4 yeni Xbox geliyor

Microsoft'a yakın kaynakların iddialarına göre önümüzdeki dönemde, farklı özelliklere sahip dört adet yeni Xbox modeli piyasaya sürülecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugüne kadar oyun konsolu üreticileri 3-4 yılda bir yeni bir jenerasyon üretirdi. Ancak Sony ve Microsoft artık bu düzeni değiştiriyor. Sony’nin bu yılki E3 konferansında PlayStation Neo adlı bir konsolu tanıtması bekleniyor. Bu konsol PlayStation 4’ün geliştirilmiş versiyonu olacak. Microsoft ise iddialara göre son oyun konsolu Xbox One’ın 4 yeni versiyonunu tanıtmaya hazırlanıyor.

Xbox One Slim

Şu anda satışta olan Xbox One, PS4 ile karşılaştırıldığında oldukça büyük kalıyor. Kotaku, Polygon ve The Verge‘e göre Microsoft Xbox One’ı küçülterek bugüne kadarki en küçük Xbox’ı üretmeyi planlıyor. Piyasaya hangi isimle çıkacağı bilinmeyen cihaz ‘Xbox One Slim‘ olarak adlandırılıyor. Bu konsolun hem Xbox One’a göre daha ucuz olacağı hem de 2 kat daha fazla kapasiteye (2 TB) sahip olacağı tahmin ediliyor. Xbox One Slim ile birlikte yeni bir oyun kolu ve 4K çözünürlük desteği gelebileceği de söylentiler arasında

Xbox One VR

Eğer 2017’nin sonuna kadar beklerseniz Xbox’ın daha güçlü ve sanal gerçekliği destekleyen versiyonunu satın alabilirsiniz. Scorpio kod adıyla anılan bu versiyonun dört kat daha güçlü bir grafik çipi olacağı ve Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğünü çalıştırabileceği söyleniyor.

Microsoft’un kendine ait bir sanal gerçeklik gözlüğü yok. Bu sebeple sanal gerçekliği destekleyen bir Xbox üretmesi şaşırtıcı. Ama bazı oyun şirketlerinin Xbox için sanal gerçeklik oyunu üretmeye başladığı ve E3 konferansında Xbox One Sanal Gerçeklik Geliştiricileri adında bir kategori açılacağı da ifade ediliyor.

Ayrıca Microsoft satılan her Oculus Rift’i yanında Xbox One oyun kolu verilmesi için Oculus ile bir partnerlik anlaşması yaptı bile. Polygon, Xbox One VR’ın PlayStation Neo’ya göre daha yüksek performansa sahip olacağını iddia ediyor. Şu anda Playstation 4, Xbox One’dan biraz daha yüksek performansa sahip. Eğer iddialar doğruysa bu durum tersine dönebilir.

Xbox One Mini and Stick

Tecrübeli Microsoft muhabiri Tom Warren, Microsoft’un Xbox One için bir çift medya gösterim cihazı için yıllardır çalıştığını iddia ediyor. Bu cihazlardan birinin Apple TV’ye rakip olacağı diğerinin de Google’ın Chromecast cihazına benzer bir HDMI çubuğu olduğu söyleniyor.

Bir başka Microsoft muhabiri Brad Sams de bu cihazların E3 konferansında açıklanacağını ve ilkinin 150 dolara ikincisinin de 100 dolara satılacağını iddia ediyor.

Xbox One Mini’nin (gerçek adı değil) basit oyunları ve uygulamaları çalıştırabilen bir Xbox versiyonu olması bekleniyor. Bu cihaz Microsoft’un Windows ve Xbox uygulama dükkanlarını birleştirmesinden faydalanarak bazı Windows uygulamalarını da çalıştırabilecek.

Öte yandan Xbox Stick (yine gerçek adı değil) bir odada oynanan oyunu başka bir odadaki televizyona kablosuz olarak aktarabilecek. Xbox One oyunlarının Windows 10 bilgisayarlardan aynı yöntemle izlenebildiğini düşündüğümüzde bu çok da etkileyici bir özellik gibi durmuyor.

Bu dört cihazın da Microsoft’un Project Helix adını verdiği, Xbox ve Windows platformlarını birleştirme çabasının bir parçası olduğu sanılıyor. Sonuçta Microsoft, geliştiricilerin her iki platformda da çalışacak oyunlar ve uygulamalar üretmesini istiyorsa, geliştiricilerin de ürettiği şeylerin insanlar tarafından kullanılacağını bilmesi gerekiyor. Bunun için de insanları heyecanlandıracak yeni cihazlar ve yeni teknolojiler sunulması gerekiyor.

Project Helix gerçekleşirse yeni cihazların eski oyunları da çalıştırması söz konusu olabilir. Böylece daha önce konsol için alınan oyunlar yeni konsolla birlikte geçmişte kalmak zorunda olmaz.

xboxelite-1.0.0

Son dönemde yayınlanan haberlerle birlikte ortaya atılan iddialara göre Microsoft dört adet yeni Xbox modeli ile oyunseverlerin karşısına çıkacak. Gerçek isimleri bu şekilde olmasa da 'Xbox One Slim' önceki modellere göre çok daha ince olacak, Xbox One VR çok yüksek performansıyla Oculus Rift gibi sanal gerçeklik gözlüklerini destekleyecek, Xbox One Mini basit oyunları ve uygulamaları çalıştıran küçük bir Xbox versiyonu olacak, Xbox Stick ise Xbox üzerinden oynanan oyunları başka ekranlara kablosuz olarak aktarabilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği