IF Design Talent ödüllü mikrofiliz yetiştirme ünitesi: Mizzle

Türk tasarımcılar Gökhan Çetinkaya ve Deniz İbanoğlu'nun geliştirdiği Mizzle adlı cihaz mutfak tezgahınızda taze sebze yetiştirmenizi sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Organik beslenmeye yönelik ilgi gün geçtikçe artıyor. Ancak bir gıdanın sağlıklı olması için sadece organik olması yeterli değil, aynı zamanda taze de olması gerekiyor. En taze ürünler, yemeden hemen önce koparılmış meyve ve sebzeler ama modern yaşam ne bahçeli bir eve ne de meyve sebze yetiştirecek zamana imkan tanıyor.

Peki mutfak tezgahınızın üzerinde sizin için taze sebzeler yetiştiren bir mutfak aletiniz olsun ister miydiniz? Türk tasarımcılar Gökhan Çetinkaya ve Deniz İbanoğlu’nun geliştirdiği Mizzle adlı cihaz tam olarak bu işe yarıyor. Üstelik Mizzle evlerimize taze sebze getirmenin yanı sıra, Türkiye’ye de dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden IF Design Talent ödülünü getirdi.

Tepsiyi yerleştirin, ürünü toplayın

Mizzle’ın çalışma prensibi oldukça basit. Cihazın özel tepsilerine havadan aldığı nemle beslenen aeroponik yetiştirme pedi yerleştiriliyor. Cihazın üç farklı hücresi, üç farklı yetiştirme aşamasında kullanılıyor. İlk hücre çimlendirme işlemi için tamamen kapalı tutuluyor. Burada çimlenen tohumlar ikinci hücreye alınıyor (bu sırada ilk hücreye yeni yetiştirme pedi yerleştiriliyor). İkinci hücrede hem gün ışığı hem de cihazın sağladığı ışığı alan filizler büyümeye başlıyor. Yeterince büyüyen filizler üçüncü hücreye alınıyor. Bu sırada çimlenen ikinci parti tohumlar da ikinci hücreye geçmiş oluyor ve birinci hücreye yeni yetiştirme pedi yerleştiriliyor. Bu şekilde bir döngü halinde sürekli üretim yapılabiliyor.

Cihazın içindeki algılayıcılar nemliliğin düştüğün tespit ettiğinde cihaz bitkilere su püskürtüyor. Böylece daima nemli kalan filizler sağlıklı bir şekilde büyüme imkanı buluyor. Kullanıcının birkaç günde bir yeni tepsi yerleştirmek ve yeterince büyüyen filizlerin yapraklarını toplamak dışında bir iş yapmasına gerek kalmıyor.

Akıllı telefon uygulaması

Mizzle’ın ayrıca bir akıllı telefon uygulaması da var. Bu uygulama üzerinden yetiştirdiğiniz sebzelerin durumunu kontrol edebiliyor, farklı sebzelerin yetişme süresini gözlemleyebiliyorsunuz. Dilerseniz sistemde kaydı olmayan yeni sebzelerin bilgilerini de uygulamaya ekleyebiliyorsunuz. Uygulama kullanıcılara, yetiştirdikleri sebzelerle yapabilecekleri yemeklerin tariflerini de sunuyor.

Mizzle ile sebze yetiştirmek için aeroponik yetiştirme pedlerine ihtiyacınız var. Bunlar da uygulamanın mağazasından satın alınabiliyor. Prototipleri geliştirilen ve bu prototiplerin tasarımı ile IF Design Talent ödülünü kazanan Mizzle henüz satış için hazır değil.

Kaynak: Behence

Türk tasarımcılar Gökhan Çetinkaya ve Deniz İbanoğlu'nun geliştirdiği Mizzle adlı cihaz mutfak tezgahınızda taze sebze yetiştirmenizi sağlıyor. Dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden IF Design Talent ödülünü kazanan cihaz, basit kullanımı ve modern görünümüyle kullanıcılarına sağlıklı beslenme imkanı sunuyor. Kullanıcının tek yapması gereken tohum yetiştirme pedlerini cihaza yerleştirip tohumların filizlenmesini beklemek. Filizler yeterince büyüdüğünde bu sebzeleri hangi yemeklerde kullanabileceğinizi de Mizzle'ın akıllı telefon uygulamasından öğrenebiliyorsunuz.

5 Yorum

  • Merhaba Özkan Bey, Mizzle üniversite bitirme projesi olarak ortaya çıktı. Tasarım ve prototip süreçlerimizi tamamladık ancak yeterli bütçemiz olmadığından ticarileştirme aşamasına geçemedik. Sizin gibi Mizzle’ı alıp evde kullanmak isteyen insanlar bizi mutlu ediyor. Kim bilir belki bir gün üretime destek verecek yatırımcılar çıkar ve birçok insanın eline ulaşır.

    • Merhaba Hakkı Bey,

     Şu anda startup gibi bir yapılanmamız yok. Ürünün gelişim süreci durmuş durumda. Bu yüzden aktif bir şekilde yatırım çalışmaları da yapmıyoruz.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği