IKEA ile topraksız tarım

Mobilya devinin hidroponik sistemle çalışan ürünü sayesinde, herkes evinde kendi sebzelerini üretebilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobilya devi IKEA yiyecekleri tohumdan sofranıza taşıyan devrim niteliğinde bir sistem geliştiriyor. Sürdürülebilir çözümler üretmek için çalışan IKEA, önümüzdeki Nisan ayında yeni bahçıvanlık malzemelerini piyasaya sürecek. KRYDDA/VÄXER adlı sistem kendi sebzelerinizi kendi mutfağınızda yetiştirmeniz için gerekli olan tüm özelliklere sahip.

Eğer tamamen organik bir salata yemek istiyorsanız yapmanız gereken şey tohumları emici özellikli süngerlere yerleştirmek (tohumlar böylece nemli kalabilecek). Tohumlar filizlendiğinde başka saksılara alıp kenarlarına sünger taşları dizebilir, daha sonra da suni aydınlatmalı tepsiye koyabilirsiniz.

Daha sağlıklı besinler

Büyük yiyecek zincirleri bu hidroponik sistemleri senelerdir kullanıyorlar. Bu sayede, bitki yetiştirirken son derece önemli olan ışık, su, iklim ve besin değeri gibi faktörleri kontrol edebilmenin yanı sıra sebzeler daha sağlıklı ve güvenilir yetiştiriliyor. Şubat ayının ortasında taptaze Akdeniz yeşilliklerinin tadını çıkarmak da oldukça keyifli olacaktır.

IKEA Sürdürülebilirlik Genel Müdürü Steve Howard “Ürünlerinizi tamir edebileceğiniz ve geri dönüştürebileceğiniz çevreci bir IKEA yaratmak için çalışıyoruz.” sözleriyle şirketin yenilenecek olan iş modelinden bahsetti. Yine de bu sistemin uygulanabilirliği hala netleşmedi. Yetiştirilebilecek ürünlerin azlığını düşündüğümüzde yapılabilecek tek şey salatadan öteye geçemiyor gibi. Bütün bunlara rağmen bir besinin nasıl yetiştirildiğine şahit olmak bir aile için hoş bir deneyim olabilir.

Geçtiğimiz günlerde, 100 yıl sonra yaşamın nasıl olacağına dair bir rapor yayınlayan Samsung, hidroponik sistemlerin yaygınlaşacağını ve herkesin kendi sebzelerini üreteceğini söylemişti. IKEA bu konuda ilk adımı atarak geleceğe yaklaşmanızı sağlayabilir.

IKEA’nın hidroponik bahçıvanlık malzemeleriyle kendi sebzelerinizi kendiniz üretebileceksiniz. Evde topraksız tarım yapmayı sağlayan sistem sayesinde yediğiniz sebzelerin tüm gelişimini izleyebileceksiniz.Bir yanıt

Yorumunuz: