Haftanın Özeti: 245

1 - 7 Temmuz 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

BMW, siberpunk filmi ya da videosundan fırlamış gibi duran elektrikli aracının sesini Hans Zimmer’a tasarlattı. Elektrikli araçlar ses çıkartmadığı için, yayaları uyarmak ya da motor sesini özleyen sürücüleri tatmin etmek için şirketler araçlara ses ekliyor. Yıldızlararası, Başlangıç, Kara Şövalye Üçlemesi, Blade Runner 2049: Bıçak Sırtı gibi filmlerdeki işleriyle tanınan Zimmer’ın BMW ses tasarımcısı Renzo Vitale ile iş birliği içinde ürettiği araba sesi, filmlerdeki uzay araçlarının çıkarabileceği türde tiz bir vızıltıyı andırıyor.

Otonom araç geliştiricisi Waymo, Kaliforniya’da otonom araçlarını denemek için izin aldı. Şirket çalışanları artık şirketin araçları ile seyahat edebilecek. Ancak yasalar gereği yine de acil durumlarda müdahale etmek üzere direksiyon başında bir güvenlik sürücüsünün bulunması gerekiyor. Ayrıca Waymo bu yolculuklar için ücret talep edemeyecek. Şimdilik otonom araçlar sadece deneme amaçlı olarak kullanılabiliyor. Arizona gibi başka eyaletlerde yasalar daha esnek ve Phoenix gibi şehirlerde otonom taksi hizmetleri sunulmaya başladı.

Toyota, çatısını ve motor kapağını güneş panelleriyle kapladığı bir elektrikli aracı denemeye başlıyor. Bu ay içinde başlayacak denemelerde aracın farklı koşullardaki performansı ölçülecek. Daha önce Prius PHV modelinde de benzer bir deneme yapan Toyota, yeni araçla birlikte ilk kez, araç hareket halindeyken bataryayı şarj etmeyi deneyecek. Bu teknoloji sayesinde aracın kullanılırken menzilini artırması amaçlanıyor. Toyota, aracın gün boyu güneşli bir ortamda park edilmesiyle birlikte 44,5 km seyahat etmesine yetecek kadar şarj olabileceğini söylüyor. Bu da aracı şehir içinde işe gidip gelmek için kullanacak kişiler için ideal bir çözüm sunuyor. Güneş enerjisinin yeterli olmadığı durumlarda araç yine elektrikle şarj edilebilecek.

Geleneksel yöntemlerle elde edilen eti, bitki temelli alternatifleriyle değiştirmek için çalışan Impossible Foods, gençlerin önceki jenerasyonlara kıyasla ete alternatif bulma konusunda daha istekli olduğunu gösteren araştırmanın sonuçlarını paylaştığı bir etkinlik düzenledi. Şirketin kurucusu ve CEO’su Pat Brown, düzenlenen etkinlikte çocukların sorularını yanıtladı. Daha sonra Brown çocuklara “Kimler sosisli sandviç, hamburger, balık kroket yemeyi seviyor?” sorusunu yöneltti. Bütün çocuklar ellerini kaldırınca “Bütün bu yiyeceklerin ölü hayvanlardan elde edilmesi kimin hoşuna gidiyor?” diye sordu. Çocuklar huzursuzlanarak ellerini indirdi ve ortamda bir sessizlik oldu. Bunun üzerine Brown “Sizlere söz veriyorum, siz yetişkin olduğunuzda yediğiniz et ölü hayvanlardan elde ediliyor olmayacak.” dedi. Brown, Impossible Burger’in herkesin erişebildiği bir yiyecek olması için en fazla üç yıl gerektiğini söylüyor.

Amazon’un Ürün Müdürü Ben Hamm’in kedisi Metric, gecenin bir yarısı eve ölü hayvanlar getirmeye başlayınca Hamm, yapay zekadan faydalanarak bu sorundan kurtulmaya karar verdi. Evinin dış kapısına bir kedi kapısı ekleyen Hamm, kapıyı yapay zekalı bir kameraya (Amazon’un kendi DeepLens video kamerası) bağladı. Kameraya kendi ürettiği yapay görme algoritmalarını yükledi. Algoritmalar, Metric’in içeri mi giriyor dışarı mı çıkıyor olduğunu ve ağzında bir canlı tutup tutmadığını tespit ediyor. Eğer Metric’in ağzında bir şey varsa kedi kapısı 15 dakikalığına kilitleniyor ve Hamm’e mesaj gidiyor. Sistem, Hamm’e mesaj attıktan sonra bir de kedilerin öldürmeyi pek bir sevdiği kuşları koruyan Ulusal Audubon Topluluğu’na bağış gönderiyor.

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da inşa edilecek Edinburgh Park’ta, sanatçı David Mach’in tasarladığı ilk bina olan Mach-1 yer alacak. Kargo konteynerlerinin yeniden düzenlenmesi ile oluşturulan bina, klasik konteyner binalardan farklı olarak bir heykel gibi tasarlandı. Yakından geçen tramvaydaki yolcuların dikkatini çekmeyi amaçlayan binada etkinliklerde kullanılmak üzere bir sergi alanı ve kafeterya yer alacak.

Geçtiğimiz yıl, 2025 yılına kadar bütün ürünlerinin ambalajlarını geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir hale getireceğini söyleyen Nestlé bu anlamda önemli bir adım attı. Şirket, denizde altı ay içinde çözünebilen bir ambalaj üretti. Ambalaj, YES! adı verilen meyve ve fındıklı barları paketlemek için kullanılacak ve ürün Temmuz ayı içinde piyasaya sürülecek. Paketlerin yüzde 60 oranında, geri dönüştürülebilir liflerden oluştuğu kaydedildi.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

2 Yorum

 • Selamlar;
  Öncelikle verdiğiniz bu büyük emek için teşekkür ederim. Naçizane ekstra bir göz daha eklemenizin ufak ama can sıkıcı bazı hataların önüne geçeceğini düşünüyorum.
  Örneğin “27 bin” yerine “217 bin” yazılması ve güç-enerji kıyası gibi teknik birtakım hatalar giderilebilir.
  Kolaylıklar dilerim.

 • senin derdin batsın kardeş dediginden hiç bir şey anlaşılmıyor… :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: