koç’un vefatında etkili olup olmadığı büyük bir tartışma yarattı. Ancak doktorlar mide küçültme ameliyatlarının kalp krizini tetiklemenin aksine krize karşı olumlu etkisinin olduğunu savunuyor (BONUS BİLGİ: Mustafa Koç’un cenazesi ‘teamüllere aykırı‘ bir kararla Üsküdar İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nden kaldırılacak).

mustafa-koc

 • İran petrol kaynakları adına dünyanın en bereketli ülkelerinden biri ancak ABD’nin girişimiyle hayata geçen ekonomik ambargo yüzünden 35 yıldır ciddi sorunlar yaşıyordu. Geçtiğimiz senenin sonuna doğru tarafların uzlaşmasıyla İran yıllık 150 milyar dolarlık ek gelir fırsatına kavuştu. Elbette fırsatı gören bütün şahıs, şirket ve devletler bir anda ülkeye hücum etti. 1639 yılında imzalanan Kasr-ı Şirin Anlaşması‘yla İran ile arasındaki sınırları Osmanlı döneminden bu yana (377 senedir) koruyan Türkiye de hevesliler arasında. Ancak tamamen kendine has şartları ve kültürü olan ülkede yabancı yatırımcıların dikkat etmesi gereken şeyler var. 6 tanesini BusinessHT sıralamış.
"BigMac bulamıyorlarsa çelokebap yesinler!"
“BigMac bulamıyorlarsa çelokebap yesinler!”
 • The New York Times muhabiri Melissa Clark İstanbul’a gelmiş, yemiş, içmiş. Aklında kalan tatlıları da uzun uzun yazmış. Anlaşılan damağında en çok kazandibi yer etmiş. Üşenmemiş tarifini de videoyla anlatmış. Türk yemeklerini yabancılardan dinlemek ilginç.

kazandibi-tarifi-iftar-menuleri

 • Selfie çekmeye çalışırken ölen turistler sebebiyle Hindistan bazı yerlerde selfie çekme yasağı koydu. Yasak Marine Drive ve Girgaum Chowpatty Plajı gibi hayli popüler turist mekanlarını da kapsıyor.
 'Selfie've bağlı ölümler' en sık çatı çekimlerinde gerçekleşiyor. Bu şekilde sadece Rusya'da geçen sene (fotoğrafta görünen genç dahil) 300 kişi öldü.
‘Selfie’ve bağlı ölümler’ en sık çatı çekimlerinde gerçekleşiyor. Bu şekilde fotoğraf çekmeye çalışırken sadece Rusya’da geçen sene (fotoğrafta görünen genç dahil) 300 kişi öldü.
 • ABD / Berkeley Laboratuvarı ve Almanya / Postdam Enstitüsü ortaklığında yürütülen bir çalışmada dünya iklimindeki olumsuz etkilere ülke ve bölgelerin katkıları görselleştirildi. Sonuçlar arasında en çarpıcı ayrıntılardan biri küresel ısınmanın üçte ikilik kısmında sorumlunun insanlar ve kullandığı cihaz ve yöntemler olması.
Büyütmek için tıklayın.
Büyütmek için tıklayın.
 • Uyarı ve bildirimleri kapat, haberleri okuma, sabahları antrenman yap, toplantılarını 30 dakikadan uzun tutma, bol su iç, arada mola ver, hayır demekten korkma… Bunlar daha verimli bir hayat için verilen 23 tavsiyeden birkaçı.
 • Volkswagen’in araçlarındaki römork desteği için çektiği reklam bu hafta internette epey ses getirdi. Aşağıda izlerken tekniğine dair bir şeyler düşüneceksiniz elbet. Hiç beklenmedik sırrı için de -izledikten sonra- şunu seyredin.

 • Kuzey Kore dünyaya yeterince gariplik hediye etmemiş gibi bu hafta da kendi icadı olan alkollü içeceği tanıttı. Ginseng tabanlı içkinin en önemli özelliği ertesi gün ‘akşamdan kalma’ denen (ya da ‘Türkçesi’ ile hangover) sorununu çözüyor. Şaka yapıyoruz sanıyorsunuz ama tamamiyle gerçek (AMA NEDEN?).

9ee

 • ABD / Missouri’deki bir süperbilgisayar şu ana kadar bilinen en büyük asal sayıyı hesapladı. Ortaya çıkan rakam 22 milyon 338 bin 618 haneden oluşuyor (bir önceki rekor 5 milyon haneden oluşuyordu). Asal sayılar özellikle bankacılık, mesajlaşma ve alışveriş gibi işlemleri elektronik ortamda güvenli olarak yapmamızı sağlayan kriptolojide önem taşıyor.

HT_largest_prime_number_as_160120_31x13_1600

 • Dünyanın dört bir yanındaki teknolojiye tutkunların hayalini IBM, Facebook, Twitter, Google, Apple gibi şirketlerde çalışabilmek süslüyor. Ancak bu küresel hayal piyangosunda ikramiye kazanmak öyle kolay iş değil. Bunun için uzun ön yazışmalar, telefon konuşmaları, online form ve testler, yüzyüze mülakatlar ve -kimi zaman- yazılı sınavlardan geçmeniz; üstelik hepsinde başarılı olmanız isteniyor. Kimi şirketlerde bu süreç haftalar; hatta aylar alabiliyor. Çektirilen çilede ilk 5 sırayı Apple, Google, Intel, Twitter ve Microsoft oluşturmuş. GetVoip tarafından yapılan araştırmada mülakat yaptığı adaylarda en pozitif etkiyi IBM, en negatif etkiyi ise Twitter bırakmış. Katılımcılar en kolay mülakatın IBM’de, en zorununsa Google’da olduğunu söylemiş.
 • Terör örgütü IŞİD maaşları yarı yarıya düşürdü (işten çıkartmalarla devam ederek küçülür mü dersiniz?)
 • National Geographic tarafından yapılan bir çalışmada evlerimizde ortalama 500 çeşit böcek yaşadığı ortaya çıktı. Karınca, örümcek, kitap kurdu, güve, tahta kurusu gibi geleneksel misafirlerin ötesinde aspiratör, beyaz eşya içleri, koltuk tabanları ve halılarda epey kalabalık bir nüfus hayat sürüyor. Televizyon başında uyuklarken ağzınızı kapalı tutmaya özen gösterin.

housebugs.adapt.1190.1

 • Oxfam tarafından yayınlanan araştırma raporuna göre dünyanın en zengin 62 insanının serveti dünyanın yarısının varlığının toplamına eşit. Aynı rapora göre 2010-2015 yılları arasında en fakir kesimin yarısının varlığı yüzde 41 oranında ‘azaldı’. Bu süre içinde en zengin 62 kişinin servetiyse 500 milyar dolardan 1,7 trilyon dolara çıktı. Yayınımız Mahsuni Şerif’in bir eserini seslendirecek Selda Bağcan ile devam ediyor.

1957 yapımı Ferrari 335 S Spider Scaglietti'nin açık arttırmada bir otomobile verilen en yüksek değere ulaşarak dünya rekoru kırması bekleniyor.
1957 yapımı Ferrari 335 S Spider Scaglietti’nin açık arttırmada bir otomobile verilen en yüksek değere ulaşarak dünya rekoru kırması bekleniyor.
 • Afrika ve Ortadoğulu mültecilerin çoğunun hedefi Avrupa’nın kalesi konumundaki Almanya’ya kapağı atabilmek. Bu süreci yönetme çabası kapsamında Alman yönetimi Almanca, İngilizce, Fransızca ve Arapça hizmet veren Ankommen adlı ücretsiz bir mobil uygulama hayata geçirdi. Uyguluma Almanca kursu, Almanya’da yaşama dair temel bilgiler ve kanuni başvurular için gerekli şartlar, ilgili kurumlara yönelik bilgiler içeriyor.
 • (Yukarıdaki göçmenlerin bir diğer hedef noktası) Sosyal yardımlarıyla meşhur Danimarka’nın 60 bin nüfuslu kasabası Randers ise bütün aşevi ve okul yemeklerinde domuz içeren yemekler sunulması için girişimde bulundu. Her ne kadar Danimarka dünyanın en çok domuz üreten ve Avrupa’nın en çok domuz tüketen ülkesi olsa da bu girişimin bir ‘müslüman püskürtme taktiği’ olduğu herkesin sessizce kabul ettiği zekice bir ‘ayrımcılık’.

a_piglet

 • DİKKAT: Gelişmeler burada bitmiyor! Diğer kategori başlıklarına aşağıdaki menüden ulaşabilirsiniz.

22 Yorum

 • Her hafta ilgiyle takip ediyorum, açıkçası çok beğeniyorum fakat finan teknolojileri kısmı biraz zorlama oluyor her hafta ya da bana öyle geliyor.

 • amirim, okuyucuların dile getirdiği haberlere numara koymak fikrini tekrar değerlendirin bence.

 • “İnsan beyninin 1 petabayt (1 milyon gigabayt) kapasitesinde olduğu ortaya çıktı!.”

  Kafa Bi Milyon sözü boşa değilmiş demek :D

 • Bunları okudukça gerçekten Türkiye’ de ki üniversitelerin tümünü kapattırılması gerektiğini düşünüyorum.

  Bu kadar üretken olmayan bir sanayi ve üniversite başka kaç ülkede vardır ?

 • Polarcus haberi bir miktar garip geldi bana videoda da bulunan çektikleri (streamers deniyormuş türkçesini bilmediğim için araştırma dubası diyeceğim) araştırma dubaları ile kapladıkları yüzey alanı 17,6 km² oluyor da hepsinin geminin içine alınabildiği ve geminin 92 m boyunda olduğu düşünülürse biraz rekor kırdık haberi için rekor icat edilmiş gibi ayrıca karşılaştırma için bir büyüklük örneği daha vermek gerekirse amerikan uçak gemisi USS George H.W. Bush 332,8 m uzunluğunda ve 102bin ton ağırlığındadır.

 • hocam sevgi ile takip etmekteyim. Ben ki bloglara pek katılımcı değilimdir. Ancak yaptığınız işe duyduğum büyük saygıdan dolayı ben de bir katkıda bulunmak isterim. İran’a ambargonun kalkması ile ilgili maddede belirtilen 100 milyar dolar İran ın yıllık geliri değil, ambargo sebebiyle ülkenin yurt dışı bankalarda dondurulan mal varlığı olsa gerek. İran ın piyasaya süreceği petrol yaklaşık olarak 300.000 varil/gün.. yani bugün ki petrol fiyatıyla yıllık 4 milyar $

 • Şifrelerin bu kadar basit olmasının sebebi kendi açımdan şöyle yorumluyorum ufacık bir bilgi için üyelik isteyen sitelere 10minute mail ile ardışık sayılı şifreler oluşturmak kolay oluyor.Şimdilerde Facebook, Google ve Twitter tarzı siteler ile üyelik yapılabilmesi daha avantajlı oluyor.

 • Asal sayi konusundaki haberinizde bir ceviri hatasi olmus sanirim. Verdiginiz linkteki metin sunu soyluyor: “almost 5 million digits larger than the previous record”, sizse su bicimde cevirmissiniz: “bir önceki rekor 5 milyon haneden oluşuyordu”. Dogru ceviri, “bir onceki rekordan neredeyse 5 milyon daha fazla hane” biciminde olmaliydi. Emin olmak icin su referansa da baktim: https://primes.utm.edu/top20/page.php?id=4

  Sevgiler ve Selamlar.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği