En taze ve sağlıklı sebzelerin sırrı

Almanya'da bir süpermarkete yerleştirilen topraksız tarım sistemi sayesinde müşteriler istedikleri sebzeleri en taze haliyle satın alabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alman INFARM firması ürettiği ‘Kräuter Garten’ adlı ürün ile herkesin kendi sebzelerini yetiştirmesini sağlamak istiyor. Dikey, topraksız tarım yöntemini kullanan ürün yerden, sudan ve kimyasallardan tasarruf sağlıyor. Ürünü Berlin’deki bir markete yerleştiren firma, müşterilere dünyanın en taze sebzelerini satın alma imkanı veriyor.

Berlin’in Friedrichshain bölgesini pilot bölge olarak seçen firma ilerleyen dönemlerde bu ürünü yaygınlaştırmak istiyor. Kräuter Garten yapay ışıklandırma ile çalışıyor ve güneşe ihtiyaç duymadığı için iç mekanda kullanılabiliyor. Sebzelerin tüm ihtiyaçları ve gelişimi mikro sensörler ile kontrol edildiği için yüzde 70 daha az gübre ve yüzde 90 daha az su kullanılarak yetiştirilebiliyorlar. Zararlı böcek tehlikesi olmadığı için de sebzelerde hiçbir kimyasal kullanılmıyor. Toprak kullanılmayan sistemde sebzeler hidroponik tarım ile yetiştiriliyor.

Her anlamda daha iyi

Marketin bu yöntemi seçmesi için de bir çok sebep var. Dikey olarak yerleştirilen sistem markette normal bir standdan daha az yer kaplıyor. Sebzeler kamyon kasalarında kilometrelerce yol almıyor. Bu hem sebzelerin taze olmasını hem de daha güzel görünmesini sağlıyor. Ayrıca taşıma maliyeti ortadan kalktığı için sebzeler çok daha ucuza mal edilebiliyor. Üstelik, ihtiyacı olan tüm besini alan ve dış dünyayla temas etmeden yetişen sebzelerin daha yoğun bir tadı ve aroması oluyor.

Kräuter Garten bir akıllı telefon uygulamasıyla gözlemlenip kontrol edilebiliyor. Sebzelerin bakımını oldukça kolaylaştıran bu yöntem sayesinde ürünün yaygınlaşması amaçlanıyor. INFARM’ın amacı bu ürünü restoranlar, oteller, süpermarketler, hastaneler ve evlere yerleştirebilmek.

Bu ürün iç mekanda tarım yapmayı sağlayan ilk ürün değil. Daha önce Farmedhere ve AeroFarms gibi benzer sistemler de geliştirilmişti. Hatta geçtiğimiz günlerde IKEA da evde tarım yapmayı sağlayan ürünü KRYDDA/VÄXER’i açıklamıştı. Ancak INFARM tüm bu projeler arasında ürününü bir süpermarkete yerleştirerek üretilen sebzeleri satan ilk firma.

Alman INFARM firması dikey topraksız tarım sistemlerini süpermarketlere yerleştirmeye başladı. Müşterilerin satın almak istediği sebzeleri tarladan almasını sağlayan sistem hem üreticiyi hem tüketiciyi memnun ediyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği