Google’dan ‘amatörler için’ yapay zeka servisi

Google, 'kolay yapay zeka' yaklaşımını Cloud AutoML adını verdiği araç sayesinde bir adım öne taşımaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir bulut bilişim sağlayıcısı olarak görüntü ve ses tanıma gibi kullanıma hazır yapay zeka hizmetleri sunması Google’ın önemli özelliklerinden biri. Şirket şimdi de ‘kolay yapay zeka’ yaklaşımını Cloud AutoML sayesinde bir adım öne taşımaya hazırlanıyor. Cloud AutoML, tek bir kod satırı dahi yazmaya gerek kalmadan kullanıcıların kendi makine öğrenimi algoritmalarını oluşturmalarını sağlayacak yeni bir araç.

Google’ın AutoML girişimini daha önce de duymuş olabilirsiniz zira geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen Google I/O konferansında açıklanmıştı. AutoML, makine öğrenimi yazılımı tasarlayabilen makine öğrenimi yazılımı oluşturmaya odaklanıyor. (Temelde işlem gayet basit: birbiriyle yarışan farklı algoritmalar üretiyorsunuz, kazananları belirleyip sonra da onları yarıştırıyorsunuz. Sonra aynı işlemi tekrarlıyorsunuz.) Cloud AutoML ise bu kadar karmaşık araçlarla çalışmıyor fakat yapay zekanın kodlanmasını daha az karmaşık hale getirmeyi hedefliyor.

Şu anda görüntü tanıma teknolojisiyle sınırlı

Bunu başarmak için Cloud AutoML, kullanıcıların kendi makine öğrenimi modellerini eğitmeleri için basit bir grafiksel kullanıcı arayüzü sunuyor. Hizmet şu anda görüntü tanıma teknolojisiyle sınırlı. Kullanıcılar fotoğraf setlerini sürükleyip bırakarak tekrarlayan elementlerin yazılım tarafından seçilmesini izliyorlar. Örneğin Urban Outfitters, Cloud AutoML’in kataloğundaki kıyafetleri belirlemek için nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Böylece kullanıcıların belirli özelliklere göre filtreleme yapmasını sağlanacak.

Google’ın Bulut Yapay Zeka Müdürü Fei-Fei Li bir blog yazısında “Şu anda çok az sayıda şirket makine öğrenimi ve yapay zeka alanlarındaki gelişmelerden tam anlamıyla yararlanabilecek yeteneğe ve bütçeye sahip. Gelişmiş makine öğrenimi modelleri üretebilen çok az insan var. Google, belirli görevler gerçekleştirebilen uygulama programlama arayüzleri vasıtasıyla önceden eğitilmiş makine öğrenimi modelleri sunduysa da yapay zekayı herkese ulaştırabilmek için daha çok yolumuz var.” dedi.

Konu yapay zeka olduğunda Google’ın son derece önemli bir isim olduğunu söylemek mümkün. Fakat Cloud AutoML’in Microsoft Azure gibi rakiplerini veya Amazon Web Services gibi bir piyasa devini geride bırakıp bırakamayacağını zaman içinde göreceğiz.

Kaynak: The Verge

Google, 'kolay yapay zeka' yaklaşımını Cloud AutoML adını verdiği araç sayesinde bir adım öne taşımaya hazırlanıyor. Cloud AutoML, tek bir kod satırı dahi yazmaya gerek kalmadan kullanıcıların kendi makine öğrenimi algoritmalarını oluşturmalarını sağlayacak yeni bir araç. AutoML, makine öğrenimi yazılımı tasarlayabilen makine öğrenimi yazılımı oluşturmaya odaklanıyor. (Temelde işlem gayet basit: birbiriyle yarışan farklı algoritmalar üretiyorsunuz, kazananları belirleyip sonra da onları yarıştırıyorsunuz. Sonra aynı işlemi tekrarlıyorsunuz.) Cloud AutoML ise bu kadar karmaşık araçlarla çalışmıyor fakat yapay zekanın kodlanmasını daha az karmaşık hale getirmeyi hedefliyor. Bunu başarmak için Cloud AutoML, kullanıcıların kendi makine öğrenimi modellerini eğitmeleri için basit bir grafiksel kullanıcı arayüzü sunuyor. Hizmet şu anda görüntü tanıma teknolojisiyle sınırlı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği