Akıllı mutfak tartısı ölçek derdinden kurtarıyor

Yemek yapmanın en sıkıcı yanlarından biri olan ölçme, tartma gibi işleri ortadan kaldıran Drop adlı mutfak tartısı mutfakta işleri kolaylaştırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yemek yapmanın en sıkıcı yanı tartma, ölçme yapmak ya da tartı kullanmak olsa gerek. İşte bu yüzden Drop adlı tartı oldukça faydalı görünüyor. Tartı, 1 gramdan daha az ya da 6 kilograma kadar ölçü yapabiliyor. Kullanıma bağlı olarak bataryası 1 yıla kadar dayanabiliyor. Tartının kendi ağırlığı ise 300 gram.

ABD, dünyanın diğer birçok ülkesi gibi metrik sistem kullanmadığı için ölçü sistemleri daha farklı ve karmaşık. O yüzden Amerikalı birinin yazdığı bir tarifi uygulayabilmek için öncelikle çevrim yapılması gerekiyor.

iOS’la uyumlu

iOS’un uygulamalarına bağlanabilen Drop, 300’den fazla tarif barındırıyor. Bir tarifi seçtikten sonra, kabınızı tartının üzerine koyuyorsunuz sonra da uygulamanın yönlendirdiği şekilde malzemeleri eklemeye başlıyorsunuz. Cihaz, ons ya da gram şeklinde ölçü yapabiliyor. Tartının ön kısmında yer alan dokunmatik buton sayesinde uygulamaya erişebiliyorsunuz. Bu sayede unlu ellerinizle ekrana dokunmanıza gerek kalmıyor.

Yeterli miktarda malzemeyi kaba koyduğunuz zaman uygulama sizi bilgilendiriyor. Bu sayede malzemeyi ölçmenize gerek kalmıyor. Eğer tarifte yazan miktardan daha fazlasını yapmak istiyorsanız uygulama onu da sizin için değiştirebiliyor. Ayrıca tartının zamanlayıcısı olduğu için tarifin ne zaman piştiğini anlayabiliyorsunuz.

Bu tartının en önemli özelliği malzemeleri kolay ve doğru bir şekilde ölçebilmesi. Bazı yemekleri yaparken malzemeleri ve baharatları dilediğiniz gibi ekleyebilirsiniz. Ancak hamur işi pişirirken böyle bir şey söz konusu değil. Un ya da kabartma tozu gibi malzemelerin ölçülmesi çok önemli.

Kendi tarifleriyle çalışıyor

Drop’un kokteyl ya da sos yaparken kullanılması da mümkün. Tartı şimdilik sadece Drop’un kendi tarifleriyle ya da Food52 ve Good Housekeeping’in bazı tarifleriyle birlikte çalışsa da, yakın zamanda kişilerin tariflerini yükleyebilecekleri bir sistem oluşturulabilir.

Drop kendi sitesi üzerinden tanesi 79,95 dolara satışa sunuluyor.

Yemek yapmanın en sıkıcı yanlarından biri ölçme, tartma gibi işler olsa gerek. Drop adlı mutfak tartısı, matematikle arası iyi olmayan ve yemek pişirmeyi seven kişiler için oldukça faydalı görünüyor. Tartı, kabı üzerine koyduğunuzda ne kadar malzeme eklemeniz gerektiğini belirliyor. Şimdilik sadece kendi tarifleriyle çalışsa da yakın zamanda kullanıcıların kendi tariflerini ekleyebildikleri bir sistem geliştirilebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği