Kedinin eve fare getirmesini engelleyen yapay zekalı kedi kapısı

Yapay zekanın günlük hayatta kullanımına güzel bir örnek oluşturan yapay zekalı kedi kapısı, kedilerin eve ölü canlılar getirmesini önlemeyi amaçlıyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Makine öğrenimi, günlük hayatta karşılaştığımız ufak tefek problemleri çözmek için harika bir teknoloji olabiliyor. Mesela Amazon’un Ürün Müdürü Ben Hamm için bu ufak tefek problem, kedisi Metric’in gecenin bir yarısı eve yarı ölü fareler getirip Hamm’i uykusundan etmesiydi.

Ignite Seattle’da bu konu hakkında eğlenceli bir sunum yapan Hamm’in videosunu seyredebilirsiniz.

Kedisi Metric’i iç güdülerini dinlemekten alıkoymak isteyen Hamm, evin dış kapısına bir kedi kapısı yaparak kapıyı yapay zekalı bir kameraya (Amazon’un kendi DeepLens video kamerası) bağladı. Kameraya da kendi ürettiği yapay görme algoritmalarını yükledi. Bu algoritmalar, Metric’in içeri mi giriyor dışarı mı çıkıyor olduğunu ve ağzında bir canlı tutup tutmadığını tespit ediyor. Eğer Metric’in ağzında bir şey varsa kedi kapısı 15 dakikalığına kilitleniyor ve Hamm’e mesaj gidiyor. Sistem, Hamm’e mesaj attıktan sonra bir de kedilerin öldürmeyi pek bir sevdiği kuşları koruyan Ulusal Audubon Topluluğu’na bağış gönderiyor.

Hamm’in geliştirdiği bu sistem, yapay zekanın günlük kullanımına güzel bir örnek oluşturuyor.

Kaynak: The Verge

Amazon’un Ürün Müdürü Ben Hamm’in kedisi Metric, gecenin bir yarısı eve ölü hayvanlar getirmeye başlayınca Hamm, yapay zekadan faydalanarak bu sorundan kurtulmaya karar verdi. Evinin dış kapısına bir kedi kapısı ekleyen Hamm, kapıyı yapay zekalı bir kameraya (Amazon’un kendi DeepLens video kamerası) bağladı. Kameraya kendi ürettiği yapay görme algoritmalarını yükledi. Algoritmalar, Metric’in içeri mi giriyor dışarı mı çıkıyor olduğunu ve ağzında bir canlı tutup tutmadığını tespit ediyor. Eğer Metric’in ağzında bir şey varsa kedi kapısı 15 dakikalığına kilitleniyor ve Hamm’e mesaj gidiyor. Sistem, Hamm’e mesaj attıktan sonra bir de kedilerin öldürmeyi pek bir sevdiği kuşları koruyan Ulusal Audubon Topluluğu’na bağış gönderiyor.Yorumunuz: